Přejít na obsah

Julínek odmítá platby za rady po telefonu

zpět
23.11.2007

Vskytly se zprávy, že někteří lékaři proto zvažují, že své linky pro volající zpoplatní třicetikorunovým poplatkem. Podle Julínka musí být konzultace pacienta s lékařem po telefonu bezplatná. "Zákon zpoplatnění telefonu lékaře neumožňuje," soudí ministr...

Podle lékařů navíc nejde o vyšetření pacienta

V souvislosti se zavedením třicetikorunových poplatků u lékaře za vyšetření se objevila řada spekulací. Například že se někteří pacienti budou chtít vyhnout jeho placení a budou po lékařích žádat rady po telefonu.

Současně se vyskytly i zprávy, že někteří lékaři proto zvažují, že své linky pro volající zpoplatní třicetikorunovým poplatkem.

Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka musí být konzultace pacienta s lékařem po telefonu bezplatná. „Zákon zpoplatnění telefonu lékaře neumožňuje,“ soudí ministr Julínek. „Poradit pacientům po telefonu patří k profesionalitě lékaře. Nechápu, proč za to chtít peníze.“

Podle odborníků navíc dotaz pacienta po telefonu není v žádném případě možné považovat za vyšetření. „Diagnostikovat po telefonu? Rozhodně ne! Žádný odpovědný lékař to neudělá,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Stejného názoru je i praktický lékař z Prahy doktor Jan Jelínek: „Někteří pacienti se budou snažit péči přesunout na telefonický kontakt, aby se poplatku vyhnuli. Tlak už cítím nyní.“ Podle něj je na lékaři, aby odhadl, kdy je možné zvolit postup po telefonu a kdy ne. „Dobrý lékař se nenechá pacientem dotlačit k tomu, aby hádal, co by mu mohlo být,“ domnívá se doktor Jelínek.

Platí všichni

Ještě mnoho lidí si myslí, že děti jsou z hrazení poplatků vyjmuty. Opak je pravdou. Platí všichni. To znamená novorozenci, děti v inkubátoru, dospělí, důchodci, vysokoškoláci, středoškoláci, diabetici, lidé nemocní s rakovinou, kardiaci, zkrátka všichni, kteří jsou v ordinaci lékaře klinicky vyšetřeni. A kdo zaplatí například za bezdomovce? „Proti nim jsme bezmocní,“ říká Julínek a přiznává, že od nich poplatek asi bude nevymahatelný.

A jak to bude s člověkem, který bezdomovec není, ale prostě odmítne zaplatit? Když půjde o akutní stav, lékař ho ošetřit musí „Je tedy pouze na lékaři, aby se rozhodl, zda a jak dluh od takového člověka bude vymáhat. Lékař má ze zákona povinnost poplatek vybrat, ale když se mu to občas u problémových lidí nepodaří, žádné pokuty se bát nemusí,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Léky pro domácí mazlíčky

Někteří zvěrolékaři předepisují psům i kočkám léky, které jsou výhradně určené pro lidi. „Zvířata neužívají výhod veřejného zdravotního pojištění, a tak se na ně nevztahují žádné poplatky. Léky pro ně hradí jejich majitelé vždy v plné výši ze své kapsy,“ vysvětluje Tomáš Cikrt.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínek odmítá platby za rady po telefonu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek odmítá platby za rady po telefonu

Komentáře

dalších 13 komentářů
ola Re:Re:Re:indikace  | 26. 11. 2007 08:45

jen to, že si pacient v diskusi myslí, že si lékař s "radostí" zve lidi na kontroly, aby více " nabodoval".

Tomáš Rozsíval Re:09513  | 24. 11. 2007 11:45

Kolega Zedek vám to tady napsal na rovinu. Snad to chápete všichni. Tak co pořád diskutujete ? Kdysi byl v Seznamu dokonce kód nazvaný, pokud si dobře pamatuji, nějak jako "Psychologický, či terapeutický rozhovor lékaře s rodinou".... /myslím 18001/. Dalo se to aplikovat vlastně na každé ošetření. VZP záhy přišla na to , že lékaři toho zneužívají a zatla nám tipec. Tzn.,poslali revizora, který z titulu své funkce po parciální resekci dominantní hemisféry, jak je u některých revizáků zvykem, všechno vyškrtal a vy jste si už neškrtli. Tak to asi dopadne brzy i s kódem o telefonické konsultaci lékaře na žádost pacienta.

Petr Bouzek Julínek sám neodpovídá  | 23. 11. 2007 22:36

Julínek má na webu ODS uveřejněn oficiální e-mail. Psal jsem mu a přišla mi odpověď, že to ani nečetl. Tak co kafrá o telefonech placených u praktiků v kapitaci. On je fakt mimoň. Na mail odpovídají politici zelených a KDU. Ostatní to tvrdě přehlížejí. Ani takovou tu automatickou odpověď se neobtěžují obstarat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné