Přejít na obsah

Julínek napadne zákon o převodu ÚN na Brno u Ústavního soudu

zpět
16.12.2008

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) napadne zákon převádějící Úrazovou nemocnici ze státu na Brno u Ústavního soudu. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Podle něj se nyní věcí zabývají právníci, kteří zvažují nejvhodnější formu podání...

Zákon zatím ani nevešel v platnost. Schválil ho parlament, ale čeká na podpis prezidenta.

Normu v parlamentu prosadili především zákonodárci z ČSSD. Chtějí tak zabránit rušení Úrazové nemocnice, které ministr Julínek plánuje rok a půl. Podle ministra je však připravený zákon vadný a problematický. Podle něj by to mohl být nebezpečný precedens, jak by se nynější pravidla zacházení se státním majetkem dala obcházet.

Ministr rozhodl o rušení nemocnice především ze dvou důvodů. Traumatologie v Úrazové nemocnici neměla návaznosti na některé obory, jimž se lékaři ve Fakultní nemocnici Brno věnují. Stará budova v centru města také potřebuje nákladnou opravu. Julínek se proto rozhodl raději za půl miliardy korun postavit nové traumacentrum v Brně-Bohunicích. Nedávno ho otevřel, naplno by mělo fungovat v lednu.

Podle ministrových oponentů však Brno potřebuje dvě traumacentra, a to minimálně pro případ hromadných nehod. Argumentují také jedinečností traumatýmu v Úrazové nemocnici, který by se zrušením zařízení rozprášil.

Podle vedoucí nemocničních odborů Lenky Doležalové zatím z Úrazové nemocnice lékaři ani sestry neodešli. Věří, že zařízení bude dál fungovat pod Brnem. Julínek však nedávno odebral nemocnici status traumacentra a vydal předpisy, podle nichž by záchranáři pacienty s konkrétními typy poranění měli vozit do Fakultní nemocnice Brno. Kdyby se scénář naplnil, mohlo by to nemocnici způsobit v budoucnu finanční problémy. Týmy vysoce erudovaných lékařů by zůstaly zčásti nevyužity, řekl dnes ČTK lékař Úrazové nemocnice a nově zvolený senátor Miloš Janeček (ČSSD).

Ministr už dřív řekl, že bez úhrad za traumatologickou péči bude nemocnice ztrátová. Vedení Brna, které má zařízení přijmout, to odmítá. Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) dosud nemocnice vždy hospodařila v černých číslech a zůstane to tak i do budoucna, protože akutní péči jsou pojišťovny povinny platit. Onderka také řekl, že záchranáři, který se dostane k těžce raněnému pacientovi, nemůže ani nikdo z ministerstva určovat, do které nemocnice ho převeze.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek napadne zákon o převodu ÚN na Brno u…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek napadne zákon o převodu ÚN na Brno u…

Komentáře

dalších 18 komentářů
neni vylouceno ze Sulin zacina pocitovat tihu betonu  | 17. 12. 2008 13:55

na dolnich koncetinach

katango Re:Kartágo musí být zničeno  | 17. 12. 2008 11:03

Vzhledem k tomu,co sem tam někdo napíše v diskusi,nejen na tomto webu,tak je to povýtce osobní.Nakolik lze těm informacím věřit,je věc druhá.Např.Challengerovi bych věřila.Jestli Julínka z úrazovky potupně vyhodili pro neschopnost,je jeho úpornost,jež je hodna lepší věci,pochopitelná,leč neospravedlnitelná.Jestli by nebylo lepší platit si psychoterapeuta,než takhle obnažovat svá zranění.

Re:Kdo rozhodne o zrušení Julínka?  | 17. 12. 2008 08:57

Také se mi zdá, že nás Julda poslal do pjdele. A čekám, kdo tam pošle jeho.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné