Julínek pokračuje v reformě zdravotnictví

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) předloží další reformní zákony, které tento týden připomínkovala legislativní rada vlády, kabinetu již příští středu. Ačkoli jde o méně konfliktní část celé reformy zdravotnictví, nesouhlasí s ní někteří z koaličních poslanců a zásadní výhrady má i Česká lékařská komora…

„První porce reformních zákonů se blíží do vlády,“ řekl Julínek. Ministr předpokládá, že by zákon o zdravotních službách, specifických zdravotních službách, zdravotnické záchranné službě a novela veřejného zdravotního pojištění mohly platit od března příštího roku.

Změnit se má například doba dojezdu záchranné služby z maximálně 15 na 5 až 20 minut, způsob převodu lékařské praxe a také právní základy poskytování zdravotní péče. „Pacient by měl mít nárok na názor druhého lékaře, zavedlo by se připlácení za nadstandard, nemocnice by spolu s dítětem hospitalizovaly i rodiče, zrakově postižení by s sebou mohli mít vodicího psa a neslyšící by měli nárok na tlumočníka,“ vyjmenovává novinky ministerstvo zdravotnictví.

V zákonu zahrnuto i bezplatné očkování

To do zákonů zapracovalo i bezplatné očkování dětí proti pneumokokům. Obsahují ale také osvobození dětí od poplatků. „Nadstandardní připomínkové řízení k těmto zákonům proběhlo během srpna,“ řekl Julínek. Podle České lékařské komory (ČLK) ale nebyla žádná z podstatných připomínek lékařů přijata.

„Po věcné stránce nepřistoupili na nic,“ řekl Právu prezident ČLK Milan Kubek.

Lékařské komoře vadí také to, že z původně zamýšlené doprovodné legislativní novely zákona o veřejném pojištění se stala věcná předloha, která mimo jiné definuje například nárok pojištěnce na zdravotní péči.

„Na naše připomínky k tomuto zákonu ministerstvo vůbec neodpovědělo,“ dodal Kubek. „Jde často o odborné věci, ale pro lékaře velmi důležité,“ dodal. Ministerstvo podle něj vytváří zmatek v termínech a některé, jako například zdravotní péči, definuje nedostatečně. Výhrad má ale ČLK celou řadu. „Například seznam výkonů má být nahrazen katalogem zdravotních služeb bez uvedení cen. To umožní, aby stejnou zdravotní péči mohly pojišťovny proplácet různým zařízením v různé výši,“ upozornil Kubek.

Hana Škodová, Právo

Julínek pokračuje v reformě zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!