Julínek odvolal sedm šéfů

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) odvolal ředitele sedmi státních zdravotních ústavů. Důvodem je slučování organizací. Odvoláni byli ředitelé zdravotních ústavů Liberec, Pardubice, České Budějovice, Praha, Středočeský kraj, Ústí nad Labem, Vysočina a Zlín…

„Není tolik ředitelských míst, když něco sloučíte,“ prohlásil Cikrt. Důvodem je podle něj integrace poloviny stávajících zdravotních ústavů do celkem sedmi celků vyššího řádu. „To samozřejmě neznamená, že zdravotní ústavy v dotčených místech zaniknou. Jde pouze o nezbytný krok, který vede ke zpřehlednění celého systému,“ řekl Cikrt. Také odvolaní ředitelé uvedených ústavů budou dál v těchto ústavech pracovat.

Cikrt popřel, že by ředitelé byli odvoláni pro jejich nesouhlas se slučováním zařízení. „Vůbec ne. Většina ředitelů odešla po dohodě, věděli o tom. Jde pouze o to, že se realizuje další krok transpormace orgánů ochrany veřejného zdraví “ dodal mluvčí. Podle něj většina ředitelů s ukončením funkce počítala. Řada odvolaných ředitelů bude v ústavech pracovat dál.

Ústavů je velmi mnoho, jejich činnost je neekonomická, stát je musí dotovat,“ okomentoval ministrův krok Hlavní hygienik ČR Michael Vít. Vysvětlil, že existence těchto ústavů je ale zakotvena v zákoně a nelze je rušit.

Ve středu odvolal Julínek ředitele Ústavu hematologie Pavla Klenera. Podle ministra manažersky nezvládl připravované sloučení ústavu s Všeobecnou fakultní nemocnicí, Klener však tvrdí, že se tak stalo kvůli jeho kritice ministra.

Právo

Ohodnoťte tento článek!