Julínek už chystá další radikální změny

Titulní obrázek

Zdají se vám poplatky ve zdravotnictví, které od ledna platíme ve výši 30, 60 a 90 Kč velkou změnou? Jistě jsou, ale ještě radikálnější změnu chystá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek od roku 2009.
Samozřejmě jen v tom případě, že poslanci a senátoři mu návrh jeho sedmi nových zákonů schválí a podepíše je prezident.

Na lepší péči si pacienti budou muset připlatit

Zdravotní pojištění podobné pojištění aut

Pokud se tak stane, pak

* pacienti si budou moci připlatit na lepší zdravotní péči zcela legálně, což dosud nejde

* zdravotní pojišťovny se změní na akciové společnosti

* fakultní nemocnice se změní na univerzitní a také z nich budou akciovky.

ČSSD označila tenhle záměr za naprosto nepřijatelný a hodlá ho, až přijde ve formě zákonů do parlamentu, zamítnout. Návrhy jsou teď po připomínkovém řízení, ale zřejmě už v květnu je na stůl dostane vláda a o měsíc později pak Sněmovna. Julínek si od návrhů nových zákonů slibuje, že budou „odolné proti výkyvům zleva i zprava“.

Nejvýznamnější pro pacienta bude vymezení péče hrazené ze zdravotního pojištění. Má být stanoveno jaká péče je na pojišťovnu. Objem péče hrazené z pojištění by měl být zhruba o 3 % menší než nyní a na tuto péči nehrazenou z pojištění by se pacient pak mohl buď připojistit, nebo ji platit v plné výši.

Jinými slovy: co nebude hrazeno z pojištění, na to si budou moci legálně připlatit. Týká se to například lepších kyčelních kloubů a dalších zákroků. Ty ještě přesně stanoveny nejsou. Julínek si od toho slibuje, že ubude úplatků, protože až dosud na péči, která je hrazena ze zdravotního pojištění si pacient připlatit ze zákona nesmí.

Stanoví se čekací doby na ošetření

Julínek chce i stanovit: * čekací doby na určitá ošetření, tedy do kolika dnů, týdnů, měsíců od stanovení diagnózy musí být plánovaný výkon proveden (u operací například do 5 měsíců); * maximální vzdálenost od místa bydliště, kde daný typ péče musí být poskytnut. To může být u každého lékařského oboru jinak, například internista nebo chirurg do 30 kilometrů.

Pokud budou nutné čekací seznamy na určitý typ ošetření, pacient dostane kód, pod nímž na seznamu bude, a na internetu se bude moci podívat, za jak dlouho na něj asi přijde řada.

Z pojišťoven mají být akciovky

Ze zdravotních pojišťoven se mají stát akciové společnosti, nad kterými pak bude bdít speciální úřad se čtyřiceti zaměstnanci. Platit ho mají samy zdravotní pojišťovny ze svých příspěvků. Konkurence mezi nimi by měla být velká. Pacientům mají nabízet různé typy péče. * První je založen na tzv. řízené péči.

Pacient se dobrovolně rozhodne, že bude chodit pouze do těch zdravotnických zařízení, která mu doporučí jeho zdravotní pojišťovna. Za to mu pojišťovna nabídne určité výhody včetně finančního příspěvku. To si každá pojišťovna určí sama.

* Druhým typem by mělo být pojištění s vyšší spoluúčastí pacienta.

Něco podobného asi jako je dnes u pojištění aut. Zjednodušeně řečeno, pacient by se rozhodl, že zaplatí určité procento z lékařského zákroku a pojišťovna mu za to nabídne opět určité výhody, ale i vrácení peněz, když bude dobře hospodařit.

Univerzitní nemocnice

Fakultní nemocnice se mají různě vzájemně sloučit v tzv. univerzitní nemocnice, kde bude superspecializovaná péče a také se z nich stanou akciové společnosti.

Záchranka – dojezd od 5 do 20 minut

Změnit se má i záchranná služba. Už nebude mít jednotnou povinnost dojet k pacientovi do 15 minut od oznámení události, protože to v některých regionech technicky není možné, například na horách, ale dojezdnost bude různá od 5 do 20 minut podle charakteru regionu.

Právo

Ohodnoťte tento článek!