Přejít na obsah

Julínek ve středu vládě objasní postup reformních prací

zpět
19.11.2007

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) objasní ve středu kolegům ve vládě postup prací na reformě zdravotnictví. Kabinet schválil plán devíti zákonů, kterými se má zdravotnictví k 1. lednu 2009 zreformovat. Ministři budou mít rovněž možnost zeptat se Julínka na jeho současné kroky...

například na přípravu spojení Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN).

Proti jejich spojení podepisují pacienti i zaměstnanci ústavu petici, připojili se k nim i další občané. Pod peticí je přes 4000 podpisů. Za záchranu ÚHKT uspořádali pacienti s odboráři ve čtvrtek demonstraci před ministerstvem zdravotnictví. Julínkovy kroky podpořil premiér Mirek Topolánek. Zelení a lidovci chtějí koaliční schůzku, šéfové vládních stran by se měli sejít příští týden.

V přípravné fázi reformy budou od ledna 2008 zavedeny poplatky. Pacienti budou platit 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

V rámci reformy připravuje Julínek v oblasti pojištění novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která vymezí, jaká péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, v jaké lhůtě a kde musí být poskytnuta. Novela legalizuje připlácení na nadstandard.

Zákon o zdravotních pojišťovnách sjednotí postavení zdravotních pojišťoven. Převod na akciové společnosti umožní, aby si začaly v nabídce konkurovat. Na jejich činnost bude dohlížet nezávislý státní orgán, ustavený zákonem o dohledu nad zdravotními pojišťovnami.

V oblasti poskytování péče počítá Julínek se zákonem o zdravotních službách a zákonem o specifické zdravotní péči. Postavení pojištěnce má posílit zákon o zdravotnických zařízeních a samostatné zdravotnické praxi. Zákon o zdravotnické záchranné službě zavede jednotný způsob jejího financování.

V oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu připravuje ministr novelu předpisů o vzdělávání lékařských i nelékařských zdravotnických pracovníků. Zákon o univerzitních nemocnicích zajistí dosavadním fakultním nemocnicím financování z více zdrojů.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek ve středu vládě objasní postup…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek ve středu vládě objasní postup…

Komentáře

dalších 7 komentářů
pacient nevysvětlí vůbec nic,  | 19. 11. 2007 18:42

neb nic neumí,nic nemá připraveno.Vyhlásí sloučení dvou organizací,a slibuje pacientům,že už se dělají analýzy. Toť manažer zdravotnictví a tolik let se na tu funkci připravoval. Vládě to asi ale bude stačit,Pán bůh s námi a zlé pryč!

Jiri Wicherek Re:zatím  | 19. 11. 2007 13:30

No, oni to ho moc nerikaji a nejspise ani rikat nebudou. Jen v pravy cas zvednou ruku....

Pavel Šíp zatím  | 19. 11. 2007 13:14

Zatím na mě moc přesvědčivě reformní kroky nepůsobí. Je to ale vcelku jedno. Podstatné je, co tomu řekne Melčák s Pohankou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné