Julínek: Lékaři nemají důvod demonstrovat kvůli platům proti státu

tomáš julínek

Lékaři jsou placeni z rozpočtů nemocnic, proto nemají důvod demonstrovat kvůli svým platům proti státu. Myslí si to alespoň exministr zdravotnictví a senátor ODS Tomáš Julínek. Zavedení jedné tarifní tabulky by se podle něj nejvíce dotklo zdravotních sester.

Podle Julínka má rozhodující slovo na výši platu nemocnice, vždy tak záleží spíše na přístupu vedení. „Zdravotníci nejsou státní sféra, jakkoli stát vlastní nějaké nemocnice,“ uvedl Julínek v pořadu Partie televize Prima.

V nemocnicích, které hospodaří dobře, se prý klidně může stát, že zaměstnancům přidají. Snižování platů tak podle Julínka nemusí souviset se škrty v rozpočtu, ale s manažerským selháním ředitelů nemocnic. Jeho názor v pořadu podpořil i současný ministr Leoš Heger (TOP 09).

Julínek je přesvědčený, že stávka má politický charakter, a to vzhledem ke spojení prezidenta České lékařské komory Milana Kubka a exministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD). Za nepřijatelné z hlediska zákona považuje vyhrožování stávkou v době říjnových komunálních voleb.

Změny se dotknou maximálně čtvrtiny lékařů

Heger uvedl, že tabulkové změny se mohou dotknout pouze čtvrtiny lékařů. Podle něj riziko snížení mezd ale nespočívá ani v mzdových tabulkách, ani v rozpočtových škrtech, neboť ty se budou týkat investic.

Riziko je podle ministra hlavně v odhadovaném desetimiliardovém propadu příjmů ve zdravotnictví, což představuje pět procent objemu peněz ze zdravotního pojištění.

Až dvacet procent se utratí neefektivně

V pořadu TV Prima Heger dále upozornil, že důležité je zejména zefektivnit systém zdravotní péče, pacienti si totiž nyní chodí k jakému lékaři chtějí. Regulační poplatky prý sice vedly ke snížení počtu ambulantních návštěv a hospitalizací, přesto ale v systému některé nešvary zůstaly.

„V některých oblastech se péče poskytuje až moc lukrativní,“ doplnil dále ministr s tím, že by se měl přehodnotit systém péče, kterou hradí zdravotní pojišťovny.

Například určité operace jdou prý dělat klasickou chirurgickou cestou, laparoskopicky, ale i pomocí robota, poslední možnost je však drahá a pacient by si měl připlatit.

Julínek: Lékaři nemají důvod demonstrovat kvůli platům proti státu
Ohodnoťte tento článek!