Julínek způsobil kvůli Klenerovi v koalici poprask

Titulní obrázek

Rozhodnutí ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) odvolat ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) Pavla Klenera zřejmě vážně zkomplikuje život vládní koalici. Ostře jej kritizují zelení i lidovci…

„To je první vážný konflikt ve společném koaličním vládnutí. Považuji tento krok ministra Julínka za unáhlený a nekoncepční,“ uvedl ve středu vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík v rozhovoru se čtenáři serveru Seznam a Práva Novinky.cz.

Problém je podle Bursíka v tom, že záměr sloučení Klenerova ústavu se Všeobecnou fakultní nemocnicí není koncepčně připraven. Šéf zelených přitom očekává, že Julínek ještě změní názor.

Bursík: chybějí mu argumenty

„Kolegovi Julínkovi chybějí argumenty pro sloučení, přitom neváhal odvolat profesora Klenera z důvodu vzepření se vrchnosti. Velmi doufám, že pan ministr Julínek toto rozhodnutí ještě přehodnotí,“ tvrdí Bursík.

Lidovci chtějí dokonce kvůli Julínkovi svolat koaliční jednání, takzvanou K 9. Julínkův krok vzbudil u KDU-ČSL pobouření.

„Domníváme se, že o těchto závažných krocích mají být koaliční poslanci dopředu informováni. Chceme především vědět, kam tyto kroky míří, jaká je koncepce po odvolání nejen profesora Klenera, ale i ostatních ředitelů zdravotnických zařízení,“ řekl novinářům předseda Jiří Čunek.

Právo

Ohodnoťte tento článek!