Přejít na obsah

Julínek: Ze zdravotních pojišťoven akciovky

zpět
13.8.2007

Zdravotní pojišťovny chce ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přeměnit na akciové společnosti. Vyplývá to z návrhu reformních opatření v resortu na léta 2007 až 2009, který má projednat vláda. Podle Julínkových představ se z pojišťoven stanou akciovky od 1. ledna 2009...

Vyplývá to z návrhu reformních opatření v jeho resortu

Od roku 2009 by si lidé mohli legálně připlatit na péči

Zdravotní pojišťovny chce ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) přeměnit na akciové společnosti.

Vyplývá to z návrhu reformních opatření v resortu zdravotnictví na léta 2007 až 2009, který má nyní projednat vláda.

Podle Julínkových představ se z pojišťoven stanou akciovky od 1. ledna 2009.

Nad nimi pak bude bdít speciální úřad se čtyřiceti zaměstnanci. Platit ho budou samotné zdravotní pojišťovny ze svých příspěvků.

Zároveň má být nově stanoveno, kolik mohou zdravotní pojišťovny spotřebovávat na svůj provoz. Nyní je to 3,5 procenta z vybraného pojištění. Podle náměstka ministra zdravotnictví Pavla Hroboně by toto číslo u akciových společností mělo být vyšší zhruba o jedno procento.

Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath si ale myslí, že akciovky by ve skutečnosti na provoz čerpaly mnohem více a ze zdravotního pojištění a péče o lidi by se tak mohlo ročně odčerpat až 30 miliard korun.

Rath: zdravotnictví nesmí být jen byznys

„Takové zdravotnictví, jaké dnes chce Julínek, nenajdete nikde na světě,“ prohlásil v pátek Rath na tiskové konferenci ČSSD.

Pro ODS je zdravotnictví individuální podnikatelská činnost a jejím předmětem je zisk, tedy byznys jako každý jiný. S tím ČSSD zásadně nesouhlasí. Je to pro pacienty velmi nebezpečné, protože by se tím zhoršila kvalita i dostupnost zdravotní péče,“ uvedl dále Rath.

ČSSD chce zdravotnictví jako veřejnou službu, pouze doplněnou o podnikatelskou aktivitu. Při platbách za vyšetření lékařem dává k úvaze jen platbu za pobyt v nemocnici.

Nyní si lidé nemohou připlácet na zdravotní péči, která je hrazena ze zdravotního pojištění. Zákon to neumožňuje. Julínek však chce, aby od roku 2009 byly stanoveny jasné definice péče, která bude hrazena z veřejného zdravotního pojištění. A pokud by někdo požadoval péči nadstandardní, pak by si na ni připlatil.

Čekací seznamy na internetu

„Stanovíme, na co bude mít každý z pojištění nárok, a určíme časovou i místní dostupnost lékařské péče. Znamená to, že vzniknou seznamy čekatelů na určitý druh plánované péče. Bude také stanoveno, do jaké maximální vzdálenosti od místa bydliště musí být tato péče pacientovi poskytnuta,“ informoval Julínek.

Pacienti by v případě čekacích seznamů měli kódy a mohli by se na internetu podívat, za jak dlouho na ně na příslušný zákrok přijde řada.

Rath to ale kritizuje: „Julínek to chce stanovit z pozice ministerstva, My se naopak domníváme, že by to u určitých nadstandardů měly stanovit lékařské a pacientské organizace.“

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínek: Ze zdravotních pojišťoven akciovky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek: Ze zdravotních pojišťoven akciovky

Komentáře

dalších 11 komentářů
František Hastík Re:Dál to bude složité......  | 16. 08. 2007 19:47

VZP má perfektí přehled o všech smluvních lékařích o jejich výkonostech i kvalitě. Stačí ji na to jednoduché programy, kterými sjedou vykázanou péči. Nedivil bych se, kdyby se z VZP vydělila skupina vykuků, disponujících těmito informacemi, kteří si po reformě založí svoji pojišťovnu a exkluzivními smlouvami si zaváží ty nejkvalitnější lékaře.

Milan Šilhan Dál to bude složité......  | 15. 08. 2007 08:48

Na rozdíl od veřejných zdravotních pojišťoven, které jsou ze zákona "veřejnými právnickými osobami", bylo převedení nemocnic na akciovky snažší, protože jednak měly majetek ( všechny nad 20 milionů ), jednak měly zřizovatele i když veřejného. Mimo to, se nemocniční akciovky předváděly veřejnosti jen jako "lepší příspěvkovky". Že se tím láme zákon a že nemocnice přestaly být svým převodem na akciovky samostatnými "právnickými osobami nadanými právy a povinnostmi", to přestala česká občanská společnost vnímat. S veřejnými zdravotními pojišťovnami je to jinačí : nemají žádný vlastní majetek ( budovy patří pojištěncům ) a veřejné fondy pojištěnců pouze spravují. Zákon jim mohl přisoudit 3,5% na režii. Akciovkám však nemůže zákon přisoudit nic, zejména ne takovým, které se stanou obchodními společnostmi naprostým popřením 31.článku Listiny. Jaké peníze složí akciové zdravotní pojišťovny a z čeho následnou jistotu ( v desítkách milionů ) pro poskytování služeb pojištěncům a placení poskytovatelům ? Julínek a jeho melody-boys se brání jakékoliv bližší informaci, jak vidí budoucí akciové zdravotní pojišťovny. Kolega Hastík má pravdu v tom, že "mechanizmy akciových pojišťoven" ( s podivnými akcionáři, nemá-li pojišťovna zřizovatele ) začnou v prvé řadě tlačit na svou výdajovou stránku. Uvolní-li na jedné straně lékařům "více pracovních hodin denně", nebudou potřebovat tolik lékařů a budou tudíž svoje rozhodování opírat o "jimi zjišťovanou" kvalitu poskytovaných služeb. Fakticky i fiktivně "méně kvalitní poskytovatelé" prostě postupně vypadnou z trhu služeb. Zejména služby komplementu budou "účelně" vymezovány a omezovány. Konečně, vždyť to tak tržní poskytovatelé chtěli. Agel rozhodně nebude dražší než ostatní, naopak, má dost kapitálu, aby svoje služby nabídnul levněji tím spíš, bude-li mít svou pojišťovnu, prostřednictvím které zvýhodní "své" pojištěnce.

František Hastík Co bude dál.  | 13. 08. 2007 18:56

"Soukromí" lékaři v minulých volbách podpořili svými hlasy politiku ODS, která slibovala více trhu a konkurence do zdravotnictví. Co slíbila, to plní. Až na maličkost. Zapomněla vysvětlit, že se toto bude vztahovat ke zdravotním pojišťovnám, ne k lékařům. Tyto se budou chovat jako hypermarkety: aby mohly konkurovat cenami, co nejvíce sníží ceny dodavatelům a nasadí lékařům pořádnou uzdu. Takže "soukromí" lékaři, coby smluvní partneři zdravotních pojišťoven, budou časem vzpomínat na současnou dobu regulací jako na dobu, kdy ještě bylo dobře. Jak krásně se naplňuje přísloví: Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné