Přejít na obsah

Julínek splatil komoře své dluhy

zpět
14.7.2008

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek musel zaplatit poplatky za něco, za co vůbec platit nechtěl. Zažil tak něco podobného, co musí po jeho reformě dělat v ordinacích lékařů mnozí z pacientů. Ministr nakonec uhradil lékařské komoře poplatek 1690 korun za rok 2008, o jehož prominutí požádal před čtyřmi měsíci, když z komory vystupoval...

»Pan ministr zaplatil všechny své dluhy devátého června. Je to sice pozdě, ale popotahovat ho za to nebudeme. Důvodem pro odpuštění poplatků bývají sociální důvody nebo mateřská, a to u pana ministra nehrozí,« vysvětluje prezident lékařské komory Milan Kubek.

Zaplatil, neví za co

Julínka rozhodnutí komory nepotěšilo. Myslí si, že měl na odpuštění poplatků morální nárok.

»Už dlouho jsem žádné služby komory nevyužíval. Nevykonával jsem lékařskou praxi, tak jsem nechápal, proč jsem měl komoře ještě platit. Dovolil jsem si napsat žádost o odpuštění poplatku, oni mně ho neodpustili, já to respektuji, zaplatil jsem ho a tím to pro mě končí,« říká Julínek.

Ministr prohrál i proto, že žádost o odpuštění poplatků podal pozdě. »Podle zákona musí lékař zaplatit poplatky do prvního března. Julínek ale požádal o jejich odpuštění o čtrnáct dní později, čímž porušil zákon. A to by jako člen vlády neměl,« myslí si Kubek.

Julínek v červnu nezaplatil jen dluh za rok 2008. Doplatil zároveň i peníze, které komoře podle jejích záznamů dlužil za léta 2006 a 2007. Ministr ale úmyslné porušování zákona odmítá.

»Měl jsem dojem, že jsem za léta 2006 a 2007 komoře platil. Když mi ale sdělili, že mám mít dluh, nijak jsem se v tom nebabral, a zaplatil jsem to i s rokem 2008 všechno najednou,« říká Julínek. Komora tak od něj 9. června dostala za léta 2006 až 2008 zhruba pět tisíc.

Zarážející přitom je, že po Julínkovi dluhy za léta 2006 a 2007 dlouho nikdo nevymáhal. Na starosti to mělo jeho okresní sdružení Brno-venkov. Přestože o nule na Julínkově kontě muselo vědět, nic po ministrovi nechtělo. »Je to ze strany okresního sdružení určitý druh lajdáctví,« tvrdí Kubek.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Julínek splatil komoře své dluhy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Julínek splatil komoře své dluhy

Komentáře

další 2 komentáře
Petr Bouzek Nikoliv slova  | 15. 07. 2008 09:55

ale příklady táhnou. Kdo jiný by měl dodržovat zákony, než ministři a poslanci. Dodržují je? Většinou ne. ¨ V zemi, kde kroky premiéra řídí libero Dalík, napojený na podivné ekonomické struktury, kdy předseda jedné politické strany má kůži, kterou by mu mohl závidět každý hroch, kdy proti vůli národa si nasadíme do naší země cizí armádu a s tím samozřejmě značný počet špiónů, je možné všechno. Byli jsme socialistický Abusrdistán. Teď jsme kapitalistický Absurdistán. Švejk, to je esence českého národa. Platilo a platit bude. Bohužel.

Apech Má štěstí, že zaplatil,  | 14. 07. 2008 11:03

jinak přestávám platit daně, zdravotku a sociálku. Služby státu nevyužívám, daně rozprcá ta banda politických zmetků za hovadiny, nemocenskou mi zaplatili naposledy před 20 lety (akutní slepák při výkonu služby - to by mohla být nemoc z povolání nebo třeba pracovní úraz,ne?) a důchodu se v tomhle Banánistánu nedožiju ( a když, stejně prt dostanu, a když, tak za to prt taky prt dostanu)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné