Přejít na obsah

Julínek změní zástupce státu ve všech zdravotních pojišťovnách

zpět
18.9.2006

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek začal měnit zástupce státu ve správních a dozorčích radách všech zdravotních pojišťoven. Své lidi má již ve správní a dozorčí radě VZP, i ve čtyřech z osmi zaměstnaneckých pojišťoven...

Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta hodlá ministr vyměnit zhruba polovinu zástupců státu v zaměstnaneckých pojišťovnách.

Exministr David Rath (ČSSD) za to Julínka dnes tvrdě kritizoval. ČTK řekl, že rychlou výměnu zástupců státu považuje za „projev arogance moci vlády ODS, která nemá mandát a nezískala důvěru“. Podle něj mohou tyto změny pojišťovny rozkolísat, protože příští vláda tyto lidi zase vymění.

Ředitelé pojišťoven však berou výměny za běžnou věc. Po nástupu každého ministra odešli z orgánů pojišťoven náměstci a ředitelé odborů, které nepřevzal nový ministr do svého týmu.

Podle Ratha vyměnil Julínek v orgánech pojišťoven už několik desítek lidí. „Místa obsazuje svými kamarády, příznivci, lidmi z ODS,“ řekl. Naopak mluvčí Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček Julínkův postup chápe. „Jestli je tam tento ministr a má tyto náměstky a ředitele odborů, kteří jsou ve správních radách, nedovedu si představit, že by tam byli lidé, kteří už na ministerstvu nepracují,“ řekl ČTK.

Cikrt upřesnil, že vláda ve středu odvolala deset členů správní rady VZP za stát, například Radovana Suchánka, kterého už Julínek zbavil také funkce legislativního náměstka, a dlouholetého Rathova spolupracovníka z České lékařské komory, který ho provázel i na ministerstvo, Pavla Kubíčka.

V nové správní radě VZP jsou za stát například předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger a předseda sdružení Občan Pavel Vepřek.

V dozorčí radě VZP nahradí odvolanou exministryni Miladu Emmerovou (ČSSD) prezident Svazu pacientů Luboš Olejár (ČSSD).

Ze správní rady Vojenské zdravotní pojišťovny byl odvolán Vladimír Dryml (ČSSD), který je na dovolené, takže ho zatím Julínek nemohl odvolat z funkce náměstka. V této pojišťovně měl při hlasování tři hlasy, místo něj nyní nastoupili tři noví lidé. Dryml byl odvolán i ze správní rady Oborové zdravotní pojišťovny, i tam měl tři hlasy, takže místo něj nastoupili tři noví zástupci státu.

Ze správní rady České národní zdravotní pojišťovny byl odvolán jako zástupce státu Rathův dlouholetý spolupracovník Michal Sojka. Zůstává nadále místopředsedou správní rady VZP, kam byl jmenován parlamentem. Jen ten ho tedy může odvolat.

V Hutnické zaměstnanecké pojišťovně byli odvoláni dva lidé, kteří měli dohromady čtyři hlasy, mezi novými členy za stát je zastupující náměstek a spolutvůrce Julínkovy reformy zdravotnictví Pavel Hroboň a hlavní hygienik ČR, náměstek Michael Vít.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek změní zástupce státu ve všech…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Julínek změní zástupce státu ve všech…

Komentáře

další 2 komentáře
pepek Ať si to kluci...  | 19. 09. 2006 13:06

na těch pár týdnů, které jim zbývají do nevyslovení důvěry vládě užijou....

primář Csc. fotka je pěkná ale  | 19. 09. 2006 03:49

mohla bzbýt ještě lepší, kdyby měl pan ministr na temeně hlavy namalovanou čárku

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné