Julínek si usmiřuje Klenerovy pacienty

Titulní obrázek

Ministr Tomáš Julínek se snaží zlepšit svou nevalnou pověst u pacientů a pracovníků Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT). Slíbil totiž, že ústavu nakonec pravděpodobně uvolní důležitou čtyřicetimilionovou dotaci na rozvoj léčby leukemie, kterou před dvěma měsíci pozastavil. Vůbec poprvé si také včera udělal čas na to, aby se s pacienty ÚHKT sešel…

„Předpokládáme, že investici ústavu uvolníme hned, jakmile bude rozhodnuto o jeho budoucnosti. Ústav ji dostane během prvních měsíců příštího roku,“ říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Za dotaci chce ústav rozvíjet nejmodernější metody léčby leukemie a zmodernizovat jednu ze svých nejdůležitějších laboratoří.

Bývalý šéf ústavu Pavel Klener, kterého Julínek nedávno odvolal kvůli nesouhlasu se sloučením s Všeobecnou fakultní nemocnicí, ale slibům moc nevěří. „Pro léčbu je investice důležitá, a proto budu rád, když peníze, které schválil rozpočtový výbor, ústav nakonec dostane. Po zkušenostech z minulých dní, kdy ministerstvo několikrát nemluvilo pravdu, tomu ale moc nevěřím,“ říká Klener.

Julínkovo pozastavení dotace a její předpokládané uvolnění ukazují, jak jeho úřad v poslední době rozhoduje „od boku“.

Podrobné analýzy? Nebyly

Podobně totiž Julínek rozhodoval i o samotném sloučení ÚHKT s VFN. V říjnu, kdy o sloučení natvrdo rozhodl, totiž neměl po ruce žádnou podrobnou analýzu, která by mu řekla, že je podobný krok prospěšný.

„Připravili jsme strategický záměr sloučení ÚHKT a VFN a podrobné analýzy měli dodat ředitelé VFN Jan Bříza a ÚHKT Pavel Klener. Klener to ale celé sabotoval,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Julínek si usmiřuje Klenerovy pacienty
Ohodnoťte tento článek!