Julínek je s vybíráním poplatků spokojen

Titulní obrázek

Spokojeností doslova zářil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Pochvaloval si, že vybírání poplatků jde bez nejmenších problémů a ministerstvo žádné stížnosti nemá. Naopak prezident lékařské komory Milan Kubek tvrdí, že pacientům nic jiného než platit nezbývá, a věří, že Ústavní soud brzy o jejich osudu rozhodne…

Kubek doufá, že je Ústavní soud zruší

„Pacienti poplatky platí a jsou o nich mnohdy lépe informováni než lékaři. Vybírání je bez problémů,“ řekl Julínek novinářům po jednání rady poskytovatelů, v níž jsou zástupci nemocnic, soukromých lékařů, záchranky, lékáren a dalších. I ti si téměř jednomyslně pochvalovali, jak jde všechno bez problémů, až na Česko-německou horskou nemocnici ve Vrchlabí, kde poplatky od dětí do 18 let nevybírají.

Podle Václava Šmatláka, předsedy Sdružení praktických lékařů, lidé někdy platí víc, než musejí, a diví se, když jim lékař odmítne poplatek vzít anebo za službu neplatí. Všeobecně prý mírně ubylo pacientů, ale jenom dočasně.

Hádka Kubka s Cikrtem

Do ostrého sporu se ale před zraky novinářů dostal prezident lékařské komory Milan Kubek a mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, který tiskovou konferenci řídil.

„Pacienti platí, co jim zbývá, hrozí jim exekuce. Navíc si nechtějí rozhněvat svého lékaře. Lékaři vybírají, co jim zbývá, hrozí jim sankce až 50 000 korun,“ řekl Kubek a zopakoval, že poplatky neřeší nedostatek peněz ve zdravotnictví. Komora také zatím neřešila žádnou stížnost pacienta na odmítnutí péče, což je podle Kubka pozitivní. „Doufám, že Ústavní soud co nejdříve rozhodne o poplatcích a minimálně zruší pokuty pro lékaře,“ prohlásil Kubek a chtěl nastínit problém karlovarské nemocnice, kde se lékaři vzbouřili proti vedení a hromadně dávají výpověď.

Cikrt mu ale okamžitě vzal slovo a vyzval ho, aby se choval slušně, a když chce o karlovarské nemocnici mluvit, ať si uspořádá svou vlastní tiskovku. Na to Kubek vyzval novináře, aby sami posoudili, kdo se chová slušně.

Šéf asociace záchranných služeb Středočeského kraje Robert Zelenák zopakoval, že záchranná služba se neplatí. Její výjezd je plně hrazen ze zdravotního pojištění.

Podle našich informací někteří lékaři požadují také zaplacení 30korunového poplatku předem, než pacienta ošetří, což se ale nesmí. Platit se má až po ošetření. Ministerstvo prý ale žádné takovéto poznatky nemá.

Lékárníci: lidé se zajímají o ceny léků

Bývalý prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba uvedl, že se zavedením poplatků za položku na receptu 30 korun se lidé zajímají více o ceny léků, a doufá, že se tak zamezí jejich plýtvání. „Ubylo požadavků na léky, které jsou zároveň volně prodejné. Lidé si je platí sami,“ řekl k tomu Šmatlák.

Ústavní soud by se měl poplatky zabývat brzy. ČSSD už také podala návrh zákona, kterým se poplatky ruší. Ten by Sněmovna měla projednávat ještě v lednu a exministr zdravotnictví David Rath doufá, že projde do druhého čtení.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!