Julínek navrhne další boj s Diag

Titulní obrázek

Přiznat porážku a zaplatit devět miliard, nebo pokračovat v boji a pokusit se rozhodnutí arbitrů zvrátit? Vláda by dnes měla rozhodnout, jak dál v kauze Diag Human – špatné rozhodnutí přitom může stát i miliardy navíc. „Ministerstvo zdravotnictví vládě navrhne, aby pokračovala a pokusila se rozhodnutí zvrátit v přezkumném řízení,“ říká ekonomický náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr…

Pokud ministři tento plán schválí, začne Česku ihned nabíhat penále – zhruba 1,3 milionu korun každý den. To je teď pozastavené. Ve sporu jde o zmařený lukrativní obchod s krevní plazmou.

„Den po nálezu Diag Human podmíněně zastavil úročení, aby vytvořil prostor k jednání. Pokud vláda požádá o přezkum, tato podmínka by nebyla splněna a úročení by běželo od počátku,“ říká právní zástupce společnosti Jan Kalvoda.

Julínek: Musíme riskovat

I další rizika nového řízení jsou velká. Částka, kterou Česko společnosti Diag Human zaplatí, by se totiž prodloužením celého sporu mohla podstatně zvýšit. V rozhodnutí arbitři totiž už nyní připouštějí, že odškodnění mohlo být ještě o více než miliardu vyšší.

„Zda si je ministerstvo stoprocentně jisto, že má natolik silné argumenty, aby uspělo? V těchto věcech není stoprocentní nikdy nic, a rizika tu jsou,“ připouští i Šnajdr.

Ještě před týdnem přitom ministr Tomáš Julínek sebevědomě tvrdil, že Česká republika nic platit nebude.

Další strana sporu

Návrh na přezkum rozhodnutí arbitrů se chystá podat i bývalý právník Diag Human Jiří Oršula. Tvrdí, že v rozhodnutí arbitrů jsou body a slabiny, o něž se lze v návrhu na přezkum opřít.

Rozhodnutí podle něj obsahuje závažné chyby, kvůli kterým ho nakonec může zrušit i soud. O schůzku s Oršulou prý už projevili zájem i zástupci ministerstva zdravotnictví.

Oršula byl od roku 2005 vedlejším účastníkem sporu, stejně jako Diag Human, i on požadoval po státu náhradu škody. Před dvěma týdny, v den, kdy arbitři vydali své konečné rozhodnutí, byl ale z arbitráže vyloučen. Podle rozhodců nedokázal doložit, že je i on věřitelem pohledávky, o niž ve sporu jde.

Majitel Diag Human Josef Šťáva v dopisu arbitrům tvrdí, že Oršula „místo podpory strany žalující činí pravý opak, protože svého postavení zneužívá k již nepokrytému nátlaku na stranu žalující“. Napsal, že Oršula naopak „poskytl protistraně informace a dokumenty žalující strany o sporu“. To Oršula odmítá. Za své někdejší schůzky s tehdejším premiérem Vladimírem Špidlou byl ovšem vyloučen z advokátní komory. „O zrušení vyloučení se soudím s Českou advokátní komorou,“ říká Oršula.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Ivana Kottasová, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!