Julínek: Výlet do Egypta zaslouží trest

Titulní obrázek

Dovolenou lékařů v Egyptě, kterou jim v květnu platila farmaceutická firma Actavis, by měly podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka co nejdřív potrestat české zdravotní pojišťovny. „Zdravotní pojišťovny by měly říct, že lékaře, kteří jezdí za peníze firem na dovolené, prostě nechtějí a vypovědět jim smlouvu…“, říká náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr…

Lékaři, kteří se zúčastnili dovolené v Egyptě za peníze firmy Actavis, by podle ministra měli přijít o smlouvu s pojišťovnou

Dovolenou lékařů v Egyptě, kterou jim v květnu platila farmaceutická firma Actavis, by měly podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka co nejdřív potrestat české zdravotní pojišťovny.

„Zdravotní pojišťovny by měly říct, že lékaře, kteří jezdí za peníze firem na dovolené, prostě nechtějí a vypovědět jim smlouvu. Vždyť ti lékaři pojišťovny podvádějí. Například uvedený výlet do Egypta zaplatila prostřednictvím uhrazených léků právě zdravotní pojišťovna,“ říká jednoznačně náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, který zároveň sedí na židli předsedy správní rady VZP.

Firma Actavis zaplatila v květnu desítkám lékařů desetidenní pobyt v luxusním hotelu v egyptském Sharm El Sheiku. Lékaři měli za dovolenou začít předepisovat právě léky Actavisu. Reportér ČT prokázal, že jedna z účastnic výletu předepisovala pacientce lék na plísňovou infekci nehtů u nohou právě od Actavisu. Jiná lékařka pak v reportáži dokonce požadovala za předepsání léků na plíseň u nehtů zaplacení účasti na dermatologickém kongresu.

„Je to čistá korupce“

Nikomu z lékařů ani lékařek nebylo na jejich chování nic podivného. „To nás vyděsilo. Přitom to není jen jednání neetické, ale kriminální. Jak fiktivní výlet, tak i žádost lékařky o kongres za předepisování léků není ničím jiným než korupcí,“ dodává Šnajdr.

Případ už vyšetřuje policie i Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má na starosti reklamu na léky. Před několika dny se k nim připojily i pojišťovny. K žádným větším trestům se ale zatím i přes výzvy z ministerstva nechystají.

„Bereme reportáž jako podnět k šetření. Pakliže zjistíme pochybení, vyvodíme z toho důsledky,“ říká mluvčí VZP Anna Veverková.

A podobně mluví i šéf Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček. „Budeme se tím zabývat, protože je důvodné podezření, že paní doktorky mohly zbytečně předepisovat léky. Nejsem si ale jistý, zda je to na rozvázání smlouvy,“ upozorňuje Gajdáček.

Julínek chce teď firmám pořádání podobných výletů znepříjemnit. Chce, aby ústav pro kontrolu léčiv chodil na přepadové kontroly na nejrůznější firemní akce. Stát by také měl podle Julínka zvýšit pokuty farmaceutickým firmám za porušení zákona o reklamě a měl by mít snadnější přístup do účetnictví jednotlivých firem.

Samy farmaceutické firmy proti Julínkovým návrhům nic zásadního nemají. „Je dobře, že je ministerstvo situací znepokojeno. Každý krok k nápravě je dobrý,“ říká i Radim Petráš, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Ta hájí zájmy českých poboček nejvýznamnějších zahraničních farmaceutických firem. Firmy, u nichž na podezření z korupce upozornily HN nebo Česká televize (Apotex, resp. Actavis), členy asociace nejsou.

Ke konkrétním záměrům úředníků má ale Petráš připomínky. Zvýšení pokut podle něho účinné nebude. „Už dosavadní pokuta má význam hlavně v tom, že se o situaci začne zajímat zahraniční centrála mateřské firmy. A to je pro každého českého ředitele ten největší průšvih,“ tvrdí Petráš.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských noivn iHNED neboZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!