Julínek s reformou narazil, sporný bod stále trvá

Titulní obrázek

Lidovci a zelení uspěli s některými výhradami proti reformnímu balíku ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Sporný bod ohledně transformace zdravotních pojišťoven na akciové společnosti však trvá. Změnou oproti dosavadním informacím o záměrech ministra zdravotnictví je, že by měl stát trvalý, nikoliv jen pětiletý dohled nad ziskem zdravotních pojišťoven. Vymohla si to na večerním jednání koaliční expertní komise Strana zelených…

Lidovci a zelení si vymohli ústupky, spor o pojišťovny ale pokračuje.

Trvá ale problém s přeměnou zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. „My jsme se k transformaci pojišťoven nikdy nezavázali. Pro nás je nepřijatelné, že by pojišťovny hospodařily s veřejným zdravotním pojištěním,“ řekl předseda lidovců Jiří Čunek.

Podle něho není stát na podobný krok dosud připraven. KDUČSL se obává, že by peníze z veřejného pojištění spravovaly soukromé firmy, tedy v případě zdravotních pojišťoven jejich zakladatelé, kteří by je mohli z pojišťoven vyvést. Lidoveckým poslancům vadí i jiné body Julínkovy reformy, například takzvaná řízená péče.

„Kvůli ní by si ji lidé nemohli svobodně volit, ale museli by jít do konkrétní nemocnice či lékaři, nebo mu budou předepisovány léky, které stanoví pojišťovna,“ uvedl hlavní kritik vládní strategie Ludvík Hovorka za KDUČSL.

Lidovci zopakovali také své výhrady k úpravám současných pravidel pro potraty a umělé oplodnění žen bez partnera. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že je ochotno ustoupit. Uvedl to náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hraboň. Dodal, že záleží na rozhodnutí koaliční devítky.

Koalice zřejmě vyřešila i otázky kolem přeměny univerzitních nemocnic – mají být neziskové. Zákon o neziskových organizacích, kam by patřily i některé nemocnice, má vypracovat ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministryní pro menšiny a lidská práva Džamilou Stehlíkovou (SZ).

Co koaličním partnerům vadí

Výhrady zelených

– zákonu o převodu zdravotních pojišťoven na akciové společnosti by mělo předcházet přijetí zákona o neziskových organizacích * zajistit vliv univerzit na řízení transformovaných fakultních nemocnic

Výhrady lidovců

– odmítnutí možnosti umělého oplodnění neprovdaných žen v zákoně o specifických zdravotních službách * nepřípustnost liberalizace potratů (například pro cizinky ze zemí, kde jsou potraty zakázány)

Oldřich Janeba, Regionální deník

Julínek s reformou narazil, sporný bod stále trvá
Ohodnoťte tento článek!