Přejít na obsah

Julínek: máte právo platit až po vyšetření

zpět
25.2.2008

Ve většině lékařských ordinací vás čeká zhruba tohle: Otevřete dveře, zaplatíte sestře poplatek za vyšetření a až pak jste se svým problémem "vpuštěni" k doktorovi. Ovšem ministr zdravotnictví Tomáš Julínek říká: "Péče by měla být poskytnuta a pak teprve při splnění podmínek požadováno uhrazení poplatku."...

Ve většině lékařských ordinací vás čeká zhruba tohle: Otevřete dveře, zaplatíte sestře poplatek za vyšetření a až pak jste se svým problémem „vpuštěni“ k doktorovi.

Když ale předem nezaplatíte, v některých ordinacích vám hrozí, že vás lékař prostě neošetří.

Můžete si vybrat

Na to, že někteří lékaři podmiňují vyšetření zaplacením poplatku, si v posledních týdnech stěžovala Hospodářským novinám další desítka pacientů. Soukromí doktoři ani nemocnice přitom vymáhat poplatky ještě před vyšetřením od pacientů nesmí. Teď to poprvé jasně řekl i ministr Tomáš Julínek. Před pár dny vydal manuál, ve kterém lékařům píše, kdy můžou lékaři poplatky vybrat. „Péče by měla být poskytnuta a pak teprve při splnění podmínek požadováno uhrazení poplatku,“ upozorňuje Julínek.

V praxi to znamená, že ani nemocnice, které mají automaty na placení poplatků, nemůžou vyžadovat zaplacené kupóny předem. „Pacienti mohou k zaplacení použít kupón, který si koupí předem, ale mají právo jím zaplatit až po výkonu. Jistí se tím pro případ, že nebudou spokojení nebo že neproběhne řádné vyšetření,“ říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Zároveň ale upozorňuje, že pokud chce pacient zaplatit za lékařské služby předem, nic mu v tom nebrání.

Vyšetření? Stačí se podívat

V praxi to znamená, že doktoři mohou chtít od pacientů peníze za vyšetření i tehdy, když se jich doktor nedotkne.

Právě na fakt, že lékař chce peníze, a přitom se pacienta ani nedotkne, si stěžují nemocní asi nejvíc. Podle všeho neprávem.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Julínek: máte právo platit až po vyšetření

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek: máte právo platit až po vyšetření

Komentáře

dalších 38 komentářů
Jindra Kulhánková My vyšetřujeme vždy  | 26. 02. 2008 17:26

Tentokrát to máme, my zubaři, jednoduché, my nekyneme na židlích a jenom nepísáme, my vyšetřujeme vždy.

Jiri Wicherek Re:Re:Zakon je zakon II  | 26. 02. 2008 14:19

Pak je ovsem cleneni 1., 2., 3.... naprosto nesmyslne. Jinak receno, to uvozeni, ze "navstevou" se rozumi navsteva spojena sklinickym vysetrenim melo byt uvedeno pred temi body 1., 2., 3..... Kratce receno, je to blbe, nelogicky napsano.

Sinuhet Re:Re:Vy už snad všichni blbnete ?  | 26. 02. 2008 08:12

Pane kolego Bouzku, komanči nemůžou být nikdy modří. Pokud bude tancovat někdo modrý po našich zkrvavených ksichtech, tak to budou komanči a jejich přisluhovači krytí mimikry stříkající krve. Vy nemáte rád modrou , pane Bouzku ? Zajímavý to úkaz. Podle zvěrokruhu je modrá barva stimulující , barva naděje a pokroku. Všimněte si kolik vlajek na světě má v nějaké formě modrou barvu. Hodně štěstí ve vašem spravedlivém boji za rudou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné