Julínek má za 1. náměstka bývalého pracovníka farmaceutické firmy

Titulní obrázek

Nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) jmenoval dnes svým prvním náměstkem bývalého pracovníka farmaceutické firmy Pfizer Marka Šnajdra (ODS). Bude pověřen řízením úřadu…

Praha – Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) uvedl pondělí v rozhovoru pro Radiožurnál, že Julínek má za prvního náměstka člověka spojeného s výrobci léků. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt na dotaz ČTK upřesnil Šnajdrovo jméno.

„Dnes jmenoval do funkce prvního náměstka člověka, který pracuje pro dvě významné zahraniční farmaceutické firmy,“ řekl Rath. Julínkovi ještě jako stínovému ministru ODS vytýkal, že jeho reformu zdravotnictví financují farmaceutické firmy. Julínek to dlouho popíral, nedávno však zveřejnil jména firem, které přispěly jeho občanskému sdružení Reforma zdravotnictví zhruba 1,5 milionu korun.

Podle Ratha hrozí, že tyto firmy si budou vynucovat od Julínka vstřícnost při tvorbě vyhlášek a zákonů, aby jejich tržby rostly.

Rath dnes rovněž uvedl, že nový šéf tiskového oddělení Cikrt byl předsedou pacientského sdružení Koalice pro zdraví, které také financovaly farmaceutické společnosti. Cikrt ČTK řekl, že ze zmíněného sdružení již odešel, aby se nedostal do střetu zájmů.

K dalším personálním změnám se Julínek zatím nechtěl vyjadřovat. Nevyloučil však, že si na ministerstvo přivede svého dlouholetého spolupracovníka Pavla Hroboně. Připravoval s ním zdravotnickou reformu ODS. Hroboň pracoval jako expert i pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) ještě za ředitelky Jiřiny Musílkové.

Nový ministr si vyžádal zhruba týden, aby se seznámil s chodem úřadu. Na tiskové konferenci příští týden oznámí, k jakým personálním změnám přistoupí. Již dříve informoval, že chce odvolat Rathova spolupracovníka Vladimíra Drymla (ČSSD), který prováděl kontroly hospodaření zdravotních pojišťoven a podílel se i na uplatňování nucené správy nad VZP.

ČTK

Julínek má za 1. náměstka bývalého pracovníka farmaceutické firmy
Ohodnoťte tento článek!