Přejít na obsah

Julínek nebude trvat na úpravě protikuřáckého zákona

zpět
22.7.2009

Tomáš Julínek po jednání klubu své strany upustil od snahy prosazovat na plénu Senátu úpravu normy, a vrátit ji tak sněmovně. Ve zdravotnickém výboru přitom představil svůj pozměňující návrh, chtěl jím upravit část novely o záchytných protialkoholních stanicích...

Novela protikuřáckého zákona má šanci projít horní komorou, senátor Tomáš Julínek (ODS) po jednání klubu své strany upustil od snahy prosazovat na plénu Senátu úpravu normy, a vrátit ji tak sněmovně. Ve zdravotnickém výboru přitom představil svůj pozměňující návrh, chtěl jím upravit část novely o záchytných protialkoholních stanicích.

Poslanec a autor novely Boris Šťastný (ODS) na výboru varoval, že pokud Senát novelu vrátí sněmovně, na 99 procent hrozí, že se k ní na poslední předvolební schůzi v září poslanci nedostanou. S poslanci schválenou novelou vyslovil minulý týden souhlas i ústavně-právní výbor Senátu. Senátoři o osudu novely rozhodnou tento týden.

Novela protikuřáckého zákona je zřejmě nejstarší poslaneckou iniciativou současného funkčního období sněmovny. Poslanci se na jejím konečném znění dlouho nemohli domluvit. Nakonec si až letos v červnu odhlasovali kompromisní znění. Podle něj si budou moct restauratéři vybrat, jestli bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké. Označí podle toho restauraci nálepkou.

Novela dále zpřesňuje definici veřejných míst, kde se nesmí kouřit, zpřísňuje sankce pro prodejce, kteří podají alkohol či tabák dětem, a nově vymezuje, co jsou kuřácké potřeby.

Novela si mimo jiné klade za cíl zlepšit podmínky pro záchytné protialkoholní stanice, kterých se dnes nedostává. Kraj by mohl zřídit a financovat provoz „záchytky“ sám nebo tuto péči zajistit smluvně u jiného zřizovatele. Julínkovi v novele chybí účinnější ochrana podnapilých. Podle něj se stává, že na záchytnou stanici bez dostatečného lékařského dohledu jsou odvezeni i lidé přiotráveni alkoholem, u nichž hrozí kolaps a smrt.

Julínek navíc navrhuje také další zvýšení pokuty za prodej alkoholu mladistvým. Šťastný upozornil na to, že poslanci přijatá novela zapracovala všechny připomínky ministerstva zdravotnictví ještě pod Julínkovým vedením.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek nebude trvat na úpravě protikuřáckého…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Julínek nebude trvat na úpravě protikuřáckého…

Komentáře

další 2 komentáře
Baalamut je to divná starost  | 22. 07. 2009 14:38

o zdraví opilců. moc nechápu, proč je to součástí protikuřáckého (?) zákona, ale budiž. jediné, co bych bral jako smysluplné je, že všechno má komplet platit opilec. To však existuje i nyní, ale nikdo toho nevyužívá. mnohdy z racionálního důvodu, neb není reálné z opilého bezdomovce dostat kačky za pobyt na PAZS, natož za interní vyšetření. P.S.: protikuřácký zákon mi vůbec protikuřácký nepřipadá.

děndě ?  | 22. 07. 2009 13:39

Podle něj se stává, že na záchytnou stanici bez dostatečného lékařského dohledu jsou odvezeni i lidé přiotráveni alkoholem, u nichž hrozí kolaps a smrt. A kde je ten kolaps a smrt pravděpodobnější, někde v parku v křoví nebo na záchytce? A další věc, možná máte pravdu, protože přiotrávení alkoholem už většinou nekomunikují. zato ti, kteří ještě nejsou otrávení, jsou důkladně poučení, že mausí hlásit, co je bolí....Takže logicky všechny bolí hlava a tudíž nemohou jít na záchytku, ale pěkně do nemocnice, kde je vyšetří lékař, pošle je na CT a pro jistotu je nechá na pozorování- jen ať se z toho vyspí. Ráno si takový opilec nic nepamatuje, napadá všechny kolem, že se mu ztratilo to a ano, pochopitelně nic nezaplatí a mizí. Utíkají peníze? Nezájem. Slouží na oddělení jedna sestra a má plné oddělení a ještě mnohdy agrsivního opilce? Nezájem. Hlavně nepoužívat omezující prostředky!!!!!!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné