Julínek: máte právo platit až po vyšetření

Titulní obrázek

Ve většině lékařských ordinací vás čeká zhruba tohle: Otevřete dveře, zaplatíte sestře poplatek za vyšetření a až pak jste se svým problémem „vpuštěni“ k doktorovi. Ovšem ministr zdravotnictví Tomáš Julínek říká: „Péče by měla být poskytnuta a pak teprve při splnění podmínek požadováno uhrazení poplatku.“…

Ve většině lékařských ordinací vás čeká zhruba tohle: Otevřete dveře, zaplatíte sestře poplatek za vyšetření a až pak jste se svým problémem „vpuštěni“ k doktorovi.

Když ale předem nezaplatíte, v některých ordinacích vám hrozí, že vás lékař prostě neošetří.

Můžete si vybrat

Na to, že někteří lékaři podmiňují vyšetření zaplacením poplatku, si v posledních týdnech stěžovala Hospodářským novinám další desítka pacientů. Soukromí doktoři ani nemocnice přitom vymáhat poplatky ještě před vyšetřením od pacientů nesmí. Teď to poprvé jasně řekl i ministr Tomáš Julínek. Před pár dny vydal manuál, ve kterém lékařům píše, kdy můžou lékaři poplatky vybrat. „Péče by měla být poskytnuta a pak teprve při splnění podmínek požadováno uhrazení poplatku,“ upozorňuje Julínek.

V praxi to znamená, že ani nemocnice, které mají automaty na placení poplatků, nemůžou vyžadovat zaplacené kupóny předem. „Pacienti mohou k zaplacení použít kupón, který si koupí předem, ale mají právo jím zaplatit až po výkonu. Jistí se tím pro případ, že nebudou spokojení nebo že neproběhne řádné vyšetření,“ říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Zároveň ale upozorňuje, že pokud chce pacient zaplatit za lékařské služby předem, nic mu v tom nebrání.

Vyšetření? Stačí se podívat

V praxi to znamená, že doktoři mohou chtít od pacientů peníze za vyšetření i tehdy, když se jich doktor nedotkne.

Právě na fakt, že lékař chce peníze, a přitom se pacienta ani nedotkne, si stěžují nemocní asi nejvíc. Podle všeho neprávem.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Julínek: máte právo platit až po vyšetření
Ohodnoťte tento článek!