Přejít na obsah

Julínek na kongresu obvinil kolegy ze sabotování reforem

zpět
8.12.2008

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek hájil na vysočanském kongresu reformy, které se podle části ODS i veřejnosti výrazně podílely na prohře vládní koalice v krajských a senátních volbách...

Část stranických kolegů obvinil ze sabotování změn ve zdravotnictví. Interpretaci, kterou používá i opoziční ČSSD, odmítl se slovy, že „ani David Rath nedoufal, že kromě svých skalních a komunistických voličů osloví funkcionáře ODS“.

Svou politiku před delegáty obhajovali také ministři průmyslu a obchodu Martin Říman, spravedlnosti Jiří Pospíšil a šéf sněmovní frakce ODS Petr Tluchoř.

Julínek si postěžoval, že údery zezadu od starostů za ODS, kteří začali populisticky vracet poplatky, pomohly při přípravě kampaně ČSSD. „Ještě horší ránu nám uštědřili někteří kandidáti do voleb, když se svou kampaní nelišili od svých komunistických a sociálnědemokratických kandidátů v boji proti vlastní vládě,“ uvedl s narážkou na čerstvě zvoleného senátora a šéfa pražské záchranky Zdeňka Schwarze. Přiznal ale i svůj podíl viny v tom, že nepřesvědčil, že dobrá reforma přináší dobré zprávy pro voliče. „Měli jsme se pohádat, měl jsem vám vnutit hesla do voleb,“ připustil.

O několik hodin později od řečnického pultíku napadl ministra poslanec Boris Šťastný. Julínek podle něj žádné reformy dosud neprosadil. Šťastnému se nelíbila ani fotografie, kterou Julínek prezentoval při svém projevu, poslanec na ní byl zachycen s Julínkovým protivníkem exministrem Davidem Rathem.

Tluchoř uvedl, že z 94 vládních návrhů v posledním roce byl jen jeden zamítnut. Naopak proti vůli klubu prošly sněmovnou jen tři zákony. Podle Tluchoře je to dobrý výsledek, i když se koaliční politici potýkají s rebely, jakými jsou zelené Olga Zubová a Věra Jakubková, ale i občanští demokraté Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec. Konstatoval, že už v říjnu měla vládní koalice dost hlasů k prosazení vzniku radarové základny protiraketové obrany USA v Brdech. Přijetí ale zabránili vnitrostraničtí rebelové ODS.

„To, že stovková vláda bude mít tento problém, jsme snad věděli 13. prosince 2006, kdy výkonná rada rozhodla o tomto koaličním projektu,“ poukázal na těsnou většinu koalice ve sněmovně Říman.

Chybou podle něj mohlo být pouze to, že po vládě „nic nedělajících socialistů“ se kabinet vrhl do reforem moc rychle. „Začali jsme dohánět čas možná až překotně. Rovná daň, sblížení sazeb DPH, konsolidace veřejných rozpočtů, ořezání sociálních dávek, první začátek opravdové reformy zdravotnictví od revoluce, penzijní reforma, nový trestní kodex a další. Do toho církevní restituce, radar,“ vypočítal.

Není podle jeho názoru pravda, že vláda nekoná, že nemění a nereformuje zbytnělý, postsociálnědemokratický stát. „Fakt, že poplatky fungují, je evidentní a existují pro to nezpochybnitelné důkazy,“ zastal se Julínka.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek na kongresu obvinil kolegy ze…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek na kongresu obvinil kolegy ze…

Komentáře

dalších 22 komentářů
katango Re:teď si asi dost naběhnu, ale  | 9. 12. 2008 08:18

Co já vím,tak se na to už ptala nám známá pí Petrášová asi před týdnem či dvěma.Rozsáhlý článek v MFD.Ptala se ve 14 lékárnách a snad jen v jedné dostala správnou odpověď.A mne by moc zajímalo,proč zrovna tenhle článek nebyl zde přetištěn.Cikrt by se zlobil ?

MMM Re:Re:Re:Re:Carnegie, treba.  | 9. 12. 2008 07:49

Samozrejme ze zadny. A duvod je naprosto zrejmy. Politik je omezen volebnim obdobim a tak jeho obzor nepresahuje 4 roky.prvni dva chce delat ty nepopularni kroky 3. rok to nejak ustat a 4. rok podplacet volice zmekcovadly. Takze s kazde reformy nakonec seslo. Zdravotnictvi se vyviji evoluci.Pokud chteji udelat reformu musi mit sirokou politickou podporu, aby reforma probihala i po skonceni volebniho obdobi v pripade zvoleni druhe strany.

To je otázka ? Re:Re:Re:Carnegie, treba.  | 8. 12. 2008 20:57

A jaký manager zdravotnictví porevoluční si Vás získal, při evidentní oblíbenosti dle výrazů, afér a střídání na MZ ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné