Julínek: Jihomoravská koalice s ČSSD je pro ODS nedůstojná

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v úterý ostře kritizoval koaliční smlouvu, kterou na jihu Moravy se sociálními demokraty předjednali jeho kolegové z ODS. Vyjednavači v ní souhlasili s tím, že kraj bude za lidi od ledna platit poplatky v krajských nemocnicích a také se zavázali, že podpoří na celostátní úrovni zákon, který by poplatky rušil…

Julínek v prohlášení zaslaném ČTK označil dohodu za nedůstojnou.

Podle Julínka z koaliční smlouvy vyplývá, že jihomoravská ODS se bude výměnou za křesla v krajské radě „spolupodílet na porušování zákona, jakým bezpochyby je svévolné odpouštění poplatků v krajských zdravotnických zařízeních“. „Nemůžeme přeci hodit přes palubu naši hrdost a principy naší politiky jenom kvůli podílu na moci, a to ještě podílu pochybnému a nedůstojnému,“ uvedl ministr.

Julínek, který je zároveň místopředsedou jihomoravské ODS a senátorem za Brno-venkov, v dokumentu kritizuje, že o mantinelech koaliční smlouvy nejednala dřív regionální rada jihomoravských občanských demokratů, jejíž zasedání bylo podle něj dvakrát odloženo. „Pokud se máme sejít až dnes večer, abychom se seznámili s hotovými závěry vyjednávání, nemohu já jako místopředseda rady ani moji kolegové dohodu korigovat a hájit důležité zásady politiky ODS,“ uvedl.

Regionální rada projedná dohodnuté podmínky koalice dnes. Když práci vyjednavačů schválí a totéž učiní stranické vedení jihomoravské ČSSD, vznikne na jihu Moravy koalice obou stran. Hejtmana, jeho náměstky i radní pak zvolí zastupitelé na páteční schůzi. Když dohoda schválena nebude, jednání budou pokračovat. Nahrálo by to lidovcům, protože místo ústupků z vlastních požadavků by vítězná ČSSD pravděpodobně oslovila k jednáním je. Lidovci jsou o koalici s ČSSD ochotni jednat i ve čtvrtek v noci, řekl lídrovi ČSSD Michalu Haškovi jeden z nich.

Julínek v prohlášení kritizuje také to, jak se podle něj ODS nechala kvůli utváření koalice vydírat ve sněmovně při hlasování o zákonu převádějícím brněnskou Úrazovou nemocnici na město. Krok má zabránit zrušení nemocnice, které ministr plánuje. „Nebylo nutné ani správné, nechat se vydírat a hlasovat ve sněmovně podle toho, jak si určila ČSSD,“ napsal ministr. Z osmi jihomoravských poslanců za ODS nehlasoval proti zákonu ani jeden – šest zákonodárců se hlasování neúčastnilo a dva se zdrželi. Všichni tak postupovali proti vlastnímu ministrovi.

Julínek ve svém prohlášení kritizuje i to, že sociální demokraté mluvili občanským demokratům do personálií. „Je trapné nechat si od lídra vyjednavačů jihomoravské ČSSD (Michala Haška) určovat, kdo má být vicehejtmanem za ODS. Koaliční dohoda se má týkat postů, ne jmen,“ napsal Julínek. Podle dnešní Mladé fronty dnes se má podle dohody stát náměstkyní hejtmana za ODS Anna Procházková, ačkoli kandidovala až druhá za Milanem Venclíkem.

Venclík k vyjednaným koaličním podmínkám řekl, že ČSSD vyhrála volby výrazně a jsou situace, kdy je zapotřebí dělat ústupky. Odpovědi na otázku, jak vysvětlí ve své straně, že jde dohodnutou koalicí proti vlastnímu ministrovi, se vyhnul. „My jsme byli mnohokrát sdělovacími prostředky káráni, že v politických stranách rozhodují politické sekretariáty. Tak vidíte, že to není pravda,“ uvedl.

ČTK

Julínek: Jihomoravská koalice s ČSSD je pro ODS nedůstojná
Ohodnoťte tento článek!