Přejít na obsah

Julínek pokračuje v reformě zdravotnictví

zpět
7.11.2008

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) předloží další reformní zákony, které tento týden připomínkovala legislativní rada vlády, kabinetu již příští středu. Ačkoli jde o méně konfliktní část celé reformy zdravotnictví, nesouhlasí s ní někteří z koaličních poslanců a zásadní výhrady má i Česká lékařská komora...

„První porce reformních zákonů se blíží do vlády,“ řekl Julínek. Ministr předpokládá, že by zákon o zdravotních službách, specifických zdravotních službách, zdravotnické záchranné službě a novela veřejného zdravotního pojištění mohly platit od března příštího roku.

Změnit se má například doba dojezdu záchranné služby z maximálně 15 na 5 až 20 minut, způsob převodu lékařské praxe a také právní základy poskytování zdravotní péče. „Pacient by měl mít nárok na názor druhého lékaře, zavedlo by se připlácení za nadstandard, nemocnice by spolu s dítětem hospitalizovaly i rodiče, zrakově postižení by s sebou mohli mít vodicího psa a neslyšící by měli nárok na tlumočníka,“ vyjmenovává novinky ministerstvo zdravotnictví.

V zákonu zahrnuto i bezplatné očkování

To do zákonů zapracovalo i bezplatné očkování dětí proti pneumokokům. Obsahují ale také osvobození dětí od poplatků. „Nadstandardní připomínkové řízení k těmto zákonům proběhlo během srpna,“ řekl Julínek. Podle České lékařské komory (ČLK) ale nebyla žádná z podstatných připomínek lékařů přijata.

„Po věcné stránce nepřistoupili na nic,“ řekl Právu prezident ČLK Milan Kubek.

Lékařské komoře vadí také to, že z původně zamýšlené doprovodné legislativní novely zákona o veřejném pojištění se stala věcná předloha, která mimo jiné definuje například nárok pojištěnce na zdravotní péči.

„Na naše připomínky k tomuto zákonu ministerstvo vůbec neodpovědělo,“ dodal Kubek. „Jde často o odborné věci, ale pro lékaře velmi důležité,“ dodal. Ministerstvo podle něj vytváří zmatek v termínech a některé, jako například zdravotní péči, definuje nedostatečně. Výhrad má ale ČLK celou řadu. „Například seznam výkonů má být nahrazen katalogem zdravotních služeb bez uvedení cen. To umožní, aby stejnou zdravotní péči mohly pojišťovny proplácet různým zařízením v různé výši,“ upozornil Kubek.

Hana Škodová, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínek pokračuje v reformě zdravotnictví

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek pokračuje v reformě zdravotnictví

Komentáře

dalších 14 komentářů
Apech Re:Re:poplatky a vedení ČLK  | 10. 11. 2008 14:01

Zcela přesné, pane kolego. Julínek to totálně zpackal a ještě mu za to řada praktických ananasů tleská :-((

Jiri Wicherek Re:poplatky a vedení ČLK  | 10. 11. 2008 07:39

Proc mi vadi poplatky? Pominu-li jejich pomernou nesmyslnost v nasem segmentu AS - nemocnych neubylo, pri snizeni hodnoty bodu a zdaneni prijmu z poplatku prakticky nula od nuly pojde (pomijim naklady s vyberem), pak mi vadi najme, ze tim byla zcela zdiskreditovano priplaceni nemocnych za vykony u lekaru (jiz bezne v pripade leku a PZT). Nejdrive mela byt stanovena realna cena prace lekare (vcetne naleziteho zisku), soucasne s tim mozna vyse uhrady teto prace ze stavajici vyse tzv. pojisteni. Dorovnani rozdilu uz by bylo na nemocnem - v hotovosti ci formou pripojisteni. Tato myslenka (o jejiz pravicovosti jsem presvedcen) byla ovsem poplatky zcela zdiskreditovana a jeji realizace (dle meho soud, mame-li se pohybovat v kapitalismu, nezbytna) odsunuta o hezkych par let dale:-(((. A to je to, co mi na platcich a na tzv. reforme predkladane MZd. vadi najme. Jeji zcela zpackana realizace, bez spoluprace s temi, kteri by meli reformu pomoci prosadit najme - lekari, zbrzdi reformni snahy na dosti dlouho. Z meho osobniho hlediska natolik dlouho, ze se jich v aktivnim veku nedockam. A dojde-li k tomu nekdy prec, resp. zakonite bude muset dojit, pak uz, pri nasich setrvalych prijmech, nebudu mit prostredky na ono pripojisteni, na doplaceni pece se mi nebude dostavat. Kratce receno, Julinek a spol. zcela zmarili sanci ke zmene a to mu mam za zle. A to tak, ze velmi.

napište ČLK,hlasovat Re:poplatky a vedení ČLK  | 10. 11. 2008 07:08

Napište Kubkovi,atˇdá hlasovat nebo udělá průzkum.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné