Julínek v Senátu uspěl s návrhem prodloužit práci zdravotníkům

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) uspěl v Senátu se svým návrhem na prodloužení pracovní doby zdravotníků o osm hodin týdně. Jeho novelou zákoníku práce se nyní budou zabývat senátní výbory, sněmovna by normu měla dostat počátkem příštího roku…

Proti Julínkovi se postavily zdravotnické odbory, které kvůli tomu ve středu vyhlásily stávkovou pohotovost.

Levicoví senátoři se pokusili novelu zamítnout, avšak podle očekávání neúspěšně. Prodloužení pracovní doby zdravotníků odmítá Česká lékařská komora. Lékařský odborový klub uspořádal minulý týden na protest demonstraci. Proti je i ČSSD a komunisté. Julínek senátorům řekl, že jako ministr nemůže přihlížet k tomu, že se ve zdravotnictví kvůli lékařským přesčasům obchází zákoník práce. Pokud mají lékaři vedle pracovní smlouvy dohodu na hodiny přes limit, nelze kontrolovat dodržování bezpečnosti práce a povinných přestávek. Postěžoval si zároveň, že odbory s ním o úpravě pracovní doby odmítly jednat. Nezbylo mu tedy nic jiného, než dát senátní návrh.

Podle Julínka trvají odbory na velkém množství přesčasové práce proto, že za ně dostávají lékaři více peněz. Ujistil, že si podle jeho návrhu lékaři budou moci vyjednat také lepší peníze. Navíc si budou moci sjednat přesčasy i na méně než osm hodin týdně. Ministr věří, že až se zdravotníci lépe seznámí s jeho návrhem, přijmou ho. „Mám obavu, že tímto návrhem dostal pan ministr odboráře do ulic,“ reagoval senátor ČSSD a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Délka pracovní doby je předmětem sporů i v Evropské unii. Ve středu o této věci jednali ministři práce a sociálních věcí členských států, ale neshodli se. EU v současnosti povoluje pracovní týden v maximální délce 48 hodin. Například Británie ale využívá různé výjimky, což se nelíbí Francii, která žádá větší ochranu zaměstnanců.

E15

Julínek v Senátu uspěl s návrhem prodloužit práci zdravotníkům
Ohodnoťte tento článek!