Přejít na obsah

Julínek má podporu šéfů nemocnic na prodloužení pracovní doby

zpět
5.11.2007

Ředitelé nemocnic a záchranných služeb souhlasí s plánem ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) rozšířit pracovní dobu zdravotníkům o osm hodin týdně. Proti plánu na 48 hodinovou pracovní dobu je lékařská komora i lékařské a zdravotnické odbory, které chystají protestní akce. Návrh odmítá i ČSSD...

Julínek se dnes s řediteli shodl, že prodloužením pracovní doby se vyřeší dosavadní překračování limitů zákoníku práce.

„Novelou zákoníku práce se vytvoří legální prostor, že bude možné dohodnout se na jiném rozložení pracovní doby a odměny,“ řekl novinářům ministr.

„S plány ministerstva souhlasíme. Úprava bude ku prospěchu vedení nemocnic i zaměstnanců,“ dodala předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová.

Novela zákoníku práce je ve sněmovně. Pokud projde, přesune se část přesčasů zdravotníků do běžné pracovní doby. Nemocnice a záchranné služby dostojí zákoníku, který povoluje zhruba 400 hodin přesčasů za rok.

Řada lékařů pracuje i více než 1000 hodin navíc. Nemocnice jim na tuto práci dávají zvláštní smlouvy, nebo jim práci zaplatí formou odměn a osobních příplatků. Toto řešení je na hranici legálnosti.

Odbory tuto úpravu odmítají, považují za diskriminaci, aby zdravotníci na rozdíl od ostatních zaměstnanců měli o osm hodin týdně delší pracovní dobu.

Ministr vysvětlil, že rozšíření úvazku na 48 hodin týdně bude dobrovolné, zaměstnanec nesmí být postižen, kdyby odmítl. Mohl by už uzavřenou dohodu vypovědět a měl by zaručeno, že za práci navíc dostane také peníze navíc.

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger ale soudí, že se jen zvýší tlak na zaměstnance, kteří na tuto dohodu nepřistoupí. P

odle něj je v návrhu u osmi hodin na dohodu navrhovaná o čtvrtinu nižší odměna než u současných přesčasů. Odbory mají vlastní návrh, chtějí zvýšit limit přesčasů u běžných pracovníků o osm hodin a u záchranky o 12 hodin.

„Netlačíme na to, aby práce nebyla dražší, hledáme možnost, aby nebyla levnější,“ vysvětlil.

Prodloužení běžné pracovní doby podporuje jako nouzové řešení sdružení Lékaři pro reformu. Julínek potvrdil, že toto je jen první krok.

Chce změnit systém odměňování ve zdravotnictví z dosavadních tarifních platů na dohody o mzdě. Nemocnice by tak mohly lépe platit dobrým lékařům a ti by nebyli už závislí na příjmech za přesčasy.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek má podporu šéfů nemocnic na prodloužení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek má podporu šéfů nemocnic na prodloužení…

Komentáře

dalších 59 komentářů
katango Re:Pořád se točíme v kruhu  | 17. 11. 2007 00:36

Naprostý souhlas,ale to bychom se,dámy a pánové,museli přestat hádat a vyrazit do akce.Už jsme si ověřili,že pokud je to akce skutečně masová,podaří se aspoň něco.Chápu,že kolegové ( - yně,ale těch bude o dost míň ) z lukrativních a relativně dobře placených oborů se asi nepřidají,kolegové ( - yně ) dosud mladí a naivní též zůstanou doma,ti stižení syndromem pomáhající profese taky nepůjdou , ale snad nás zbyde dost.Přestaňme si namlouvat,že někomu z věrchušky dojde,že jsme ve své většině přetěžovaní a bídně placení ! I když těm,majícím aspoň dvě mozkové buňky a jednu synapsi,by tou synapsí jakás aktivita probíhat měla.Ale to chci moc,že ? No,až nás v té ři.ti bude přesmoc,takže nastane tlačenice,snad se na něco zmůžem.

David Ma.x Pořád se točíme v kruhu  | 16. 11. 2007 20:29

Málo peněz, hodně peněz, hodně lékařů, málo lékařů, Julínek,Rath,Petr,Pavel,ODS,ČSSD,KDU,KSČM,Zelení... Přívrženec-odpůrce. Ruka trhu, služba, přísaha,dobrý- špatný,demokracie a totalita. Kolegům bych doporučil najít zdravé sebevědomí a prosadit dvě základní věci: 1.Bodník nahradit ceníkem,2. zdravotní péči rozdělit na zbytnou a nezbytnou. Opravdu hodně by se v kalných vodách vyčeřilo!!!

pacoš Re:Gratulace  | 9. 11. 2007 14:47

Vážený pane, jest-li jste si nevšiml,tak ODS není žádná pravicová strana.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné