Julínek v HN: Ředitele VZP by měla jmenovat vláda

Titulní obrázek

Julínek počítá s tím, že mění zdravotní pojišťovny v akciové společnosti, které si budou konkurovat, a zřídí státní úřad, který bude na činnost pojišťoven dohlížet. Ředitele VZP nyní odvolává sněmovna na návrh vlády…

Ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by měla jmenovat vláda. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) to řekl Hospodářským novinám (HN). Julínek počítá s tím, že mění zdravotní pojišťovny v akciové společnosti, které si budou konkurovat, a zřídí státní úřad, který bude na činnost pojišťoven dohlížet.

„Akcie VZP bude vlastnit stát, takže ředitele pojišťovny bude jmenovat vláda,“ řekl Julínek HN. Ředitele VZP nyní odvolává sněmovna na návrh vlády. Podle Julínka bude kabinet vlastnit zřejmě i akcie Vojenské zdravotní pojišťovny a pojišťovny ministerstva vnitra.

„U zbylých šesti zaměstnaneckých pojišťoven bychom byli rádi, kdyby patřily velkým zaměstnavatelům a oni mohli pro své zaměstnance zajišťovat zdravotní pojištění,“ řekl ministr deníku.

Julínek v úterý uvedl, že připraví jednotný zákon o zdravotních pojišťovnách. Dosud má svůj zákon Všeobecná zdravotní pojišťovna a podle dalšího zákona se řídí zaměstnanecké pojišťovny.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák ČTK v úterý řekl, že si přeměnu pojišťoven na akciové společnosti umí představit.

„Byl by to posun v kultuře řízení společnosti, na druhou stranu má transformace i majetkovou část, a to je podstatnější než způsob řízení a odpovědnost statutárních orgánů,“ upozornil.

ČTK

Julínek v HN: Ředitele VZP by měla jmenovat vláda
Ohodnoťte tento článek!