Přejít na obsah

Julínek uvažuje o poplatku za vydání léků

zpět
27.10.2006

Odstupující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) uvažuje o zavedení buď poplatku za recept, anebo poplatku za vydám léků. "Je to pouze jedno z uvažovaných řešení, ale nic není rozhodnuto," vysvětlil v pátek Právu jeho náměstek Pavel Hroboň. Julínek už dříve avizoval, že by rád zavedl limit doplatků pacientů za léky, který by měl být zhruba 3000 korun ročně...

Ceny by mělo určovat ministerstvo zdravotnictví, a ne financí

Nad tuto částku by už pacientovi vše hradily zdravotní pojišťovny.

Jak tento týden uvedla Mezinárodní asociace farmaceutických společností, v ČR průměrný důchodce loni vydal 1884 koruny za doplatky na léky a 7, které jsou volně prodejné. Bylo to zhruba o 80 korun víc než v r. 2004.

Součástí Julínkova plánu je, aby drahé léky, které jsou pro život pacienta nezbytné, byly plně hrazeny, zatímco levnější léky by byly s doplatkem. Jejich výše ale zatím stanovena není.

Na otázku Práva, zda ministerstvo chce např. jednotně zavést, aby všechny léky do sto korun si lidé hradili v plné výši, Hroboň odpověděl, že zřejmě „tudy cesta nevede“. Zdůvodnil to tím, že pacienti by se pak těmto lékům vyhýbali a žádali by od lékařů předepisování léků nad tuto částku, které jsou ale hrazeny z pojištění. Tím by se ze zdravotního pojištění vydalo ještě víc peněz.

Julínek oznámil, že by rád, aby ceny léků do budoucna neurčovalo ministerstvo financí, ale ministerstvo zdravotnictví. Zároveň oznámil, že evropská komise již podruhé Česko vyzvala, aby změnilo svůj postup při stanovení úhrad léků ze zdravotního pojištění a řídilo se evropskou směrnicí.

„Máme na to dva měsíce,“ řekl Julínek. Pokud se nebudeme řídit evropskou směrnicí, ČR může stanout před Evropským soudním dvorem, kde by neměla příliš šanci uspět. Ročně plyne z pojištění na na úhradu léků zhruba 40 miliard korun a případná arbitráž by byla řádově v miliardách.

Julínkův úřad chce komplexně vyřešit lékovou politiku, a to úpravou zákona 48. Právě v této novele už by mělo být zakomponována tzv. transformační směrnice Evropské unie, která se týká průhledného stanovování cen a úhrad léků. Novela by měla obsahovat i uvedený roční limit doplatků za léky, tedy zhruba 3000 korun, a také případný poplatek za recept nebo vydaný lék.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínek uvažuje o poplatku za vydání léků

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek uvažuje o poplatku za vydání léků

Komentáře

dalších 8 komentářů
Kamil Hrubý Re:Poplatky při vydávání léků  | 31. 10. 2006 12:40

Modely spoluúčasti pacientů na úhradě léčiv jsou v Evropě různé. Ve Vámi uváděném Německu je spoluúčast pacienta 10% z prodejní ceny léku - minimálně ale 5 Euro, maximálně 10 Euro za 1 balení. Není mi známo, kam jde tento poplatek, pochybuji ale, že jde do fondu veřejného zdr. pojištění, protože v Německu je i soukromé zdrav. pojištění, a i tyto pojišťovny svým pojištěncům léky proplácejí. Např. ale ve Švédsku či Norsku roční strop zaveden mají (např. v Norsku je to 1585 NOK/rok). Co se týče informačního propojení lékáren, lékařů a pojišťoven, to je v západní Evropě už běžné - např. už jen kvůli elektronickým receptům (pokud tyto mají fungovat normálně, nikoliv podle Rathova modelu "malá domů"), nebo kvůli předepisování léčiv farmaceuty, jako je to v Anglii. Bez tohoto propojení tento strop nemá smysl zavádět.

Milan Šilhan Poplatky při vydávání léků  | 28. 10. 2006 11:41

Nápad s 3.000 Kč spoluúčastí a pak dost - vychází z představy, že bude široce a hluboce zavedena elektronická dokumentace včetně kontroly přesné preskribce lékařů a že lékárny budou rovněž do systému elektronických informací plně zařazeny. To jsou ovšem pouze plány a představy, které potřebují mít jisté technické zázemí. Otázkou pak je, co takovéto zázemí bude obnášet a jak se uvede jeho obsluha. Nebude to nakonec dražší ? Zavední každého systému potřebuje předem ekonomickou anlýzu. Pokud seriozní autor přichází s nějakým "nápadem" a pokud ho nemá jasně spočítaný jako zřetelnou obecnou výhodu, pak takový nápad nemá vůbec žádnou cenu a jde jen o prázdnou informaci. Ve vedlejších německy mluvících zemích je zaveden "pevný příplatek" vázaný na cenu přípravku. Tento příplatek má regresní charakter, takže minimálně se připlácí na drahé léky, podstatně víc na léky levnější. Příplatky se sunou do fondů veřejného zdravotního pojištění, protože účetně všechny náklady na léky platí veřejné pojištění. Současně s těmito příplatky je zavedena "sociální klausulace", která z povinnosti platit příplatek, vyjímá sociální skupiny s nízkými příjmy. Systém je jednoduchý a lejce ověřitelný. Splňuje podmínky transparence veřejných financí.

Bianca Re:Julínek uvažuje...  | 28. 10. 2006 01:38

A HLAVNE nenas... obcany - volice. Tak radeji dale "vsechno vsem a v nejvyssi kvalite...".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné