Julínek hájí reformu. Chystá turné

Titulní obrázek

Ministr Julínek ještě nestačil zcela obhájit první část své zdravotnické reformy a už musí bránit i tu, která má přijít v roce 2009. Lidovci a zelení totiž netlačí jen na osvobození malých dětí a části důchodců od poplatků, ale odmítají i hlavní body velké reformy: privatizaci zdravotních pojišťoven a převod fakultních nemocnic na akciovky…

Julínkova reforma je přitom podle premiéra Mirka Topolánka spolu s reformou důchodů nejdůležitější věcí, kterou chce ještě vláda do voleb v roce 2010 prosadit. Je ale snadné spočítat, že bez zelených a lidovců ve sněmovně neprojde. Julínek proto chystá na příští týdny přesvědčovací turné, kde bude oběma koaličním stranám vysvětlovat, že jeho reforma je správná. Hned příští týden začne Julínek, už za asistence Mirka Topolánka, o reformě přesvědčovat šéfa lidovců Jiřího Čunka a předsedu zelených Martina Bursíka na koaliční schůzce o zdravotnictví. V pondělí 10. března pak Julínek posílá své náměstky na velkou lidoveckou konferenci o zdravotnictví, kde mají jeho lidé reformu vysvětlit i širší lidovecké základně.

Ministr zatím nehodlá ustoupit ani o kousek. »Bez ziskových pojišťoven nelze provést reformu. Jen ziskové pojišťovny se začnou chovat efektivně a pohlídají si, aby se ze zdravotnictví zbytečně neztrácely miliardy korun,« říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Jenže ustupovat nehodlají ani lidovci a zelení. Zdravotnictví se proto může stát podobnou rozbuškou pro spory v koalici, jakou byla prezidentská volba.

Julínek ale nechce skončit jen u přesvědčování politiků. Během dvou týdnů rozjede kampaň i pro veřejnost. »Spustíme v březnu pořádnou kampaň, kde lidem řekneme, co je dnes ve zdravotnictví špatně. Kvůli korupci nám unikají peníze, pacienti nemají stejný přístup ke zdravotní péči a nemají garantovanou její kvalitu. Řekneme lidem, že to chceme pomocí reformy změnit,« dodává Cikrt.

Na největší odpor se Julínek může předem připravit u lidovců. Ti se totiž chtějí před krajskými a senátními volbami pořádně odlišit od ODS právě ve zdravotnictví. Šéf KDU-ČSL Jiří Čunek, který při své vládní absenci už čtvrt roku brázdí regiony, totiž při svých cestách zjistil, že poplatky i další změny ve zdravotnictví teď vadí řadovým lidovcům i jejich voličům asi nejvíc. »Naše názory na zdravotnictví jsou jiné než názory ODS. To musíme říkat mnohem hlasitěji než dosud,« souhlasí jihomoravský hejtman a lidovecký místopředseda Stanislav Juránek.

Lidovce navíc čeká za necelé dva měsíce programový sjezd. A Čunek chce před ním svým spolustraníkům předvést, že kromě Miroslava Kalouska umí určovat agendu strany i její předseda.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Julínek hájí reformu. Chystá turné
Ohodnoťte tento článek!