Julínek ruší povinné zubní pohotovosti

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) likviduje další z rozhodnutí svého předchůdce Davida Ratha (ČSSD). Chystá se fakultním nemocnicím zrušit povinnost poskytovat nepřetržitou zubní akutní péči. Povinnost platí jeden měsíc, Rath ji zavedl k prvnímu září…

Praha –

„Z prvních dat vyplývalo, že služba byla hojně využívána. Rušit čtyřiadvacetihodinovou pohotovost je nezodpovědné, jde to proti zájmům pacientů,“ říká Rath a kritizuje Julínka, že nechce zaplatit nemocnici Na Homolce 600 000 korun na stomatologickou soupravu, kterou požaduje.

Na ministerstvu ale obavy z nedostupnosti zubní péče nepociťují a peníze Homolce dávat nechtějí. „Nemá smysl vydávat statisíce na zubní ambulanci pro nemocnici, která je specializovaná na úplně jiné problémy,“ vysvětluje Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt. „Dál zůstane jen na nemocnicích, zda ambulance se zubní pohotovostí provozovat budou, či nebudou,“ dodal Cikrt.

Rathovi kritici míní, že pro bolavé zuby o víkendu nebo uprostřed noci „novinka“ s pohotovostí fakultních nemocnic nepřinesla nic nového. Leckteré z nich už totiž nepřetržitou pohotovost roky měly. „Pohotovost ve fakultních nemocnicích těžko pomůže někde jižním Čechám nebo vzdáleným místům Středočeského kraje, kde žádnou takovou nemocnici blízko nemají. Rathův příkaz se týkal jen velkých měst, pro lidi z venkova nic neměnil,“ upozorňuje prezident komory stomatologů Jiří Pekárek s tím, že dostupnost zubní péče ohrožuje daleko víc nedostatek zubařů, kteří stárnou, odcházejí do důchodu nebo umírají. Zubařů do 35 let je 1000, ale ve věku 46 až 55 přes 3000. „Devátý ministr už od nás toto varování slyší. Možná se zuby v budoucnu budou jen trhat, nebude je totiž mít kdo léčit,“ uzavírá Pekárek.

KATEŘINA VOLNÁ, Regionální deníky

Julínek ruší povinné zubní pohotovosti
Ohodnoťte tento článek!