Přejít na obsah

Julínek v Senátu uspěl s návrhem prodloužit práci zdravotníkům

zpět
7.12.2007

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) uspěl v Senátu se svým návrhem na prodloužení pracovní doby zdravotníků o osm hodin týdně. Jeho novelou zákoníku práce se nyní budou zabývat senátní výbory, sněmovna by normu měla dostat počátkem příštího roku...

Proti Julínkovi se postavily zdravotnické odbory, které kvůli tomu ve středu vyhlásily stávkovou pohotovost.

Levicoví senátoři se pokusili novelu zamítnout, avšak podle očekávání neúspěšně. Prodloužení pracovní doby zdravotníků odmítá Česká lékařská komora. Lékařský odborový klub uspořádal minulý týden na protest demonstraci. Proti je i ČSSD a komunisté. Julínek senátorům řekl, že jako ministr nemůže přihlížet k tomu, že se ve zdravotnictví kvůli lékařským přesčasům obchází zákoník práce. Pokud mají lékaři vedle pracovní smlouvy dohodu na hodiny přes limit, nelze kontrolovat dodržování bezpečnosti práce a povinných přestávek. Postěžoval si zároveň, že odbory s ním o úpravě pracovní doby odmítly jednat. Nezbylo mu tedy nic jiného, než dát senátní návrh.

Podle Julínka trvají odbory na velkém množství přesčasové práce proto, že za ně dostávají lékaři více peněz. Ujistil, že si podle jeho návrhu lékaři budou moci vyjednat také lepší peníze. Navíc si budou moci sjednat přesčasy i na méně než osm hodin týdně. Ministr věří, že až se zdravotníci lépe seznámí s jeho návrhem, přijmou ho. „Mám obavu, že tímto návrhem dostal pan ministr odboráře do ulic,“ reagoval senátor ČSSD a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Délka pracovní doby je předmětem sporů i v Evropské unii. Ve středu o této věci jednali ministři práce a sociálních věcí členských států, ale neshodli se. EU v současnosti povoluje pracovní týden v maximální délce 48 hodin. Například Británie ale využívá různé výjimky, což se nelíbí Francii, která žádá větší ochranu zaměstnanců.

E15


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

E15

Komentovat článek: Julínek v Senátu uspěl s návrhem prodloužit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek v Senátu uspěl s návrhem prodloužit…

Komentáře

dalších 46 komentářů
lékař Re:Re:Re:Re:Re:dávám k diskuzi I  | 11. 12. 2007 18:33

co je to tabulkový plat a osobní ohodnocení, nic takového nemáme

Kyle Broflowski Re:to neni nemoc  | 11. 12. 2007 14:30

Na nervy doporučuju flajfišink v Montaně nedo Idahu. S potomkama je to blbý, ale neházel bych flintu do režný :-) ( zkušenost kolegy ). Já si jejich dětství díky známým okolnostem panujícím v českým zdravotnictví moc neužil, což je podle mě hlavní důvod mojí frustrace a vražedný nenávisti k ansámblu tohodle Bernhardovskýho tyjátru.

Pozorovatel Re:Re:Re:Re:Re:dávám k diskuzi I  | 10. 12. 2007 08:48

Modří pravicoví komsomolci Julínkova typu totiž potřebují zaměstnance s tímto nápisem na plášti: PENÍZE NECHCI, HLAVNĚ KDYŽ SE NADŘU!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné