Přejít na obsah

Julínek i po odchodu z ministerstva bojuje za poplatky

zpět
24.3.2009

Lidé si podle senátora Julínka musí uvědomit, že darování peněz na poplatky stojí mimo zákon. "Poprvé od pádu komunismu došlo k rozsáhlému pošlapání základů právního státu," píše Julínek v dokumentu. Nadepsal ho titulem "Julínek varuje" a adresáty oslovil "vážení občané"...

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) i po odchodu z ministerstva bojuje za zdravotnické poplatky. Sepsal dokument, v němž lidi varuje před neplacením poplatků v krajských nemocnicích.

Kraje vedené sociálními demokraty tam lidem umožnili, aby si částku na poplatky nechali darovat. Pacienti se tak mohou dostat do problémů, řekl dnes novinářům v Brně.

Lidé si podle senátora Julínka musí uvědomit, že darování peněz na poplatky stojí mimo zákon. „Poprvé od pádu komunismu došlo k rozsáhlému pošlapání základů právního státu,“ píše Julínek v dokumentu.

Nadepsal ho titulem „Julínek varuje“ a adresáty oslovil „vážení občané“. Text plánuje vyvěsit na svých internetových stránkách a na svém blogu. Zváží další možnosti distribuce k lidem.

Julínek v dokumentu uvádí, že lidé podpisem darovací smlouvy zbavují nemocnici mlčenlivosti o svých osobních údajích. Kvůli braní darů by jim také mohla vzniknout daňová povinnost, upozorňuje.

Senátor nemocné vyzval, aby platili, pokud jim záleží na osudu všech, kdo potřebují drahou léčbu. „Přispíváte k větší solidaritě a stabilitě českého zdravotnictví, což je důležité zvláště v době hospodářské krize,“ uvedl.

Zdravotnické poplatky za ošetření u lékaře, den pobytu v nemocnici, návštěvu pohotovosti a lék vyzvednutý na recept platí lidé od loňského roku. Poplatky podle Julínka znamenaly, že v roce 2008 nebyly poprvé v historii českého zdravotnictví limity na léčbu vážně nemocných.

Proti poplatkům však dlouhodobě vystupují sociální demokraté, podle nichž mají lidé nárok na bezplatnou zdravotní péči. Po vyhraných krajských volbách sociální demokraté v krajích poplatky omezili. V krajských zařízeních si je lidé mohou nechat proplatit od kraje.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek i po odchodu z ministerstva bojuje za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek i po odchodu z ministerstva bojuje za…

Komentáře

dalších 41 komentářů
Martin A je vůbec v pořádku vybírat 30 korun ?  | 26. 03. 2009 09:28

Zdravotní péče je hrazena z veřejného pojištění,vyjímky stanový zákon.Tak nějak je to definováno v Listině práv a svobod,která je součástí ústavy.Přesné znění lze nalézt na internetu. Jestliže při každém vyšetření platím 30 korun,podle mého názoru byla porušena ústava tohoto státu.Sám ústavní soud nerozhodl nijak výraznou většinou,takže legálnost poplatků není tak zcela jistá a jednoznačná.

Sydney Hall Re:Re:I KVŮLI POPLAKTŮM PADLA VLÁDA  | 25. 03. 2009 14:14

Souhlas. Domnívám se, že vláda nepadla kvůli poplatkům ale z důvodů mnohem závažnějších a bohužel pádnějších. Uvidíme, co nám k tomu příští týden řekne Ou Báma.

Apech Re:I KVŮLI POPLAKTŮM PADLA VLÁDA  | 25. 03. 2009 14:08

Poplatky byly a jsou jen kouřová clona. Že to neprokoukne běžný občan - volič celkem chápu. Že to ale pořád nejsou sto prohlédnout MUDři, to nepochopím.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné