Přejít na obsah

Julínek v HN: Ředitele VZP by měla jmenovat vláda

zpět
28.2.2007

Julínek počítá s tím, že mění zdravotní pojišťovny v akciové společnosti, které si budou konkurovat, a zřídí státní úřad, který bude na činnost pojišťoven dohlížet. Ředitele VZP nyní odvolává sněmovna na návrh vlády...

Ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by měla jmenovat vláda. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) to řekl Hospodářským novinám (HN). Julínek počítá s tím, že mění zdravotní pojišťovny v akciové společnosti, které si budou konkurovat, a zřídí státní úřad, který bude na činnost pojišťoven dohlížet.

„Akcie VZP bude vlastnit stát, takže ředitele pojišťovny bude jmenovat vláda,“ řekl Julínek HN. Ředitele VZP nyní odvolává sněmovna na návrh vlády. Podle Julínka bude kabinet vlastnit zřejmě i akcie Vojenské zdravotní pojišťovny a pojišťovny ministerstva vnitra.

„U zbylých šesti zaměstnaneckých pojišťoven bychom byli rádi, kdyby patřily velkým zaměstnavatelům a oni mohli pro své zaměstnance zajišťovat zdravotní pojištění,“ řekl ministr deníku.

Julínek v úterý uvedl, že připraví jednotný zákon o zdravotních pojišťovnách. Dosud má svůj zákon Všeobecná zdravotní pojišťovna a podle dalšího zákona se řídí zaměstnanecké pojišťovny.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák ČTK v úterý řekl, že si přeměnu pojišťoven na akciové společnosti umí představit.

„Byl by to posun v kultuře řízení společnosti, na druhou stranu má transformace i majetkovou část, a to je podstatnější než způsob řízení a odpovědnost statutárních orgánů,“ upozornil.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek v HN: Ředitele VZP by měla jmenovat…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek v HN: Ředitele VZP by měla jmenovat…

Komentáře

další 3 komentáře
Milan Šilhan Je to nesmysl.  | 28. 02. 2007 18:39

Veřejná zdravotní pojišťovna je "korporací veřejného práva" pojištěnců zřízená zákonem. Je nepolitickou, "neobchodní" a v principu "neziskovou organizací", která zákonem dostala oprávnění, aby účelně hospodařila se svěřenými penězi "veřejnými fondy" povinných plátců pojistného. Sama takováto pojišťovna nemá jiné finanční prostředky, než které jsou určeny k jejímu provozu. Veřejná pojišťovna je řízena správními orgány, složenými ze zástupců plátců pojistného a jmenovaných úředníků státního dozoru. Management pojišťovny jsou výkonní zaměstnanci a ředitel je na základě konkurzu vybrán správní radou a ta jej také musí jmenovat. Jde v každém případě o veřejnou pojišťovnu "samostatnou, svobodnou", na státě závislou pouze v rámci zákona o gesci a stát má vůči ní povinnost trvalého dozoru ( nad věcnými i ekonomickými činnostmi ) a vzít na sebe její nezaviněnou hospodářskou nerovnováhu. To je v zákoně také uvedeno. Není důvod, proč by měla ředitele jmenovat "politická vláda", jestliže jde o občanskou instituci, která se řídí pravidly zákona a jejíž charakter je naprosto nepolitický. Stát by měl naopak zaručovat veřejným zdravotním pojišťovnám, že se nestanou závislými na jakýchkoliv politických změnách. Kolektivním vlastníkem pojišťovny tohoto typu jsou solidární plátci pojistného a ti sami musí prostřednictvím správních orgánů zaručit vládě bezchybný chod pojišťovny.

Bianca A kde jsou zaruky?  | 28. 02. 2007 13:36

Dosud jsem se nikde nedocetl, kdo, pripadne do jake vyse, bude poskytovat zaruky za ZP, ktere pripadne zkrachuji. Bude vytvaren nejaky rezervni fond? Z jakych prostredku? Kdo ho bude spravovat? Nebo snad, tak jako v polovine devadesatych let, zaplati opet za krachovale ZP zdravotnicka zarizeni? Mimochodem, i to byla nemala obet, nikdy nikde neocenena, kterou prinesli zdravotnici na oltar naseho zdravotnictvi.

insider DAlší úřad a tunel na peníze  | 28. 02. 2007 10:49

Takže se zřídí další budova s úředníky, kteří budou akciovkám (fungujícím podle OBCHODNÍHO zákoníku !) nanejvýš něco doporučovat. Nedovedu si představit, jak akciovkám něco někdo nařídí. Dozorčí rada? U nás? Bude jenom pěkný nový penězovod a nový úřad s dobře placenými úředníky. Škoda slov...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné