Přejít na obsah

Julínek: Všechny poplatky ročně do 5000 Kč

zpět
5.3.2007

"Pokud by šlo o kumulaci poplatků u lékaře a limitů za léky, který jsme již stanovili na 3000 korun za rok, pravděpodobně by se to pohybovalo někde okolo 5000 korun," prohlásil Julínek. Dodal, že poplatky jsou výhradně regulační...

V součtu až pět tisíc korun ročně by mohl platit pacient za poplatky u lékaře a doplatky za léky. Oznámil to poprvé v televizní Nedělní partii ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). ČSSD již v sobotu ale oznámila, že zavedení poplatků nepodpoří.

„Pokud by šlo o kumulaci poplatků u lékaře a limitů za léky, který jsme již stanovili na 3000 korun za rok, pravděpodobně by se to pohybovalo někde okolo 5000 korun,“ prohlásil Julínek.

Dodal, že poplatky (20 korun za recept a 50 korun za návštěvu lékaře, pohotovosti a za den v nemocnici) jsou výhradně regulační a mají snížit nadužívání zdravotní péče.

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath již v sobotu prohlásil, že sociální demokraté nepodpoří poplatky u lékaře, pokud by je měli platit i důchodci a děti.

„Vyzýváme pana ministra Julínka, aby své záměry nerealizoval,“ řekl Rath. „Poplatky jsou absurdní, v kombinaci s chystanou privatizací nemocnic nebezpečné a ČSSD je nepodpoří. Pro řadu občanů by péče byla nedostupná.“

Podle Julínka je to ale strašení pacientů. „Jde o to, aby se poplatky nekumulovaly. To je to, čeho se občané obávají. Můžu garantovat, že proti tomu bude několik opatření, aby k tomu nedošlo,“ uvedl Julínek.

Pacienti s chronickou chorobou, kteří si léky vyzvedávají často, by mohli recept použít opakovaně. Pokaždé by za něj tedy neplatili. Lidé by nemuseli také platit za návštěvu u lékaře, pokud by k němu šli s doporučením k vyšetření.

Poplatky zůstanou tomu, kdo je vybere, ale Julínek by rád, aby se o tuto částku snížily příjmy lékařů od zdravotních pojišťoven. „Peníze půjdou výhradně na drahou léčbu a předpokládáme, že přínos bude asi 6 až 7 miliard korun za rok,“ řekl Julínek.

Rath: privatizace pojišťoven je loupež tisíciletí

Exministr zdravotnictví David Rath, který je nyní předsedou zdravotního výboru Sněmovny, soudí, že privatizace nemocnic a zdravotních pojišťoven, jak ji v reformě zdravotnictví připravuje Julínek, je experiment s velkými následky.

„Je to loupež tisíciletí, protože jde o 200 miliard korun ročně. Máme strach, že budou vytunelovány zdravotní pojišťovny, nemocnice, a budeme tomu aktivně bránit,“ řekl Rath.

Připustil však, že ČSSD je ochotná uvažovat o některých poplatcích, a to o dvacetikoruně za recept a padesátikoruně za den v nemocnici ale pouze tehdy, když se ministr vzdá privatizace nemocnic a privatizace zdravotních pojišťoven.

V televizním hlasování, kdy lidé odpovídali na otázku, zda jsou ochotni platit poplatky u lékaře, odpovědělo 71 procent ne a 29 procent ano.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínek: Všechny poplatky ročně do 5000 Kč

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Julínek: Všechny poplatky ročně do 5000 Kč

Komentáře

další 2 komentáře
Bohumír Šimek Re:Julínek dixit posse rem esse....  | 6. 03. 2007 10:27

Je nespornou pravdou, že především zdravotní pojišťovny by si měly samy ohlídat námi vložené finace do zdravotnictví, ale působí na mne dojmem takové legislativní svázanosti a v důsledu toho ztráty svobody a ztráty odpovědnosti, že prostě je pro ně jednodušší se o tyto problémy nestarat. Proto se šetří tam, kde se nic neušetří, a kde by se šetřit mělo, nechává se to plynout samospádem. Jisté je, že Tomáš Julínek zde hodlá suplovat zdravotní pojiťovny a navíc je to pro něho nadbytečným rizikem, že jako politik stabilizaci našeho zdravotnictví nepřežije. Ale dík za jeho úsilí, protože je první ministr, který je ochoten vůbec něco dělat.

Milan Šilhan Julínek dixit posse rem esse....  | 5. 03. 2007 21:23

Tak přímo to sice Julínek neřekl, ale tvrdí, že poplatky za návštěvu lékaře, za vydání receptu a za LSPP a za pobyt v nemocnici mají v prvé řadě význam regulační, jehož cílem je omezit zbytečné návštěvy pacientů u lékařů a zřejmě i v nemocnici ( a příspět k záchraně českého zdravotnictví ). Nyní prosím otázku ? Je to vůbec Julínkova záležitost, aby právě on proháněl zneužívatele ? Není to věcí pojišťoven, které jsou nástroji ochrany pojištěnecké solidarity ? Není naopak věcí ministra zdravotnictví vázaného kompetenčním zákonem a gescí pojišťoven, aby s nimi vytvořil právní úpravu "omezující nad- a zneužívání pojištěnecké solidarity" v poskytování veřejných zdravotních sklužeb ? A nechal poctvé a vzácné pacienty na pokoji. Od toho jsou přece pojišťovny a nikoliv ministr nebo lékaři, aby zmíněnému nešvaru zabraňovali. Balíky veřejných fondů drží pojišťovny, takže se musí starat také o to, aby peníze v nich nebyly vynakládány na věci neúčelné a zbytečné. Nebylo by tedy lepší, místo toho, aby ministr Julínek "trestal" všechny pojištěnce a unavené lékaře, aby si rychle svolal všechny ředitele pojišťoven a svoje poraděnky a vytvořili cetu k zásadní společenské ochraně, aby naši pacienti ( 13 návštěv /za rok )dohnali a předehnali v návtěvnosti u lékařů německé pacienty ( 7 n./ za rok )a postavili se po bok superzdravým Portugalcům ( 4 n./za rok ) ? Mělo by to tak být. Víte, kolik peněz v režimu portugalských návštěv ( 4 za rok )pak zbude ve zdravotnictví ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné