Julínek odvolal ředitele tří fakultních nemocnic

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) odvolal ředitele tří fakultních nemocnic – Thomayerovy a vinohradské v Praze a olomoucké fakultní. Novinářům řekl, že důvodem je jejich špatné hospodaření. Podle Julínka tito ředitelé nezvládli svoji manažerskou roli…

Praha – Odvolaní ředitelé jeho vysvětlení zpochybnili, přiznávají však ministrovi právo, aby sestavil tým spolupracovníků podle svých představ.

„Nechci nadále připustit situaci, kdy se budou nalévat peníze do špatně hospodařících zařízení,“ zdůraznil ministr. Loni Julínkův předchůdce David Rath (ČSSD) dal fakultním nemocnicím státní dotaci v celkové výši 1,9 miliardy, všechny pak skončily s kladným výsledkem. Souhrnný dluh nemocnic za minulá léta je kolem čtyř miliard korun.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví skončilo loni hospodaření všech fakultních nemocnic v plusu. Některým zůstávají dluhy z předchozích let. Velký podíl na dobrých výsledcích měly ministerské dotace, které vyrovnaly dluhy nemocnic. Tři nemocnice, jejichž ředitele Julínek odvolal, nejsou v čele žebříčku největších dlužníků.

Ministr vypíše do dvou týdnů na uvolněná místa ředitelů výběrové řízení a nechá provést hloubkový audit hospodaření tří nemocnic.

Julínek uvedl, že chce na místa ředitelů profesionální manažery, bude od nich požadovat prosperitu podniku a umazávání dluhu. „Kdo to nezvládne, padni komu padni, ČSSD, ODS, půjde pryč. Kdo to zvládne, dostane odměnu,“ řekl ministr. Náměstek ministra Marek Šnajdr dodal, že odvolání tří ředitelů je signálem, že ministerstvo počítá s osobní zodpovědností manažerů.

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) Julínkovi vytkl, že dělá personální čistky. Podle Ratha vyměňuje ředitele podle politického klíče. Ministr to popřel, mezi odvolanými řediteli jsou podle něho členové ČSSD i ODS.

Místo dosavadního ředitele pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice Petra Malého bude dočasně řídit nemocnici jeho statutární zástupkyně Dana Jurásková. Za ředitelku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marii Alušíkovou povede dočasně nemocnici Marek Zeman, který dříve působil na Vinohradech jako náměstek. Olomouckou fakultní nemocnici povede místo Jaroslava Vomáčky prozatím přednosta tamní první chirurgické kliniky Čestmír Neoral, který má s vedením nemocnice zkušenosti z dob ministra zdravotnictví Jozefa Kubinyiho.

Ředitelka Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marie Alušíková ČTK řekla, že za osm let, kdy nemocnici řídí, vždy hospodařila se ziskem. Zhruba stomilionovou dotaci loni využili na úhradu dluhů za léčení cizinců a na propad, který způsobilo opakované a vládou nařizované navyšování platů.

„Fakultní nemocnice v Olomouci hospodaří již třetím rokem se ziskem a daří se jí snižovat i závazky po lhůtě splatnosti z minulosti,“ řekl ČTK ředitel nemocnice Jaroslav Vomáčka.

Mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Jana Kocová ČTK řekla, že přístup ředitele Malého zřejmě nezapadal do koncepce ministra, který se chce podle ní „obklopit svými lidmi“.

Rath soudí, že odvoláváním ředitelů Julínek „destabilizuje významné fakultní nemocnice“. Podle ministerstva mají naopak tyto kroky přispět k lepší činnosti nemocnic. Ministr si vytváří nový tým ředitelů nemocnic, jež jeho úřad přímo řídí, sdělil mluvčí.

Fakultní nemocnice Olomouc hospodařila s výsledkem 75,7 milionu, dotace od státu přitom byla 193 milionů. Hospodářský výsledek byl podle ředitele plusový, po odečtení dotace by to byla nula. Nemocnice splatila úvěr z roku 2000 a snížila ztráty z minulých let.

V třímilionovém plusu skončila také vinohradská nemocnice, ta od státu získala dotaci 106 milionů. Dotaci dostala hlavně proto, že poskytuje péči spádovému území o velikosti přes jeden milion obyvatel Prahy a Středočeského kraje v traumatologii.

název nemocnice hospodářský výsledek 2006 (v tis.) hospodaření včetně ztráty/zisku z minulých let (v tis.) výše oddlužení v roce 2006 (v tis.)

FN u svaté Anny 56.636 -334.967 389.851

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 54.725 -1,581.475 375.779

Fakultní Thomayerova nemocnice 228.673 -56.886 344.950

Fakultní nemocnice Na Bulovce 41.139 -462.296 290.117

Fakultní nemocnice Olomouc 75.715 -169.689 193.124

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady 3184 3184 106.251

Fakultní nemocnice Ostrava 74.742 75.022 71.409

Fakultní nemocnice Motol 3513 -1,538.134

Fakultní nemocnice Hradec Králové 14.648 14.648

Fakultní nemocnice Plzeň 25.857 25.857

Fakultní nemocnice Brno 4536 -145.270

ČTK

Julínek odvolal ředitele tří fakultních nemocnic
Ohodnoťte tento článek!