Julínek nabádal pojišťovny, ať nedělají lékařům obstrukce

Titulní obrázek

„Pan ministr připomněl ředitelům pojišťoven, aby respektovali vyhlášky a dohody a více dbali na činnost poboček,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Problémy měli lékaři konkrétně s pobočkami VZP, které vymáhaly vracení údajných přeplatků…

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se v pátek sešel s řediteli zdravotních pojišťoven. Nabádal je, aby pojišťovny nepůsobily lékařům zbytečné obstrukce při uzavírání smluv a cenových dodatků.

Kvůli postupu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vyhlásili krizový stav praktičtí lékaři. Ambulantní specialisté požádali ministra Tomáše Julínka (ODS) o pomoc. Ministr ji slíbil krizovému štábu, v němž jsou tyto skupiny lékařů zastoupeny.

„Pan ministr připomněl ředitelům pojišťoven, aby respektovali vyhlášky a dohody a více dbali na činnost poboček,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Problémy měli lékaři konkrétně s pobočkami VZP, které vymáhaly vracení údajných přeplatků. VZP našla chybu ve výpočetním systému a platby nyní přepočítává.

Ředitel VZP Pavel Horák ČTK řekl, že všem lékařům prodlužují dosavadní smlouvu o rok. Ve výpočetním systému VZP už jsou prodlouženy. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka mají dostat lékaři trvalou smlouvu, nikoli jen na rok.

To požaduje i Julínkův předchůdce, stínový ministr David Rath (ČSSD). Připravují společně ústavní stížnost na Julínkovu vyhlášku o rámcových smlouvách. Ministr podle nich vzal lékařům již nabytá práva, pokud už se na trvalé smlouvě s pojišťovnou domluvili.

Cikrt upřesnil, že nyní pojišťovny lékařům smlouvy pouze prodlužují, o nových se teprve bude vyjednávat. Ministr podle něj nemá nic proti tomu, aby si lékaři dohodli s pojišťovnou trvalou smlouvu.

Soudí však, že pojišťovny o to v řadě případů zájem mít nebudou. Nemohly by totiž podle aktuálních potřeb měnit síť smluvních zařízení a vybírat si mezi nimi podle kvality poskytované péče.

ČTK

Julínek nabádal pojišťovny, ať nedělají lékařům obstrukce
Ohodnoťte tento článek!