Julínek splatil komoře své dluhy

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek musel zaplatit poplatky za něco, za co vůbec platit nechtěl. Zažil tak něco podobného, co musí po jeho reformě dělat v ordinacích lékařů mnozí z pacientů. Ministr nakonec uhradil lékařské komoře poplatek 1690 korun za rok 2008, o jehož prominutí požádal před čtyřmi měsíci, když z komory vystupoval…

»Pan ministr zaplatil všechny své dluhy devátého června. Je to sice pozdě, ale popotahovat ho za to nebudeme. Důvodem pro odpuštění poplatků bývají sociální důvody nebo mateřská, a to u pana ministra nehrozí,« vysvětluje prezident lékařské komory Milan Kubek.

Zaplatil, neví za co

Julínka rozhodnutí komory nepotěšilo. Myslí si, že měl na odpuštění poplatků morální nárok.

»Už dlouho jsem žádné služby komory nevyužíval. Nevykonával jsem lékařskou praxi, tak jsem nechápal, proč jsem měl komoře ještě platit. Dovolil jsem si napsat žádost o odpuštění poplatku, oni mně ho neodpustili, já to respektuji, zaplatil jsem ho a tím to pro mě končí,« říká Julínek.

Ministr prohrál i proto, že žádost o odpuštění poplatků podal pozdě. »Podle zákona musí lékař zaplatit poplatky do prvního března. Julínek ale požádal o jejich odpuštění o čtrnáct dní později, čímž porušil zákon. A to by jako člen vlády neměl,« myslí si Kubek.

Julínek v červnu nezaplatil jen dluh za rok 2008. Doplatil zároveň i peníze, které komoře podle jejích záznamů dlužil za léta 2006 a 2007. Ministr ale úmyslné porušování zákona odmítá.

»Měl jsem dojem, že jsem za léta 2006 a 2007 komoře platil. Když mi ale sdělili, že mám mít dluh, nijak jsem se v tom nebabral, a zaplatil jsem to i s rokem 2008 všechno najednou,« říká Julínek. Komora tak od něj 9. června dostala za léta 2006 až 2008 zhruba pět tisíc.

Zarážející přitom je, že po Julínkovi dluhy za léta 2006 a 2007 dlouho nikdo nevymáhal. Na starosti to mělo jeho okresní sdružení Brno-venkov. Přestože o nule na Julínkově kontě muselo vědět, nic po ministrovi nechtělo. »Je to ze strany okresního sdružení určitý druh lajdáctví,« tvrdí Kubek.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Julínek splatil komoře své dluhy
Ohodnoťte tento článek!