Přejít na obsah

Julínek má za 1. náměstka bývalého pracovníka farmaceutické firmy

zpět
6.9.2006

Nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) jmenoval dnes svým prvním náměstkem bývalého pracovníka farmaceutické firmy Pfizer Marka Šnajdra (ODS). Bude pověřen řízením úřadu...

Praha - Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) uvedl pondělí v rozhovoru pro Radiožurnál, že Julínek má za prvního náměstka člověka spojeného s výrobci léků. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt na dotaz ČTK upřesnil Šnajdrovo jméno.

„Dnes jmenoval do funkce prvního náměstka člověka, který pracuje pro dvě významné zahraniční farmaceutické firmy,“ řekl Rath. Julínkovi ještě jako stínovému ministru ODS vytýkal, že jeho reformu zdravotnictví financují farmaceutické firmy. Julínek to dlouho popíral, nedávno však zveřejnil jména firem, které přispěly jeho občanskému sdružení Reforma zdravotnictví zhruba 1,5 milionu korun.

Podle Ratha hrozí, že tyto firmy si budou vynucovat od Julínka vstřícnost při tvorbě vyhlášek a zákonů, aby jejich tržby rostly.

Rath dnes rovněž uvedl, že nový šéf tiskového oddělení Cikrt byl předsedou pacientského sdružení Koalice pro zdraví, které také financovaly farmaceutické společnosti. Cikrt ČTK řekl, že ze zmíněného sdružení již odešel, aby se nedostal do střetu zájmů.

K dalším personálním změnám se Julínek zatím nechtěl vyjadřovat. Nevyloučil však, že si na ministerstvo přivede svého dlouholetého spolupracovníka Pavla Hroboně. Připravoval s ním zdravotnickou reformu ODS. Hroboň pracoval jako expert i pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) ještě za ředitelky Jiřiny Musílkové.

Nový ministr si vyžádal zhruba týden, aby se seznámil s chodem úřadu. Na tiskové konferenci příští týden oznámí, k jakým personálním změnám přistoupí. Již dříve informoval, že chce odvolat Rathova spolupracovníka Vladimíra Drymla (ČSSD), který prováděl kontroly hospodaření zdravotních pojišťoven a podílel se i na uplatňování nucené správy nad VZP.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek má za 1. náměstka bývalého pracovníka…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Julínek má za 1. náměstka bývalého pracovníka…

Komentáře

další 2 komentáře
mira.le mira.le Re:Farmafirmy  | 6. 09. 2006 23:01

Já vsadím krk,že Julínek bude o 1000% horší než byl Ráth,stačilo jeho vystoupení u Krauze,je to odeesácký diletant,bůh zaplať,že tam bude jen měsíc.

Martin Vedral Farmafirmy  | 6. 09. 2006 12:24

Farmaceutická lobby je mocná nejen u nás. Na druhou stranu většina lidí již někde pracovala a nevidím zde důvod, proč by zaměstnání nemohla měnit. Připadá mi pokrytecké od dr. Ratha hovořit o možném vlivu farmafirem na MZ. Připomenu jen jím založený klub Da Vinci (nebo Leonardo či jak se jmenoval) sponzorovaný farmafirmou. Dále se proslýchá něco o nějakých 200,000,- jako klubový příspěvek v nějakém golfovém klubu. Stranou pozornosti nemůže zůstat ani odměny jeho družky a spolubydlící, paní dr. Horké, která jako reprezentant Zentivy jednala na MZ... Nejsem příznivec ODS. Pan dr. Julínek však horší než jeho předchůdce prostě být nemůže.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné