Přejít na obsah

Julínek začal se změnami toho, co ve zdravotnictví udělal Rath

zpět
2.10.2006

Přehled některých kroků ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) ve srovnání s postupy jeho předchůdce Davida Ratha (ČSSD)...

Ministerské vyhlášky

Julínek: Chce zrušit vyhlášku o rámcových smlouvách. Rath ji podle něj vydal nezákonně, protože nevyčkal na výsledky jednání lékařů se zdravotními pojišťovnami. Zrušení vyhlášky žádá Koalice soukromých lékařů, zubařů a nemocnic, naopak Česká lékařská komora (ČLK) ji chce zachovat.

Koncem září chce vydat novou úhradovou vyhlášku pro rok 2007. Podle Julínka musí být minimálně zachováno to, co pacienti dostali v roce 2005, než přišly restriktivní Rathovy vyhlášky.

Rath: Jeho červnová vyhláška o rámcových smlouvách praktickým lékařům a zubařům nařizuje ordinovat minimálně sedm hodin denně místo pěti. ČLK podle ní domluvila s pojišťovnami smlouvy na dobu neurčitou. Jeho „úsporná“ úhradová a léková vyhláška vyvolala spory se zdravotníky kvůli omezení péče o pacienta.

Neziskové nemocnice

Julínek: Vláda začátkem září schválila jeho návrh na odložení platnosti zákona o neziskových nemocnicích o jeden rok. Mimo to nedávno Ústavní soud zrušil některá ustanovení tohoto zákona, která podle něj byla v rozporu s ústavou. Zrušil seznam nemocnic, které se mají přeměnit, a povinnosti, které zákon krajům ukládal. Možnost zřízení neziskových nemocnic ale zůstala zachována.

Rath: Přes senátní i prezidentovo veto nakonec letos v květnu Rathův návrh zákona o neziskových zdravotnických zařízeních prosadili ve sněmovně poslanci ČSSD a KSČM. Odpůrci, hlavně z řad ODS a hejtmanů, ho kritizovali, někteří hovořili až o zestátnění.

Personální změny

Julínek: Zatím jmenoval prvním náměstkem Marka Šnajdra, bývalého pracovníka farmaceutické firmy Pfizer, a náměstky Markétu Hellerovou a Pavla Hroboně, který ještě nebyl uveden do funkce a čeká na odvolání Vladimíra Drymla. Náměstky Radovana Suchánka a Antonína Pečenku již nový ministr odvolal. Začal měnit zástupce státu ve správních radách zdravotních pojišťoven. Nové lidi už dosadil například do správní a dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Zpět do funkce vrátil šéfa Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Jana Černého, kterého Rath odvolal.

Rath: Přivedl si na úřad řadu svých lidí, především náměstky Vladimíra Drymla a Antonína Pečenku, kterého jmenoval také nuceným správcem VZP. Během deseti měsíců ve funkci vyměnil podle tisku i dvanáct ředitelů v klíčových institucích spadajících pod jeho resort. Mezi jinými odvolal vedle ředitele brněnského kardiocentra Černého také šéfa IKEM Rudolfa Poledneho a ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Milana Šmída, kterého nahradil svým spolupracovníkem Michalem Sojkou. Dosáhl toho, že poslanci odvolali ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou.

Protesty zdravotníků

Julínek: Krizový štáb lékařů, lékárníků a nemocnic se s Julínkem shodl na tom, jak řešit krizový stav zdravotnictví. Mluvčí štábu Jan Jelínek potvrdil, že protesty se nechystají. Nově vytvořil pacientskou radu jako svůj poradní orgán.

Rath: Proti jeho politice protestovali letos v lednu lékárníci kvůli snížení marží a v únoru demonstrovalo na Staroměstském náměstí na 8000 zdravotníků a pacientů. V květnu vyhlásil krizový štáb lékařů, lékárníků a malých nemocnic takzvaný Týden zdravotnického neklidu.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek začal se změnami toho, co ve…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Julínek začal se změnami toho, co ve…

Komentáře

další 2 komentáře
Petr Máca Re:stop modrým experimentum  | 2. 10. 2006 22:19

Musím předeslat: ač jsem "odésák", doktor Julínek nebyl můj favorit. Tím spíš se snažím sledovat jeho kroky. Zatím: započal dialog mezi odbornou veřejností, který doktor Rath zrušil; postupně se snaží napravovat ty kroky svého předchůdce, které byly ve zjevném rozporu s platným právem. Takže: pokud doktor Julínek na postu ministra dokáže navodit či obnovit dialog s odbornou veřejností a pokud bude zavádět právo a pořádek do zdravotnictví, přeji si, aby vydržel hodně dlouho. Vy se pane za svůj názor stydíte, že jste jej nepodepsal?

Freesajt stop modrým experimentum  | 2. 10. 2006 19:54

pokud julinek dostane trochu sanci tak zdravotnictvi skonci jako na slovensku, cili jako jedno z nehorsich v cele evropske unii, ale kamaradi ods z farmaceutickych firem budou nadseni. stop modrym experimentum. dobrej web http://modra-sance.blogspot.com

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné