Julínek: z fakultních nemocnic akciovky

Titulní obrázek

Státní nemocnice v řadě měst čekají velké změny. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce fakultní nemocnice přeměnit na státní akciové společnosti, takzvané univerzitní nemocnice.
V nich by měl stát dvoutřetinový podíl, zbytek akcií by vlastnily univerzity…

Kolik ale vznikne po slučování nových univerzitních nemocnic a k jakým dalším přesunům dojde, ministerstvo zatím tají.

Plány připravuje speciální komise, rozhodovat ale bude podle informací Práva ministr Julínek.

„V současné době probíhají intenzívní jednání. K jakým změnám dojde například v Praze, oznámíme do konce roku. Jedná o tom zvláštní komise,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Změny se podle něho určitě dotknou nemocnic ve městech s lékařskými fakultami. „Cílem je vznik univerzitních nemocnic. Budou to akciové společnosti, firmy se vším všudy. Ředitelé by v nich měli mít větší pravomoci i odpovědnost než doposud,“ dodal Cikrt.

Jak k majetkovému přesunu dojde a zda jej budou následovat i přesuny fyzické, zatím ministerstvo sdělit odmítá. „Řeší se, kolik nových univerzitních nemocnic vznikne a zda budou využity všechny budovy. Komise posoudí i stavbu nových budov. Variant je víc,“ řekl Cikrt.

Bude se VFN stěhovat?

Jednou z těch, o kterých se vedou veřejné polemiky, je přesun pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) z centra Prahy. „V návrhu není, že by VFN měla být sloučena nebo zrušena,“ řekl nedávno ministr Julínek. Její stěhování do jiných lokalit ale nevyloučil a nynější budovy označil za nevhodné pro moderní medicínu.

„Slavná porodnice U Apolináře se nachází v poměrně nevyhovujících budovách,“ uvedl Julínek. „Samozřejmě by se mělo přestat investovat do neefektivních a starých budov,“ dodal ministr. Podle informací Práva ale budovy VFN, které pocházejí většinou z druhé poloviny devatenáctého století, svému účelu vyhovují. „Největší provozní problémy jsou s budovami ze sedmdesátých let minulého století. Do starších budov se dají dělat vestavby,“ řekl Právu dobře informovaný zdroj. Nejstarší základy má Neurologická klinika VFN, ty tvoří klášter z doby Karla IV. Všechny budovy ale byly zásadně přebudovány.

Stěhovat nemocnici by určitě nebylo levnější než její zachování, i její poloha v centru města a v blízkosti univerzity má spíše výhody než nevýhody, ozývají se hlasy kritizující přesun VFN.

Hana Škodová, Právo

Ohodnoťte tento článek!