Julínek odvolal Klenera

Titulní obrázek

„Pan profesor byl odvolán za to, že chtěl zachránit ústav. Za tento lidsky statečný čin si ho nesmírně vážím a věřím, že ústav i přes odvolání Klenera zůstane zachován,“ prohlásil Milan Kubek, prezident České lékařské komory. „Profesora Klenera jsem odvolal proto, že znejistil pacienty nepravdivými informacemi a vyvolal jejich obavy z ohrožení péče v ústavu, který řídil,“ prohlásil Julínek…

Věhlasný onkolog doplatil na to, že hájil zachování ústavu

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) včera odvolal věhlasného onkologa profesora Pavla Klenera z funkce ředitele Ústavu hematologie a krevní transfúze. Odvolání šéfa ústavu pobouřilo pacienty i odbornou veřejnost a opoziční ČSSD je označila za aroganci moci.

„Pan profesor byl odvolán za to, že chtěl zachránit ústav. Za tento lidsky statečný čin si ho nesmírně vážím a věřím, že ústav i přes odvolání Klenera zůstane zachován,“ prohlásil Milan Kubek, prezident České lékařské komory.

„Profesora Klenera jsem odvolal proto, že znejistil pacienty nepravdivými informacemi a vyvolal jejich obavy z ohrožení péče v ústavu, který řídil,“ prohlásil Julínek.

A dodal, že Klener „selhal jako manažer proto, že nesplnil jeho úkol, aby připravil začlenění ústavu do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a místo toho nepravdivě informoval zaměstnance i veřejnost a hovořil do médií pro zachování ústavu“.

„Je to trest za názor“

Profesor Klener Právu řekl, že s důvody nesouhlasí. „Je to trest za názor, za to, že jsem se vzepřel ministrovi. Nechci spolupracovat na likvidací ústavu. Ten by měl zůstat v dosavadní podobě, protože představuje unikátní spojení výzkumu s praxí, což je pro pacienty neocenitelné,“ řekl Klener.

Dodal, že ministr mu nabídl, že může vést ústav dál, pokud jeho myšlenku sloučení bude prosazovat. „Odpověděl jsem, že to nemohu, protože nemůžu prosazovat něco, s čím nesouhlasím,“ řekl Klener.

Julínek tvrdí, že ústav dál zůstane, léčebné kolektivy také, jen se překlopí do VFN. Tím by ale zanikla část mezinárodních akreditací k léčbě, které ústav má.

Julínek také uvedl, že na něj byl vytvářen nátlak napříč politickým spektrem, aby Klenera neodvolával. „Já mám ale odpovědnost za zdravotnictví.“

Rath premiérovi: odvolejte ministra

S postupem ministra Julínka nesouhlasí opoziční soc. dem. „Jestliže dojde ke zrušení hematologického ústavu, jde o krok naprosto neuvážený a riskantní, který zhorší kvalitu péče o těžce nemocné pacienty,“ řekl stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD), který je zároveň předsedou sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Rath dodal, že „ministr Julínek se svou arogancí, nekoncepčností a chaotičností se stává vážným nebezpečím pro občany naší republiky“. Vyzval premiéra Topolánka k odvolání Julínka.

„Pokud i v této věci zůstane premiér nečinný, pak se stává plně zodpovědným za ohrožení životů pacientů s leukémiemi, kteří se v ústavu léčí“.

Ministr Julínek ale tvrdí, že péče zůstane zachována, bude racionalizována a v budoucnu se spojí onkologická klinika všeobecné nemocnice s tímto ústavem a budou pod jednou střechou univerzitní nemocnice, která by měla ze Všeobecné fakultní nemocnice vzniknout.

Pacienti, kteří se léčí v ústavu hematologie, jsou Julínkovým krokem pobouřeni. „Je to nebezpečná ukázka toho, jak ministr reaguje na jiný názor,“ řekl Právu Václav Trojan, otec jedné z pacientek, která se zde léčí.

Pacienti sepsali petici za záchranu ústavu, kterou už podepsalo 2600 lidí, a do 14 dnů chtějí demonstrovat před ministerstvem zdravotnictví.

Podle členky petičního výboru pacientů Kateřiny Garzeitové nelze nazvat Julínkův krok jinak než „ohrožení pacientů“. „Je to výsměch všem, kteří se zde léčí.“ Uvedla, že ona sama se v ústavu léčí s akutní leukémií, která jí byla diagnostikována před třemi lety.

Ústav má vysoké mezinárodní renomé v oblasti transplantace kostní dřeně a unikátní je i mj. v tom, že 24 hodin denně poskytuje speciální krevní transfúze pro jakékoli pracoviště v zemi. Má tedy celorepublikovou působnost. Profesor Klener stál v jeho čele pět let a právě pod jeho vedením ústav získal mezinárodní renomé.

Místo Klenera povede nyní ústav až do jeho sloučení se všeobecnou nemocnicí, které má být v l. čtvrtletí příštího roku, zástupce prof. Klenara profesor Jan E. Dyr.

Julínovy personální kroky

*14. září 2006 – Ministr Julínek prosadil odvolání všech zástupců státu ve správní a dozorčí radě VZP.

*18. září 2006 – Ministr nahradil Michala Sojku (ČSSD) v čele Státního ústavu pro kontrolu léčiv členkou nejužšího vedení ústavu Jitkou Šabartovou.

*21. září 2006 – Julínek znovu jmenoval do funkce ředitele Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Jana Černého, kterého odvolal exministr David Rath (ČSSD).

*13. prosince 2006 – Po konkurzu jmenoval novým šéfem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martina Beneše z brněnského Masarykova onkologického ústavu, novým ředitelem Koordinačního střediska transplantací se stal Pavel Březovský. Ředitelem Nemocnice na Homolce jmenoval neurochirurga Vladimíra Dbalého.

*6. března 2007 – Julínek odvolal ředitele tří fakultních nemocnic – Thomayerovy a vinohradské v Praze a olomoucké fakultní. Důvodem podle něj byly problémy v hospodaření těchto nemocnic. Odvolaní ředitelé ministrovo vysvětlení zpochybnili.

*21. května 2007 – Novým ředitelem vinohradské nemocnice se stal Marek Zeman (ODS), o deset dní později nastoupil do čela Thomayerovy nemocnice Karel Filip. Od půlky července do funkce nastoupil i nový ředitel nemocnice v Olomouci Radomír Maráček.

*25. června 2007 – Julínek odvolal hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého a hygieničku Zlínského kraje Olgu Gröschlovou.

*17. července 2007 – Julínek jmenoval nového šéfa Institutu klinické a experimentální medicíny Jana Malého; jeho předchůdce Štefan Vítko o několik dní dříve sám rezignoval.

*4. září 2007 – Julínek odvolal ředitele Úrazové nemocnice v Brně Miloše Janečka. Důvodem byl jeho nesouhlas s plánovaným rušením zařízení.

*7. listopadu 2007 – Ministr odvolal ředitele pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavla Klenera. (ČTK, per)

Václav Pergl, Právo

Julínek odvolal Klenera
Ohodnoťte tento článek!