Julínek odmítá návrh zelených na změnu poplatku za recept

Titulní obrázek

Strana zelených přišla v neděli s návrhem, aby lidé platili regulační poplatek ve výši 30 korun pouze za celý recept, a ne jako dosud za položku na receptu. „V poslední době je poslaneckým sportem podávat takovéto ničím neodůvodněné návrhy. Tudy cesta nevede. Jsme proti,“ řekl v pondělí Právu Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví…

Narážel tím na poslankyni Strany zelených Olgu Zubovou, která s uvedeným návrhem přišla.

Cikrt tvrdí, že návrh Strany zelených se nemůže opírat o žádná analytická čísla, protože taková teprve nyní začínají dostávat zdravotní pojišťovny. „Poplatky se měly vyhodnotit až za půl roku, a ne za čtvrt roku,“ říká Cikrt.

ODS ale ústy svého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase v neděli poprvé připustila, že je možné jednat o dílčích změnách. „Například pro klienty ústavů sociální péče a domovů pro seniory s nízkými příjmy jsme připraveni navrhnout mechanismus, jenž by vedl k jejich ochraně,“ prohlásil Nečas.

Také ČSSD přichází s novým návrhem na úpravu poplatků. „Požadujeme osvobodit od poplatků děti do 18 let a důchodce a také všechny, kteří mají nižší příjem, než je dvojaž trojnásobek životního minima, tedy 7-8000 korun měsíčně,“ řekl Právu v pondělí Rath.

Sociální demokraté v březnu neuspěli se svým návrhem zrušit všechny poplatky. Sněmovna jejich návrh neschválila, ale ČSSD by stále byla nejraději, kdyby byly zrušeny všechny poplatky. Lidovci mají dva požadavky: osvobodit od poplatků matky a jejich děti v porodnicích a pak zrušit poplatky u dětí do 18 let a seniorů nad 70 let.

Poplatky se ve středu bude zabývat Ústavní soud, kdy má vyslechnout premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a ve čtvrtek se pak má sejít expertní zdravotnická komise složená ze zástupců všech koaličních stran.

Václav Pergl, Jiří Novotný, Právo

Julínek odmítá návrh zelených na změnu poplatku za recept
Ohodnoťte tento článek!