Julínek varuje lékaře před optimismem

Titulní obrázek

Kdo z lékařů si myslí, že zlého Ratha nahradí vstřícný Julínek a vše bude najednou fungovat, ten se mýlí. Tak v pondělí oslovil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek lékaře z Hodonínska…

Podle ministra zdravotnictví budou změny v jeho rezortu patrné až za delší dobu, podmínkou je přijetí několika nových zákonů, respektive transformace stávajících. To ale je závislé na nalezení politické shody.

„Chci zavést taková pravidla, aby se zdravotnictví nezměnilo, ať je ministrem socialista nebo někdo jiný,“ tvrdí Julínek, který chce proces změn zahájit zákonem o záchranné zdravotní službě a zákonem o univerzitních nemocnicích.

Nalezení společného názoru prý bude složité v politickém klubu ČSSD. „Je tam dost rozumných lidí, ale také poslanec Rath, který neustále mlží a rozmělňuje. Oni pak mají popletenou hlavu řečmi svého guru,“ dodal Julínek.

Zákon o záchranné zdravotní službě, jako první z nutných právních norem, má řešit mimo jiné poskytování lékařské služby první pomoci. Přednostně ale má být jeho posláním vyřešení stávajících bílých míst na mapě dostupností záchranek. Nejčastěji jsou v chudých regionech a pak také na hranicích jednotlivých krajů.

„Nejhorší situace je právě na pomezí krajů. Třeba do takového Jevíčka jednou vyjede záchranka z Pardubického, jindy zase z Jihomoravského kraje. A pak se řeší problémy s proúčtováním, protože každý region má jiná čísla,“ uvedl ministr.

Na setkání s lékaři musel odpovídat na otázky, týkající se dalších problémů zdravotnictví, především pak vztahů se zdravotními pojišťovnami.

Rehabilitační služby také mají být hrazeny systémem, ubytování se ale má stát záležitostí samotných lázeňských hostů. V tomto směru také vyjádřil podporu aktivitám budování nových lázní, včetně nově dokončeného provozu v Lednici na Břeclavsku a záměru vystavět lázeňský komplex v Pasohlávkách.

Financovat je ale ministerstvo nebude, to má být prostor pro obce a města, případně jimi sjednané investory.

Právo

Julínek varuje lékaře před optimismem
Ohodnoťte tento článek!