Julínek zveřejní, jak jsou pacienti spokojeni v nemocnicích

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ve středu zveřejní výsledky průzkumu, který ukázal, jak jsou pacienti spokojeni v nemocnicích přímo řízených ministerstvem. Průzkum provedl STEM/MARK v 15 velkých zařízeních včetně fakultních nemocnic a odpovídalo v něm přes 30.000 pacientů…

ČTK to řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

„Cílem ministerstva není dělat žebříčky, ale zjistit, jak kvalitu vidí pacienti. Co jim vadí a co se dá zlepšovat,“ zdůraznil. Průzkum podle mluvčího ukázal, že stížnosti pacientů v jednotlivých nemocnicích jsou podobné, celkově podle něj ale vyzněl příznivě.

Zjištění průzkumu umožní podle mluvčího zlepšovat práci nemocnic přímo řízených a budou také jedním z ukazatelů pro jejich hodnocení.

Žebříčky nemocnic z pohledu pacientů zpracovává letos potřetí organizace HealthCare Institute. Do projektu Nemocnice ČR 2008 mohou vstoupit všechny nemocnice, nejen řízené ministerstvem. Letos zahrne průzkum také názory zaměstnanců. Projektu se účastní i pacientské organizace a zdravotní pojišťovny.

Kvalitu nemocnic porovnává už řadu let Národní referenční centrum. Na rozdíl od zmíněného projektu, jehož se účastní část zařízení, hodnotilo centrum všechny nemocnice, a to podle počtu výkonů v určitých odbornostech. Zveřejnilo už statistiku porodů a operací kyčelního kloubu.

Žebříčky nemocnic sestavoval i David Rath, když byl ministrem zdravotnictví. Sledoval fakultní nemocnice, jež ministerstvo řídí. Jedním z kritérií bylo hospodaření.

Lékařský odborový klub zase zveřejňoval žebříčky nemocnic podle výše příjmů tamních lékařů.

ČTK

Julínek zveřejní, jak jsou pacienti spokojeni v nemocnicích
Ohodnoťte tento článek!