Julínek zveřejní, kolik se vybralo na regulačních poplatcích

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) zveřejní, kolik se vybralo na regulačních poplatcích za osm měsíců roku. Podle dostupných informací jsou to zhruba čtyři miliardy korun, o tuto částku stouply příjmy zdravotnických zařízení. Původní předpoklady ministerstva, že se na poplatcích a doplatcích vybere čtyři až pět miliard korun za celý rok, se naplnily již za osm měsíců…

V souvislosti s vybranými čtyřmi miliardami se ušetřily další čtyři miliardy. Regulační poplatky změnily chování lidí. Nechodí zbytečně k lékaři a levné léky si nedávají předepsat, ale kupují si je sami. Ušetří tak 30 korun za lékaře a za položku na receptu. Od ledna platí lidé také 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Do limitu se počítají jen platby u lékaře, v lékárně a některé doplatky na léky.

Pojišťovny díky úsporám naplnily po mnoha letech rezervní fondy a mohou při nakupování péče lépe platit kvalitním zařízením. Směřují více peněz na drahou, například onkologickou léčbu. VZP nedávno navýšila také platby za chirurgické výkony.

Vláda ve středu konstatovala, že poprvé po řadě let mají všechny zdravotní pojišťovny naplněné rezervní fondy. Zdravotnictvím proteče za rok kolem 220 miliard, na fondech zdravotních pojišťoven je v tuto chvíli zhruba 30 miliard. Podle České lékařské komory by je pojišťovny měly dát do péče.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!