Přejít na obsah

Julínek nabádal pojišťovny, ať nedělají lékařům obstrukce

zpět
15.1.2007

"Pan ministr připomněl ředitelům pojišťoven, aby respektovali vyhlášky a dohody a více dbali na činnost poboček," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Problémy měli lékaři konkrétně s pobočkami VZP, které vymáhaly vracení údajných přeplatků...

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se v pátek sešel s řediteli zdravotních pojišťoven. Nabádal je, aby pojišťovny nepůsobily lékařům zbytečné obstrukce při uzavírání smluv a cenových dodatků.

Kvůli postupu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vyhlásili krizový stav praktičtí lékaři. Ambulantní specialisté požádali ministra Tomáše Julínka (ODS) o pomoc. Ministr ji slíbil krizovému štábu, v němž jsou tyto skupiny lékařů zastoupeny.

„Pan ministr připomněl ředitelům pojišťoven, aby respektovali vyhlášky a dohody a více dbali na činnost poboček,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Problémy měli lékaři konkrétně s pobočkami VZP, které vymáhaly vracení údajných přeplatků. VZP našla chybu ve výpočetním systému a platby nyní přepočítává.

Ředitel VZP Pavel Horák ČTK řekl, že všem lékařům prodlužují dosavadní smlouvu o rok. Ve výpočetním systému VZP už jsou prodlouženy. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka mají dostat lékaři trvalou smlouvu, nikoli jen na rok.

To požaduje i Julínkův předchůdce, stínový ministr David Rath (ČSSD). Připravují společně ústavní stížnost na Julínkovu vyhlášku o rámcových smlouvách. Ministr podle nich vzal lékařům již nabytá práva, pokud už se na trvalé smlouvě s pojišťovnou domluvili.

Cikrt upřesnil, že nyní pojišťovny lékařům smlouvy pouze prodlužují, o nových se teprve bude vyjednávat. Ministr podle něj nemá nic proti tomu, aby si lékaři dohodli s pojišťovnou trvalou smlouvu.

Soudí však, že pojišťovny o to v řadě případů zájem mít nebudou. Nemohly by totiž podle aktuálních potřeb měnit síť smluvních zařízení a vybírat si mezi nimi podle kvality poskytované péče.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek nabádal pojišťovny, ať nedělají lékařům…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Julínek nabádal pojišťovny, ať nedělají lékařům…

Komentáře

1 komentář
Jiří Wicherek Posledni veta  | 15. 01. 2007 14:03

Doufam, ze posledni veta (soudim, ze snaha o stanovisko MZd, tlumocene jeho mluvcim): "Soudí však, že pojišťovny o to v řadě případů zájem mít nebudou. Nemohly by totiž podle aktuálních potřeb měnit síť smluvních zařízení a vybírat si mezi nimi podle kvality poskytované péče." je snad pouhym blabole pana tiskoveho mluvciho. Od kdy maji zdravotni pojistovny mandat k vytvareni site ZZ? Kde je tato jejich pravomoc zakotvena zakonem, kde je tato sit jasne definovana? Skutecne by ZP mely menit sit smluvnich zarizeni dle aktualnich potreb? Co je to ta "aktualni potreba"? Kde, jak je definovana? Znamenato snad, ze napr. v obdobi chripkove epidemie nasmlouvaji ZP vice praktickych lekaru, plicaru, krcaru...? Kde je aktualne sezenou? A co po chripkove epidemii? To smlouvy s temi lekari zase operativne ukonci? Predstavuje si snad pan mluvci, ze otevrit lekarskou praxi je totez, jako postavit stanek na namesti? Dle jakych kriterii kvality by si mely ZP mezi smluvnimi zarizenimi vybirat ta, se kterymi uzavrou tzv. smlouvu? Momentalne je realnym faktem, ze zakladnim kriteriem pro uzavreni, resp. prodlouzeni "smlouvy" se ZZ je vstricnost ZZ vuci srazkam na podklade regulaci, limitu ci na podklade revizi - co si dane ZZ necha ci nenecha libit. Jak ZP tu kvalitu pece kontroluji? Opravdu by mne zajimalo, kolik kolegu ma za sebou "kontrolu kvality pece" ze strany ZP.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné