Julínek ustoupil, vyhráno ale nemá

Titulní obrázek

Tomáš Julínek včera zahájil svou poslední misi za záchranu reformy zdravotnictví. Po včerejší schůzce se šéfem lidovců Jiřím Čunkem je jasné, že je Julínek ochotný zajít v kompromisech docela daleko. Šéfovi lidovců Julínek slíbil, že udělá za podporu své reformy několik ústupků:…

* Ministr vyhověl lidovcům a nebude liberalizovat potraty

* Je ochotný za podporu své reformy jednat i o změkčení poplatků

Tomáš Julínek včera zahájil svou poslední misi za záchranu reformy zdravotnictví. Po včerejší schůzce se šéfem lidovců Jiřím Čunkem je jasné, že je Julínek ochotný zajít v kompromisech docela daleko.

Šéfovi lidovců Julínek slíbil, že udělá za podporu své reformy několik ústupků: vyhoví lidovcům a stáhne svůj návrh, aby na potrat mohly i ženy, které nemají v Česku trvalé bydliště. Navíc Julínek přistoupil na návrh Čunka, aby koalice znovu jednala o zmírnění zdravotnických poplatků.

„Jsem ochotný o poplatcích jednat. Reforma zdravotnictví je důležitější,“ řekl HN Tomáš Julínek.

„Chceme výjimky pro děti“

Už v červnu se přitom koalice dohodla, že od Nového roku od poplatků u lékaře osvobodí děti do šesti let a sníží roční strop pro děti do 15 let z pěti na tři tisíce korun. To ale Čunkovi nestačí.

„Požadujeme další změkčení poplatků nad rámec koaliční dohody. Chceme více výjimek pro děti a poplatek nikoli za položku, ale za recept,“ prozradil Čunek.

Na konkrétních ústupcích by se měl Julínek s Čunkem dohodnout dnes. Vstřícnost se může ministrovi zdravotnictví vyplatit. Čunek totiž připustil, že v případě dohody s Julínkem by mohly jít reformní zákony na vládu už tuhle středu.

„Jsme ochotni o třech reformních zákonech jednat. O tom, zda je možné zákony ve středu projednávat ve vládě, se definitivně dohodneme v úterý,“ říká Čunek.

Největší lidovecký kritik reformy zdravotnictví Ludvík Hovorka ale předem říká, že na žádnou dohodu typu poplatky a potraty za reformu nepřistoupí. „Reforma je tak špatná, že žádný takovýto obchod nepřipadá v úvahu,“ vzkazuje předem Hovorka.

Julínek se dnes přesto pokusí Čunkovi vysvětlit, že nové zákony nesníží objem zdravotní péče, kterou platí lidem pojišťovny. Nebo také to, že se nic nezmění ani v placení specializovaných center, kde se léčí ti nejtěžší pacienti.

„Dostal jsem od Jiřího Čunka seznam písemných připomínek, na které v úterý odpovím. Jsou to z 90 procent nedorozumění, která se budu snažit vysvětlit,“ říká Julínek.

Na jeho schopnosti vysvětlit reformu zdravotnictví menším koaličním stranám přitom bude záležet, jestli se ve svém křesle vydrží.

„Pokud by Tomáš Julínek nebyl schopen prosadit i ty absolutně pozitivní kroky jenom proto, že to je Tomáš Julínek, tak by mohla být jeho pozice ohrožena,“ řekl v neděli ČT premiér Mirek Topolánek.

Čas hraje proti Julínkovi

Julínek připouští, že už ho začíná docela nepříjemně tlačit čas. A nejen kvůli tomu, že by ho zdlouhavé přesvědčování lidovců mohlo stát post ministra. „Pokud rychle nepřijmeme reformu zdravotnictví, tak by mohl vzniknout chaos. Čím déle to budeme protahovat, tím hůře,“ řekl Julínek.

Podle jeho původních plánů už totiž měla být reforma zdravotnictví dávno ve sněmovně. Zatím ji ale kvůli průtahům v legislativní radě vlády nezačal schvalovat ani Topolánkův kabinet.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!