Přejít na obsah

Julínek slibuje: Vymýtím úplatky

zpět
24.9.2008

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce znepříjemnit život farmaceutickým firmám, které zvou za předepisování těch "správných" léků české doktory na různé dovolené a exotické kongresy. Na konkrétní případy možných úplatků upozornily HN a Česká televize...

HN znají nový plán ministra proti korupci lékařů

Není jisté, zda zabere

„Korupce farmaceutických firem vůbec není výjimečným jevem. Pokud lékař jede za peníze farmaceutické firmy na dovolenou a slíbí za to předepisovat její léky, tak to není marketingová aktivita za hranicí zákona, ale čistá a pustá korupce,“ říká první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Nový plán počítá s tím, že úředníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv, kteří mají na starosti reklamu na léky, budou chodit na přepadové kontroly k doktorům i na různé firemní akce, jako jsou kongresy nebo semináře. Úředníci by měli mít snazší přístup do účetnictví firem a pravomoc dávat jim vyšší pokuty, poruší-li zákon o regulaci reklamy.

„Regulace farmaceutického byznysu musí být mnohem přísnější. Lékový byznys je velmi výdělečný, to znamená, že se nebavíme o pokutách v řádech statisíců a milionů, ale v řádech desítek milionů,“ dodává Šnajdr, který zná problematiku i z druhé strany jako někdejší pracovník koncernu Pfizer.

Česká televize před týdnem zdokumentovala, jak firma Actavis pozvala desítky lékařů na luxusní dovolenou do Egypta. Loni v říjnu HN popsaly, jak společnost Apotex posílala urology za předepisování léků na safari do Keni.

Šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka považuje za nejpřínosnější návrh na neočekávané návštěvy akcí, jež firmy pro lékaře pořádají. „Už jen hrozba, že firmy někdo nachytá, by dobře preventivně působila,“ říká Ondráčka.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED neboZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Julínek slibuje: Vymýtím úplatky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek slibuje: Vymýtím úplatky

Komentáře

dalších 19 komentářů
BLB Re:Re:Re:Re:Re:uz se tesim David je lilium  | 25. 09. 2008 09:18

Jo, David to je lilium! To jen jeho političtí kumpáni při jeho vstupu do vrcholné politiky zveřejnili jeho mnohamilionové korupce, ale brzy to ztichlo. Teď je lilium potvrzené poslaneckou nevinností!

cifo koryto  | 24. 09. 2008 22:12

Jak se vyšší uředníci /kupř.šéf SUKL+ ministerstvo/ dostanou na dovolenou do Keni a na výplatní pásek farmaceutické firmy? Přece dostanou pravomoc dělat kontrolu a odpouštět. A budou se spolu s lékaři sedět na seminářích, kde se pak dostane oněco méně doktorů. A voliči jsou nadšeni jak zametou s těma doktorama... A když se s dovolenou v Egyptě ještě někdo chlubí, zaslouží, aby víc nikam nešel.

challenger Re:Re:Re:uz se tesim  | 24. 09. 2008 16:29

a to vám pověděli ve kterých novinách, tyhle nesmysly? BTW: docela by mě zajímalo, kolik modrobolševičtí soudruzi dostali za instalaci amerického radaru. Říká vám něco pojem dolarová diplomacie?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné