Julínek zbavil Drymla funkce náměstka, převzal ji Hroboň

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) zbavil v pátek Vladimíra Drymla (ČSSD) funkce náměstka. Jeho místo převzal Pavel Hroboň, který byl dosud pověřeným náměstkem. Julínek ČTK řekl, že i když Drymla odvolal, zůstává zatím zaměstnancem ministerstva. Julínek se náměstka snažil odvolat od svého nástupu do úřadu, tedy od 5. září. Dryml byl ale na dovolené a do práce se vrátil až v pátek…

Praha –

„Předpokládám, že dojde k dohodě o ukončení pracovního poměru, termín odchodu vyřizuje personální oddělení,“ uvedl ministr.

Drymla si přivedl na ministerstvo předchozí ministr David Rath (ČSSD) a pověřil ho kontrolou hospodaření zdravotních pojišťoven. Dryml se stal jeho pravou rukou. Podle Rathových kritiků za něj prý ale dělal „špinavou práci“.

Dryml řekl, že mu v pátek ředitelka kabinetu ministra s ředitelkou personálního oddělení předaly odvolání s datem 2. října. „Zároveň mi bylo nabídnuto místo sekretářky v odboru přímo řízených organizací, což jsem odmítl. To mi rovnou mohli nabídnout místo soustružníka,“ uvedl. Ukončit pracovní poměr s Drymlem ministerstvo zatím nemohlo, protože nemělo vyjádření odborů. „Je to překážka na straně organizace, takže teď čekám,“ řekl Dryml. Dodal, že ministr by si měl na úřadě udělat v tomto směru pořádek.

Julínek vyměnil všechny náměstky, které si na ministerstvo Rath přivedl. Odvolal i šéfy institucí, které jeho předchůdce do funkcí dosadil. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes řekl, že Julínek „dezorganizoval ministerstvo“, když „vyhazoval lidi bez ohledu na jejich stranickou příslušnost“. Mezi odvolanými bylo podle něj jen minimum sociálních demokratů.

Ministr prý měl nejdřív stav analyzovat, a teprve pak podnikat personální změny. „Z tohoto hlediska jsem z toho znepokojen (z odvolávání) a myslím si, že každý soudný člověk musí být z toho znepokojen,“ řekl Paroubek. Julínka označil za „trochu popletu“, který je ve „zřejmém vleku farmaceutické lobby“.

Dryml se hodlá poradit s právníky o případných krocích proti ministerstvu, které podle něj ani není schopno ho řádně propustit. Podle svých slov očekával, že mu odvolání předá osobně ministr nebo někdo z náměstků. Přišel prý do práce již v 07:45, aby se vše stihlo vyřídit před jejich pracovním programem.

Dryml po ranním jednání opustil ministerstvo, protože jeho kancelář byla úředně vyklizena, a on neví, co se stalo s jeho věcmi. „Je to překážka na straně organizace, když nemám ani místo, kde bych pracoval,“ vysvětlil. Do práce zřejmě půjde až v úterý, aby „dořešil některé věci“.

Julínek několik dní po svém nástupu do funkce vyhlásil v médiích po Drymlovi pátraní. Prý se před ním schovával. Dryml řekl, že se před nikým neschovával, naopak se prý před ním dnes schovával Julínek, když ho nezbavil funkce osobně.

ČTK

Julínek zbavil Drymla funkce náměstka, převzal ji Hroboň
Ohodnoťte tento článek!