Julínek: Lidovci už ve vládě prodej pojišťoven podpořili

Titulní obrázek

Julínek si myslí, že lidovci si „vůbec neuvědomují všechny důsledky, neznají transformační principy, je to unáhlené usnesení. Protože by opravdu museli psát znárodňovací zákon, a já ho psát nebudu. Naposledy to udělal Gottwald.“ Lidovci by si měli ujasnit, koho si při schvalování vládního prohlášení počátkem loňského roku představovali jako majitele akciových společností….

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se diví, proč lidovci sjezdovým usnesením odmítli privatizaci zdravotních pojišťoven, když ji předtím ve vládě podpořili.

Když vláda 9. dubna schválila věcné záměry šesti zákonů Julínkovy reformy zdravotnictví, rozhodovala o tezích tzv. transformačního zákona.

„A v tezích je privatizace zdravotních pojišťoven. Ať lidovci vysvětlí, o co jim jde, když chtějí akciovky, ale nechtějí je privatizovat,“ řekl Právu Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Julínek sám si myslí, že lidovci si „vůbec neuvědomují všechny důsledky, neznají transformační principy, je to unáhlené usnesení. Protože by opravdu museli psát znárodňovací zákon, a já ho psát nebudu. Naposledy to udělal Gottwald.“

Lidovci by si měli ujasnit, koho si při schvalování vládního prohlášení počátkem loňského roku představovali jako majitele akciových společností. „Nelze ustavit akciovku a neříci, kdo je jejím vlastníkem,“ říká Cikrt.

Podle šéfa lidovců Jiřího Čunka zdravotní pojišťovny a celé zdravotnictví nejsou na transformaci připraveny. „Nelze, abychom jen tak, bez jakýchkoli zákonných omezení a navíc zkušeností, přistoupili na systém, který funguje v Evropě dva roky jedině v Holandsku. Oni se ale připravovali 18 let,“ uvedl v rádiu Impuls Čunek.

Na dotaz, zda je správné udělat akciovku a neříci, kdo je jejím vlastníkem, Čunek uvedl: „Tak ať je nedělají. Není zajištěno, aby se nepropojil celý systém. Když tady bude jeden vlastník pojišťovny, nemocnice a lékáren, tak stát bude jenom platit a nebude kontrolovat,“ dodal Čunek.

Julínek z privatizace zdravotních pojišťoven slibuje každé domácnosti 10 tisíc korun, to je přibližně na každého občana 2500 korun.

Rodina by tyto peníze měla účelově vázány a bude možné jimi hradit pouze výdaje spojené se zdravotnictvím, tedy doplatky na léky, regulační poplatky, nehrazené nebo částečně hrazené zdravotní služby nebo si za ně budou moci lidé připojistit na nadstandard. Na peníze si rodina fyzicky nesáhne a nemůže si je vybrat.

„Lidovci neznají systém financování zdravotnictví,“ řekl Cikrt. Uvedl, že když se pojišťovny privatizovat nebudou, rodina oněch 10 tisíc nedostane.

Cikrt uvedl, že lidovci tedy vědí z vlády o privatizaci pojišťoven. Nehledě k tomu, že K9, tedy lídři koaličních stran, se den před vládou shodli, že VZP bude státní akciovou společností a privatizovaná nebude, zatímco ostatní pojišťovny privatizované budou. A 85 procent zisku budou trvale odvádět zpět do zdravotnictví, ne jen pět let, jak zamýšlel Julínek.

Má se prodávat v aukcích

Julínek počítá také s tím, že zaměstnanecké pojišťovny se prodají v aukcích. Nynější forma pojišťoven totiž neumožňuje přímou transformaci, a proto nový zákon počítá s jejich převedením na dceřinou společnost, kterou založí současné zdravotní pojištovny.

Jediným majetkem původní pojišťovny tak budou akcie nově založené společnosti a tyto akcie se budou nakupovat v aukcích.

Zelení přijdou s dodatky

Skutečnost, že koalice schválila věcné záměry zákonů za „velmi obtížného dialogu“, je podle šéfa zelených Martina Bursíka vyjádřením elementární shody na principech.

„Řadu věcí jsme odložili pro podrobnější jednání, která se povedou nad paragrafovaným zněním. A tam mají politické strany do toho vstupovat, obtiskávat své představy v rámci programového prohlášení vlády,“ řekl na dotaz Práva.

Přiznal, že jeho strana má ještě řadu „konkrétních dodatků, výhrad, obav, strachu, alternativ“, které budou uplatňovat.

Bursík na sjezdu lidovců nebyl, protože byl pracovně v USA, a zastoupila ho místopředsedkyně Dana Kuchtová. „Nic za tím nečtěte, já jsem byl za oceánem,“ dodal Bursík.

Václav Pergl, Právo

Julínek: Lidovci už ve vládě prodej pojišťoven podpořili
Ohodnoťte tento článek!