Přejít na obsah

Julínek proti povinnému členství v komorách, ale rušit ho nebude

zpět
31.1.2007

Ačkoli ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se netají tím, že je proti povinnému členství v lékařské, stomatologické a v lékárnické komoře, rušit ho zatím nebude, a to proto, že jsou „důležitější“ věci pro zdravotnictví...

„Není to na programu dne,“ prohlásil v úterý po setkání s prezidenty uvedených komor, kteří se vzácně shodli na tom, že povinné členství v jejich komorách by mělo zůstat.

Před několika dny zrušení povinného členství navrhl poslanec ODS Jozef Kochan. Ten chce, aby zaniklo ve všech dvanácti komorách včetně lékařských.

Ministr Julínek s ním chce jednat a doufá, že to navodí diskusi o kompetencích komor. Osobně mu vadí, že členy komory musejí být i lékaři zaměstnanci, kteří nejsou přímo odpovědni za kvalitu péče, protože za tu je odpovědný jejich zaměstnavatel.

DÁLE ČTĚTE:
Julínek narazí, bude-li chtít zrušit povinné členství v komorách
Nebude-li členství povinné, kdo nás bude hájit?
Být, či nebýt povinně v ČLK?
Advokátům vadí rušení komor
ODS nechce povinnost být v lékařské komoře

Prezident České lékařské komory Milan Kubek po setkání s Julínkem prohlásil, že ze 27 států Evropské unie je povinné členství v lékařské komoře v šestnácti státech a v jedenácti povinná registrace. „Komory dohlížejí na etiku výkonu povolání a stíhají své členy za chyby. Pokud by členství bylo nepovinné, komory by toto dělat nemohly,“ prohlásil.

Julínek také včera oznámil, že prostřednictvím novely zákona o vzdělávání chce řešit situaci zahraničních lékařů, kteří pracují v Česku.

Kvůli nesouladu české legislativy s evropskou Evropský soudní dvůr za to v lednu ČR odsoudil. Novela má umožnit, aby se zahraniční lékaři v České lékařské komoře pouze zapsali, ale neplatili členské příspěvky. Ty by dál platili ve své mateřské zemi.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínek proti povinnému členství v komorách,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Julínek proti povinnému členství v komorách,…

Komentáře

1 komentář
Bianca Uznani  | 31. 01. 2007 13:02

Tesi mne, ze pan ministr, pro splneni sveho zameru - zlikvidovat CLK, nehodil pres palubu sve spojence - stomatology a lekarniky. Musim objektivne uznat, ze nejake zasady pan ministr cti...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné