Julínek: Plaťte za plomby… Nebo radši ne

Titulní obrázek

Ministr musí rychle opravit svou reformu. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek nemá stoprocentní kontrolu nad tím, co předkládá jako reformu zdravotnictví. Julínek v novele zákona o zdravotním pojištění navrhl, aby si všichni dospělí lidé začali platit ze svého i obyčejné amalgámové zubní plomby. Oficiální návrh pak rozeslal na začátku týdne k připomínkám…

Poté, co se HN začaly ptát, proč si mají lidé platit plomby sami, se ale ministerstvo stáhlo.

„Náš záměr je, aby pojišťovny hradily amalgámové plomby i nadále. Připouštíme, že návrh zákona umožňuje dvojí výklad. Jedním z nich je, že by pojišťovny hradit plomby přestaly. My to i na základě podnětu HN upravíme tak, aby bylo jasné, že se nic nemění,“ vysvětlil Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Právníci: Lidé mají platit

Jeho slova, že Julínkův návrh na vyřazení plomb z pojištění má jen výkladové nepřesnosti, ale odmítají tři renomovaní experti na zdravotnické právo, které HN včera oslovily.

„Jen jsme se spletli“

Nad chybou Julínkových úředníků nevěřícně kroutí hlavou stínový ministr zdravotnictví David Rath. „Ze svého působení na ministerstvu vím, že žádný zdejší úředník si nedovolí bez politického zadání vyřadit cokoli z pojištění. Kdyby se na to do voleb nepřišlo, tak by Julínek plomby klidně zpoplatnil,“ tvrdí Rath.

Mluvčí Tomáš Cikrt ale jakékoli pokoutní prosazování ministerských návrhů odmítá. „Je nesmysl, že bychom se něco pokoušeli potichu prosadit a čekali, že se na to nepřijde. Chybu brzy opravíme,“ slibuje Cikrt.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!