Julínek vyzval vysoké školy ke spolupráci na zákoně

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví vyzval akademickou obec ke spolupráci na zákoně o univerzitních nemocnicích. Na středečním shromáždění ministr řekl pedagogům, studentům i zaměstnancům první LF UK, aby mu dali návrhy, jak chtějí v zákoně upřesnit roli fakulty a garantovat jistoty…

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) vyzval akademickou obec ke spolupráci na zákoně o univerzitních nemocnicích jako akciových společnostech. Na středečním shromáždění ministr řekl pedagogům, studentům i zaměstnancům první lékařské fakulty Univerzity Karlovy, aby mu dali návrhy, jak chtějí v zákoně upřesnit roli fakulty a garantovat jistoty. Školy se obávají, že v akciových společnostech ztratí vliv na výuku a výzkum a zhorší se kvalita zdravotní péče.

„Univerzity dostaly nabídku, že zapracujeme jejich připomínky, a je jen na nich, aby dokázaly, že jim jde o dotvoření věcí a nejde jim snad o to, aby zákon shodily a zůstal dosavadní nepořádek a neprůhlednost,“ řekl ČTK Julínek. Univerzity v jeho pojetí by měly být garantem výuky a vědy.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl Julínkovu výzvu zpochybnil. V návrhu zákona jsou podle něj tak zásadní problémy, že je neopravitelný. „My dáváme připomínky, říkáme, že některé věci jsou zcela fatální, nicméně se obávám, že věcný návrh dává řešení, které nebude dobré, jak také zaznělo v diskusi, a že je potřeba začít od základu,“ řekl ČTK Hampl.

Děkan první lékařské fakulty Tomáš Zima, který dnešní shromáždění svolal, je k Julínkovu návrhu vstřícnější. Věří, že dnešní diskuse přispěla alespoň částečně k vyjasnění stanovisek, další jednání se chystají. „Jsem optimistou a věřím, že nebudou učiněny nevratné kroky, které by ohrozily postavení univerzitních nemocnic, a bude nalezen rovnoprávný a vyvážený vztah mezi univerzitou a státem,“ řekl Zima ČTK.

Obavy z nerovnoprávného postavení univerzit vyjadřovali na úterním protestním shromáždění studenti lékařských fakult, kteří symbolicky pohřbili nemocnou fakultní nemocnici a donesli ji v rakvi ministrovi. Poslali mu džbán živé vody jako symbol obnoveného dialogu. Petici proti přeměně fakultních nemocnic na akciové společnosti s menšinovým podílem univerzit podepsalo 4500 lidí. Proti reformám budou demonstrovat odboráři.

Na shromáždění přišli bývalí sociálnědemokratičtí ministři zdravotnictví David Rath a Jozef Kubinyi, pražský primátor Pavel Bém (ODS) či poslanec ODS Boris Šťastný. Ten ČTK řekl, že návrh zákona v paragrafovaném znění sněmovna zatím nemá, diskuse teprve začne. „Všechny stávky a protesty a jiné podobné nepokoje jsou v tuto chvíli předčasné. Pořád se dá mluvit, diskutovat, máme určitě mnoho řešení,“ zdůraznil.

Julínkův návrh akciových společností našel příznivce mezi přítomnými řediteli fakultních nemocnic, kteří se shromáždění také účastnili. Ředitel Fakultní Thomayerovy nemocnice Karel Filip ČTK řekl, že už před 12 lety prosazoval změnu právní formy nemocnic. „Příspěvkové organizace nevyhovují, ve světě nemají obdoby. Po právní analýze jsme došli k závěru, že ze současných legislativních možností je nejvýhodnější akciová společnost,“ řekl.

Ministra Julínka, který se zdržel na zasedání vlády v Teplicích, na začátku shromáždění zastoupil jeho první náměstek Marek Šnajdr. V posluchárně bylo natěsnáno asi tři sta lidí, další sledovali debatu na plazmových obrazovkách na chodbách.

Přítomní dostali písemné vyjádření k návrhu zákona o univerzitních nemocnicích. Uvádí se v něm mimo jiné, že změny spojené s transformací na univerzitní nemocnici nesmějí ohrozit současné fungování fakultní nemocnice a musejí být uvážlivé. „První lékařská fakulta pociťuje snahu o rychlou transformaci jako potenciálně rizikovou,“ uvádí se v prohlášení.

Děkan Zima řekl, že postrádá v návrhu zákona deklaraci neziskovosti a neprivatizace. Podle textu, který dostaly školy k připomínkám, by univerzity mohly rozhodovat jen o změně akcií, ale ne o organizaci výuky a vědeckém zaměření instituce.

Za rizikový považuje i způsob převodu. Podle ministrových plánů by se nynější fakultní nemocnice měly na podzim stát akciovými společnostmi se stoprocentním podílem státu. Teprve po jednání s univerzitami by měla být uzavřena smlouva a vznikly by univerzitní nemocnice s 34procentním podílem vysokých škol. Nebude-li smlouva uzavřena, zůstane sto procent akcií státu. Kritici se ptají, kde jsou záruky, že akcie pak nebudou rozprodány.

Ministr obavy kritiků vyvracel argumentem, že k důležitým rozhodnutím bude nutná dvoutřetinová většina, stát nemůže školy přehlasovat. Ve věcech výuky a výzkumu budou mít podle ministra školy hlavní slovo. Zodpovědnost za dostupnost vysoce specializované péče ve fakultních, budoucích univerzitních nemocnicích si ale musí držet stát, řekl.

ČTK

Julínek vyzval vysoké školy ke spolupráci na zákoně
Ohodnoťte tento článek!