Přejít na obsah

Julínek zasahuje proti pojišťovně magnáta Chrenka

zpět
22.5.2008

Nová zdravotní pojišťovna Agel byla obviněna, že zneužívá peníze vybrané na zdravotním pojištění k lovu klientů. "Ministerstvo případ prošetřuje, pravděpodobně jde o protiprávní postup," potvrdil mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt...

Agel založil ocelářský magnát Tomáš Chrenek, který už vlastní či pronajímá řadu nemocnic, ambulancí a lékáren.

800 korun za klienta

Od prvního dubna mají praktičtí a dětští lékaři novou možnost, jak si přivydělat. Pokud přemluví svého klienta, aby přešel k nově založené pojišťovně Agel, mohou Agelu účtovat 800 korun za speciální kód 02901, který nemá žádná jiná pojišťovna.

Teoreticky by měl lékař pacienta prohlédnout, to se však po něm nebude vyžadovat.

„Kód je určitým bonusem pro praktické lékaře a je náhradou za určité administrativní náklady spojené se zavedením nové pojišťovny do vašeho registru. Rozsah této 'preventivní' prohlídky necháme na každém lékaři,“ vysvětlil příplatek za získání nového pacienta zdravotní ředitel Agelu Filip Horák v dubnovém čísle časopisu Vox pediatriae.

Peníze z pojistného

Agel má důvod k přemlouvání pacientů přes lékaře. Vznik zdravotní pojišťovny je podmíněn tím, že do roka sežene 50 tisíc klientů.

To je zvlášť obtížný úkol na severní Moravě, kde Agel především operuje. Už dnes tam zaměstnanecké zdravotní pojišťovny převzaly od VZP dvě třetiny klientů. Ti nemají vážný důvod přecházet znovu k někomu jinému.

Razantní přístup Agelu je sporný, protože marketing pro získávání klientů platí z peněz, které občané odvádějí na zdravotním pojistném a které by tedy měl využít na léčení.

Agel neustoupí

Pojišťovna nechce ustoupit: „Zákon nezakazuje kterékoliv jiné zdravotní pojišťovně zavést nový vlastní kód,“ upozorňuje mluvčí Agelu Mária Adamová. Podle ní je preventivní prohlídka dokladem, že se pojišťovna chce cíleně zaměřit na individuální péči o každého pacienta.

„S ohledem na stav českého zdravotnictví vyvstává otázka, zda je pro pojištěnce lepší, když jsou jejich peníze hromaděny jako přebytky na účtech pojišťoven, nebo jsou tak jako u Zdravotní pojišťovny Agel nazpět efektivně investovány do zdravotní péče,“ připomíná Adamová třicetimiliardový přebytek zdravotního pojištění.

Antikoncepce z výdělku nemocnic

Pojišťovna Agel se dostala do konfliktu s ministerstvem už jednou, když začala klientům nabízet pětisetkorunový příspěvek na antikoncepci. Ministerstvo zasáhlo po stížnostech ostatních pojišťoven, kterým dříve obdobný příspěvek zakázalo.

„Tento postup již byl pojišťovně vytknut a došlo ke změně,“ potvrdil jednání o antikoncepci mluvčí Cikrt. Ministerstvo se smířilo se změnou, že příspěvek neplatí Zdravotní pojišťovna Agel a.s., ale další Chrenkova firma Agel, a.s., která provozuje nemocnice.

„Dnes nabízíme příspěvek na antikoncepci ve výši až 1500 korun a není financována z vybraného pojistného,“ potvrzuje za pojišťovnu mluvčí Adamová.

Náprava bez sankcí

V případě „preventivních prohlídek“ Cikrt předpokládá, že ministerstvo bude žádat po pojišťovně nápravu. Připouští však, že úředníci nemohou použít žádné sankce. „Mohou postupovat pouze v mezích, daných současnými zákony. Z represivních opatření je k dispozici vlastně už jenom krajní možnost nucené správy.“

To je podle mluvčího další důvod k reformě zdravotnictví. Plánovaný Úřad pro dohled nad zdravotními pojišťovnami bude hlídat a trestat pojišťovny průběžně, například pokutami.

Petr Holub, Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Julínek zasahuje proti pojišťovně magnáta…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek zasahuje proti pojišťovně magnáta…

Komentáře

dalších 17 komentářů
xy Re:Zákon nezakazuje  | 28. 05. 2008 21:23

spíš by se měl zamyslet pan Holub a když někoho cituje, tak by to měl udělat přesně

robert Re:Re:Re:Re:chlapáci Tomáši(ové)  | 24. 05. 2008 06:57

Jistě,za cenu jakých nákladů

Dissenter Re:Re:Re:Re:Re:chlapáci Tomáši(ové)  | 23. 05. 2008 00:33

Pojištění nemocní jsou na tom velmi slušně. Osud lidí, kteří pro své zdraví nedělají vůbec nic (platbou pojištění počínaje a zdravým způsobem života konče), by mi byl lhostejný, nebýt platné legislativy.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné