Přejít na obsah

Julínek odmítá návrh zelených na změnu poplatku za recept

zpět
15.4.2008

Strana zelených přišla v neděli s návrhem, aby lidé platili regulační poplatek ve výši 30 korun pouze za celý recept, a ne jako dosud za položku na receptu. "V poslední době je poslaneckým sportem podávat takovéto ničím neodůvodněné návrhy. Tudy cesta nevede. Jsme proti," řekl v pondělí Právu Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví...

Narážel tím na poslankyni Strany zelených Olgu Zubovou, která s uvedeným návrhem přišla.

Cikrt tvrdí, že návrh Strany zelených se nemůže opírat o žádná analytická čísla, protože taková teprve nyní začínají dostávat zdravotní pojišťovny. „Poplatky se měly vyhodnotit až za půl roku, a ne za čtvrt roku,“ říká Cikrt.

ODS ale ústy svého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase v neděli poprvé připustila, že je možné jednat o dílčích změnách. „Například pro klienty ústavů sociální péče a domovů pro seniory s nízkými příjmy jsme připraveni navrhnout mechanismus, jenž by vedl k jejich ochraně,“ prohlásil Nečas.

Také ČSSD přichází s novým návrhem na úpravu poplatků. „Požadujeme osvobodit od poplatků děti do 18 let a důchodce a také všechny, kteří mají nižší příjem, než je dvojaž trojnásobek životního minima, tedy 7-8000 korun měsíčně,“ řekl Právu v pondělí Rath.

Sociální demokraté v březnu neuspěli se svým návrhem zrušit všechny poplatky. Sněmovna jejich návrh neschválila, ale ČSSD by stále byla nejraději, kdyby byly zrušeny všechny poplatky. Lidovci mají dva požadavky: osvobodit od poplatků matky a jejich děti v porodnicích a pak zrušit poplatky u dětí do 18 let a seniorů nad 70 let.

Poplatky se ve středu bude zabývat Ústavní soud, kdy má vyslechnout premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a ve čtvrtek se pak má sejít expertní zdravotnická komise složená ze zástupců všech koaličních stran.

Václav Pergl, Jiří Novotný, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínek odmítá návrh zelených na změnu poplatku…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné