Přejít na obsah

Julínek varuje lékaře před optimismem

zpět
30.1.2007

Kdo z lékařů si myslí, že zlého Ratha nahradí vstřícný Julínek a vše bude najednou fungovat, ten se mýlí. Tak v pondělí oslovil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek lékaře z Hodonínska...

Podle ministra zdravotnictví budou změny v jeho rezortu patrné až za delší dobu, podmínkou je přijetí několika nových zákonů, respektive transformace stávajících. To ale je závislé na nalezení politické shody.

„Chci zavést taková pravidla, aby se zdravotnictví nezměnilo, ať je ministrem socialista nebo někdo jiný,“ tvrdí Julínek, který chce proces změn zahájit zákonem o záchranné zdravotní službě a zákonem o univerzitních nemocnicích.

Nalezení společného názoru prý bude složité v politickém klubu ČSSD. „Je tam dost rozumných lidí, ale také poslanec Rath, který neustále mlží a rozmělňuje. Oni pak mají popletenou hlavu řečmi svého guru,“ dodal Julínek.

Zákon o záchranné zdravotní službě, jako první z nutných právních norem, má řešit mimo jiné poskytování lékařské služby první pomoci. Přednostně ale má být jeho posláním vyřešení stávajících bílých míst na mapě dostupností záchranek. Nejčastěji jsou v chudých regionech a pak také na hranicích jednotlivých krajů.

„Nejhorší situace je právě na pomezí krajů. Třeba do takového Jevíčka jednou vyjede záchranka z Pardubického, jindy zase z Jihomoravského kraje. A pak se řeší problémy s proúčtováním, protože každý region má jiná čísla,“ uvedl ministr.

Na setkání s lékaři musel odpovídat na otázky, týkající se dalších problémů zdravotnictví, především pak vztahů se zdravotními pojišťovnami.

Rehabilitační služby také mají být hrazeny systémem, ubytování se ale má stát záležitostí samotných lázeňských hostů. V tomto směru také vyjádřil podporu aktivitám budování nových lázní, včetně nově dokončeného provozu v Lednici na Břeclavsku a záměru vystavět lázeňský komplex v Pasohlávkách.

Financovat je ale ministerstvo nebude, to má být prostor pro obce a města, případně jimi sjednané investory.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínek varuje lékaře před optimismem

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek varuje lékaře před optimismem

Komentáře

dalších 32 komentářů
acko neatestovani ..  | 7. 02. 2007 21:19

Jestli vas nebavi ze vas nechteji posilat na kolecka, ze vas nuti podepisovat smlouvy na 10 let dopredu pod sankci 1 mega v ceskych, ze se jim nejvice hodite jako zkuseni byt neatestovani lekari, pripojte se na http://groups.google.com/group/neatestovani zatim je to jenom zacatek ale doufam ze se najde vic lidi ochotnych do neceho takoveho jit. A sirte to dal.

Bianca Re:Re:Informace jak ma byt...  | 7. 02. 2007 01:13

Rad tem mladym nadsencum osetrim rozbite hlavy...:-)) Ale vazne. Dle meho soudu novych organizaci netreba. Plne postacuji stavajici. Nac jeste dale tristit lekarsky stav na mlade a stare? Jsem presvedcen, ze nikdo tem mladym nebrani se v tech stavajicich organizacich uchopit funkci a "jit do toho". Predevsim si musi uvedomit, ze za ne nikdo nic neprosadi, nevybojuje...., ze si musi pomoci sami, ze musi predevsim domluvit.... Domluvit se, co je hlavni, co je vedlejsi..., co chtit, v jakem poradi, jak zadaneho dosahnout... Snad k te domluve prispeji nyni spolecne prozivane starosti, ba i utrpeni... Uz to tak chodi, ze nekdy musi byt hure, aby mohlo byt lepe....

aaaaa aaaaa Re:Informace jak ma byt...  | 6. 02. 2007 01:18

Šla byste do neklidného občanského sdružení, hájícího zájmy mladých lékařů nebo ne?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné