Julínek nebude trvat na úpravě protikuřáckého zákona

Titulní obrázek

Tomáš Julínek po jednání klubu své strany upustil od snahy prosazovat na plénu Senátu úpravu normy, a vrátit ji tak sněmovně. Ve zdravotnickém výboru přitom představil svůj pozměňující návrh, chtěl jím upravit část novely o záchytných protialkoholních stanicích…

Novela protikuřáckého zákona má šanci projít horní komorou, senátor Tomáš Julínek (ODS) po jednání klubu své strany upustil od snahy prosazovat na plénu Senátu úpravu normy, a vrátit ji tak sněmovně. Ve zdravotnickém výboru přitom představil svůj pozměňující návrh, chtěl jím upravit část novely o záchytných protialkoholních stanicích.

Poslanec a autor novely Boris Šťastný (ODS) na výboru varoval, že pokud Senát novelu vrátí sněmovně, na 99 procent hrozí, že se k ní na poslední předvolební schůzi v září poslanci nedostanou. S poslanci schválenou novelou vyslovil minulý týden souhlas i ústavně-právní výbor Senátu. Senátoři o osudu novely rozhodnou tento týden.

Novela protikuřáckého zákona je zřejmě nejstarší poslaneckou iniciativou současného funkčního období sněmovny. Poslanci se na jejím konečném znění dlouho nemohli domluvit. Nakonec si až letos v červnu odhlasovali kompromisní znění. Podle něj si budou moct restauratéři vybrat, jestli bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké. Označí podle toho restauraci nálepkou.

Novela dále zpřesňuje definici veřejných míst, kde se nesmí kouřit, zpřísňuje sankce pro prodejce, kteří podají alkohol či tabák dětem, a nově vymezuje, co jsou kuřácké potřeby.

Novela si mimo jiné klade za cíl zlepšit podmínky pro záchytné protialkoholní stanice, kterých se dnes nedostává. Kraj by mohl zřídit a financovat provoz „záchytky“ sám nebo tuto péči zajistit smluvně u jiného zřizovatele. Julínkovi v novele chybí účinnější ochrana podnapilých. Podle něj se stává, že na záchytnou stanici bez dostatečného lékařského dohledu jsou odvezeni i lidé přiotráveni alkoholem, u nichž hrozí kolaps a smrt.

Julínek navíc navrhuje také další zvýšení pokuty za prodej alkoholu mladistvým. Šťastný upozornil na to, že poslanci přijatá novela zapracovala všechny připomínky ministerstva zdravotnictví ještě pod Julínkovým vedením.

ČTK

Julínek nebude trvat na úpravě protikuřáckého zákona
Ohodnoťte tento článek!