Julínek se pustil do lidovců za poplatky

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se včera pustil do KDU-ČSL a jejich návrhů, jak upravit poplatky ve zdravotnictví. „Lidovci hlasovali pro zavedení poplatků. Neuplynuly ani dva měsíce a oni mají návrhy jak změnit poplatky. V tom vidím politickou neserióznost,“ řekl Julínek. Uvedl, že ve čtvrtek se chce s nimi setkat a prodiskutovat jak poplatky, tak další reformní kroky…

„Já trvám na tom, abychom poplatky vyhodnotili až za půl roku a pak se bavili o některých úpravách. Dřív ne. Když zasáhneme teď do poplatků, může to znamenat i finanční destabilizaci zdravotnictví,“ řekl Julínek.

Lidovci chtějí, aby byly od poplatku osvobozeny děti do 18 let a důchodci nad 70 let.

Rath: je možný kompromis

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath včera na tiskové konferenci připomenul, že sněmovna už projednává v prvním čtení sociálnědemokratický návrh na kompletní zrušení regulačních poplatků. „My předpokládáme, že aspoň někteří lidovci a někteří zelení nepodpoří návrh na zamítnutí, který očekáváme, že podá někdo z ODS.“

Podle Ratha lidovci mohou s ČSSD najít kompromis. Mohl by prý vypadat tak, že se poplatky nebudou týkat dětí do 18 let, starobních důchodců a lidí pod určitou příjmovou hranici, například 10 000 korun čistého měsíčně. Julínek ale tento návrh jednoznačně odmítl.

Ministr půjde i ke komunistům

Julínek zároveň řekl, že se sejde i se stranou zelených, ale termín jejich schůzky ještě stanoven nebyl. S komunisty se sejde 20. března a rád by předstoupil i před poslance ČSSD, ale ti prý mu na jeho nabídku dosud neodpověděli. Podle Ratha ale nemá smysl, aby Julínek chodil přesvědčovat poslance ČSSD.

Nových sedm reformních zákonů – jejich věcný záměr – by měla vláda projednávat už příští pondělí. Pokud ho schválí, pak ministr Julínek předpokládá, že paragrafové znění by vláda mohla projednat ještě do letních prázdnin.

Změna od základu.

Nových sedm zákonů má od základu změnit české zdravotnictví. Z fakultních nemocnic mají vzniknout univerzitní nemocnice coby akciové společnosti a stejně tak zdravotní pojišťovny se mají stát akciovými společnostmi. Pacient by pak měl mít stanoveno, do kdy a kde nejdále od jeho bydliště musí být pro určitou diagnózu ošetřen, a u zdravotní pojišťovny by si pak mohl vybrat trojí druh péče. V prvním se nezmění nic a vše zůstane jako dosud, ve druhém by mu pojišťovna určila zdravotnická zařízení, kde se má léčit, a ve třetím by připlácel ve formě spoluúčasti na léčení. Za to by mu pak pojišťovna dávala určité benefity.

Rath označil tyto zákony pro ČSSD za „absolutně nepřijatelné“ a podle něj ČSSD udělá vše, aby v parlamentu neprošly.

Julínek měnil hesla

Nevstupujte, neklepejte, čekejte. Takový byl obrovský nápis žlutými písmeny na červeném podkladě, který včera odpoledne přikryl vstup do budovy ministerstva zdravotnictví.

Neumístili ho tam však nespokojení pacienti, ale sám ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

„Je to oblíbený nápis na některých ordinacích, který ještě dnes přetrvává z doby socialismu,“ prohlásil Julínek a spolu se senátorem a hercem Tomášem Töpferem ho symbolicky strhli. Pod ním na stejně velkém plátně pak bylo jiné heslo, a to Reforma – zdravotní péče na míru, tedy heslo, pod nímž Julínek chystá veškeré změny ve zdravotnictví.

„Kdyby to bylo tak jednoduché trhnutím vše změnit. Ale to nejde. Přesto doufám, že reformu vybojujeme,“ řekl Julínek. Herec Tomáš Töpfer řekl, že jak jde do let, více se jako občan o zdravotnictví zajímá a reformu považuje za potřebnou.

Na samotné tiskové konferenci už v budově ministerstva pak novinářům Julínek zopakoval, že by byl rád, aby se postavení pacienta ve zdravotnictví výrazně změnilo k lepšímu.

Václav Pergl, Petr Janiš, Právo

Julínek se pustil do lidovců za poplatky
Ohodnoťte tento článek!