Julínek je údajně ochoten zrušit poplatky dětem do tří let

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek je podle slov svého mluvčího Tomáše Cikrta ochoten zrušit poplatky u dětí do tří let, ale jinak nic víc. „Pan ministr je ochoten jednat o původním návrhu ministerstva zdravotnictví, to je zrušit poplatky u dětí do tří let. Vše ostatní je velmi problematické,“ řekl Cikrt…

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek je podle slov svého mluvčího Tomáše Cikrta ochoten zrušit poplatky u dětí do tří let, ale jinak nic víc.

„Pan ministr je ochoten jednat o původním návrhu ministerstva zdravotnictví, to je zrušit poplatky u dětí do tří let. Vše ostatní je velmi problematické,“ řekl Právu Cikrt.

Jak jsme již uvedli, KDU-ČSL ale navrhuje zrušení poplatků pro děti předškolního věku, tedy do šesti let, a také pro důchodce nad 70 let. Dokonce by o tom měla jednat příští týden koalice. V parlamentu se již také projednává návrh ČSSD na zrušení všech poplatků ve zdravotnictví.

„Kolegové z KDU-ČSL by zrušení poplatků občanům nad 70 let měli zvážit,“ prohlásil Cikrt. „To není jízda tramvají. Při ní jsou si všichni rovni v tom, že všichni platí za stejnou cestu, za ten zadek, který si tam vezou na sedačce. Ale tady jsou lidé různě nemocní a dostávají ze společného balíku různé peníze, 69letý hodně nemocný důchodce by byl v těžké nevýhodě vůči 70letému zdravému,“ prohlásil Cikrt.

Handl pro reformu

Cikrt se vyjádřil i k tomu, že jde možná o handl. Ministr ustoupí lidovcům v poplatcích u lékaře a naproti tomu lidovci podpoří sedm reformních návrhů, kterým už dala zelenou legislativní rada vlády a které významně zasáhnou do českého zdravotnictví.

Vždyť mají být například privatizovány fakultní nemocnice a také zdravotní pojišťovny.

„Nenazval bych to přímo handlem, ale asi koaliční partner by neměl být ten, kdo shodí všechny klíčové prvky reformy. Ministrovi se nelíbilo, že v den, kdy premiér odletěl do USA, KDU-ČSL přišla s tak ultimativními požadavky na zrušení některých poplatků,“ řekl Cikrt.

Zároveň dodal, že ministr bude jednat s nimi „do posledního dechu“.

Václav Pergl, Právo

Julínek je údajně ochoten zrušit poplatky dětem do tří let
Ohodnoťte tento článek!