Přejít na obsah

Julínek: Lékaři nemají důvod demonstrovat kvůli platům proti státu

zpět
27.9.2010
tomáš julínek
zvětšittomáš julínekZdroj: www.vlada.cz

tomáš julínek | Zdroj: www.vlada.cz

 

Lékaři jsou placeni z rozpočtů nemocnic, proto nemají důvod demonstrovat kvůli svým platům proti státu. Myslí si to alespoň exministr zdravotnictví a senátor ODS Tomáš Julínek. Zavedení jedné tarifní tabulky by se podle něj nejvíce dotklo zdravotních sester.

Podle Julínka má rozhodující slovo na výši platu nemocnice, vždy tak záleží spíše na přístupu vedení. „Zdravotníci nejsou státní sféra, jakkoli stát vlastní nějaké nemocnice,“ uvedl Julínek v pořadu Partie televize Prima.

V nemocnicích, které hospodaří dobře, se prý klidně může stát, že zaměstnancům přidají. Snižování platů tak podle Julínka nemusí souviset se škrty v rozpočtu, ale s manažerským selháním ředitelů nemocnic. Jeho názor v pořadu podpořil i současný ministr Leoš Heger (TOP 09).

Julínek je přesvědčený, že stávka má politický charakter, a to vzhledem ke spojení prezidenta České lékařské komory Milana Kubka a exministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD). Za nepřijatelné z hlediska zákona považuje vyhrožování stávkou v době říjnových komunálních voleb.

Změny se dotknou maximálně čtvrtiny lékařů

Heger uvedl, že tabulkové změny se mohou dotknout pouze čtvrtiny lékařů. Podle něj riziko snížení mezd ale nespočívá ani v mzdových tabulkách, ani v rozpočtových škrtech, neboť ty se budou týkat investic.

Riziko je podle ministra hlavně v odhadovaném desetimiliardovém propadu příjmů ve zdravotnictví, což představuje pět procent objemu peněz ze zdravotního pojištění.

Až dvacet procent se utratí neefektivně

V pořadu TV Prima Heger dále upozornil, že důležité je zejména zefektivnit systém zdravotní péče, pacienti si totiž nyní chodí k jakému lékaři chtějí. Regulační poplatky prý sice vedly ke snížení počtu ambulantních návštěv a hospitalizací, přesto ale v systému některé nešvary zůstaly.

„V některých oblastech se péče poskytuje až moc lukrativní,“ doplnil dále ministr s tím, že by se měl přehodnotit systém péče, kterou hradí zdravotní pojišťovny.

Například určité operace jdou prý dělat klasickou chirurgickou cestou, laparoskopicky, ale i pomocí robota, poslední možnost je však drahá a pacient by si měl připlatit.


Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Julínek: Lékaři nemají důvod demonstrovat kvůli…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek: Lékaři nemají důvod demonstrovat kvůli…

Komentáře

dalších 55 komentářů
Libor Práce pro lékaře v Německu  | 11. 04. 2012 20:05

Zprostředkujeme práci lékařům v Německu. Bezplatně. Součástí zprostředkování je široký servis bezplatných služeb. Využijte přístup do největší pravidelně aktualizované databáze lékařských míst v Německu. Více info na http://www.lekar-nemecko.wz.cz

Magda Setrvalý stav  | 23. 03. 2012 14:08

Pasivní názory a konstatování ministrů zdravotnictví Julínka potažmo Hegera o tom, že výši platů určují manažeři nemocnic, správní rady a ne stát je neskutečná drzost na adresu všech českých lékařů, kteří tvrdě pracují ilegální přesčasy za naprosto směšné finanční ohodnocení v porovnání se všemi státy EU, jejichž státní dluh k HDP je mnohem vyšší než je tomu v čr. Jměnovitě SRN, Rakousko, Francie... Je nutné si uvědomit, že i po privatizaci zdravotnictví ve zmíněných státech měla a má státní správa hlavní slovo při určování zákonných podmínek, kterými se správní rady, manažeři a všichni akcionáři musejí řídit. Stát má a musí mít konečné slovo při řízení norem, pravidel i v čr. Je úplně jedno kdo je vlastníkem, důležitý fakt je, že se zdravotní zařízení nachází na území daného státu. Abych to shrnula, nejedná se o selhání manažerů, ale o selhání zákonodárců, kteří z "nepochopitelných" důvodů za 23let neprosadili nutné § a neustanovili dohled. Do doby než se situace v českém zdravotnictví nezmění na úroveň všech okolních států od čr na západ (a počítám i úroveň bývalé NDR) nemám sebemenší důvod vracet se zpět. Velmi ráda pomůžu všem lékařům odejít do Německa, kde se neporušují směrnice EU a kde je lékař zaplacen tak je se sluší za jeho náročné, vysoce zodpovědné povolání. Nabízím největší servis bezplatných služeb v čr, které se lékařům na 100% budou hodit až si řeknou, "toto za těchto podmínek opravdu nemám zapotřebí" Seznam bezplatných služeb a hlavně největší databáze pracovních míst v SRN (stovky pracovních nabídek aktualizovaných každý týden) na Lékař Německo http://www.lekar-nemecko.cz

Jirka že by nevěděl?  | 30. 09. 2010 13:19

Že by opravdu Julínek netušil, jak je zdravotnictví financované? Že by pro něj bylo novum brutál podhodnocení lidské práce v ceně za výkony placené pojišťovnami? To si asi dělá srandu. Druhá pravda je, že tento stav trvá leta a to že se to hrotí právě ťeď nebude samo sebou. Pokud si tedy nedělá srandu, pak by musel sám uznat, že ani za jeho ministrování se na neuvěřitelném podhonocení ceny práce zvláště kvalifikované nic nezměnilo, ba ani nemluvilo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné