Julínek vytváří atmosféru strachu

Titulní obrázek

„Pan ministr musí jasně říci, co chce ve zdravotnictví udělat. On přišel na poslanecký klub KDU ČSL 23. října, ale pobyl jen krátce, a tak jsme ho vyzvali, aby předložil svou koncepci reformy zdravotnictví, abychom se k ní mohli vyjádřit my i odborníci a veřejnost, „řekl Ludvík Hovorka, člen zdravotního výboru…

ČLEN ZDRAVOTNÍHO VÝBORU LUDVÍK HOVORKA (KDU-ČSL):

Vy jste nehlasoval pro reformu financí kvůli nekoncepčním změnám ve zdravotnictví. Co říkáte slučování zdravotních ústavů a propouštění jejich ředitelů pod taktovkou ministra Julínka?

Pan ministr musí jasně říci, co chce ve zdravotnictví udělat. On přišel na poslanecký klub KDU ČSL 23. října, ale pobyl jen krátce, a tak jsme ho vyzvali, aby předložil svou koncepci reformy zdravotnictví, abychom se k ní mohli vyjádřit my i odborníci a veřejnost. Aby nerozhodovala pouze komise, o které nevíme ani to, z koho je složená. Vlastně před tím, než je tato koncepce dotvořena, a nikdo se nemá možnost k ní vyjádřit, se tu objeví personální změny, třeba v případě profesora Klenera či ředitelů zdravotních ústavů. To je při nejmenším unáhlené.

Ministr se hájí, že jedná z ekonomických důvodů, a zastal se ho i premiér.

Problém je, že on nikoho neinformoval. Ani poslance KDU ČSL, ani sněmovní zdravotní výbor.

Vy budete chtít, aby Julínek vzal odvolané ředitele zpět?

Budeme chtít, aby se svou koncepcí seznámil koaliční partnery, Sněmovnu, a teprve poté aby využíval svého práva na personální změny. Takhle to vypadá, že jde o rozhodnutí několika lidí na ministerstvu, a my nevíme, čím je podložené.

Co když vám ministr nevyhoví?

Jako poslanci KDU-ČSL jsme mu poslali dopisy, které se týkají konkrétních věcí v Praze, v Brně a v Ostravě. Také jsme připsali, že chceme být o celé reformě informováni a moci se k ní vyjádřit. Takhle mi přijde, že to vzniká v atmosféře strachu, a to není dobře.

Strachu?

Je tu divná atmosféra. Ani jeden z ředitelů nemocnic a ústavů neví, co bude druhý den.

Pokud bude pokračovat, co uděláte? Interpelaci, nebo požádáte o jeho odvolání?

Věřím, že pan ministr uzná, že to nemůže dělat, jak to dělá. Potom se rozhodneme. Očekávám, že předloží svou koncepci Sněmovně, abychom se k tomu mohli vyjádři, a potom se rozhodne, jestli se to bude realizovat. Ale aby to nebylo tak, že se napíše, že se státní zdravotnictví bude zeštíhlovat, a budou se dělat změny škrtem pera.

Oldřich Danda, Právo

Ohodnoťte tento článek!