Julínkova reforma: Pacient nezaplatí víc

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek má už hotov plán zdravotní reformy. Nepočítá se s tím, že by se zvýšila spoluúčast pacientů. „Věřím, že se zástupci politických stran nad návrhem sejdou nejpozději v lednu,“ řekl Aktuálně.cz Julínkův náměstek Pavel Hroboň…

Praha-

Ambicí Julínkova plánu je napodobit zdravotnický systém Švýcarska a Nizozemska. Hlavním pilířem reformy má být konkurence zdravotnických zařízení, spoluúčast by se zvyšovat neměla.

„Zdravotní pojišťovny musí dostat šanci, aby nakupovaly péči tam, kde je možné dostat kvalitu za rozumnou cenu,“ vysvětlil Hroboň, který je za přípravu reformy odpovědný. Kvalitní nemocnice a polikliniky by se tak mohly rozšiřovat, ty méně dobré by přešly na méně náročnou péči, například o dlouhodobě nemocné.

Dluh VZP (v miliardách)

Odhad dluhu v říjnu 2005 -14 miliard
Mimořádná dotace státu na rok 2005 +3,5 miliardy
Dluh koncem roku 2005 -10 miliard
Mimořádná dotace státu na rok 2006 +7 miliard
z toho pro VZP +5 miliard
Dluh koncem roku 2006 -8 miliard
Mimořádná dotace státu na rok 2007 +3 miliardy
z toho pro VZP 2 miliardy

Náměstek připomíná, že v této chvíli pojišťovny platí vlastně náhodně. Například za stejnou péči dostávají nemocnice velmi různé částky, anebo stejné částky za rozdílné spektrum odvedené péče.

„Taková změna se musí odehrát rychle, aby se zdravotnictví opět nedostalo do výrazného propadu,“ tvrdí Hroboň.

Loni odvrátil ministr David Rath očekávaný čtrnáctimiliardový deficit VZP pouze tím, že stát největší pojišťovnu dotoval 3,5 miliardami korun. Letos stát zvýšil dotaci za své pojištěnce mimořádně o sedm miliard. Dluh VZP se přitom snížil jen na 8 miliard.

Bezděk pro zdravotnictví

S plánem reformy už Julínek na ministerstvo přišel. Zatím ho však nepředstavil – podobně jako kolega Petr Nečas, který chystá během listopadu předložit vládě návrhy zákonů na rozjezd penzijní reformy.

Infobox

PLÁN REFORMY:

Lékař

1) Vztah pojišťoven a zdravotnických zařízení

Pojišťovny dohodnou s nemocnicemi a soukromými lékaři objem zdravotních služeb, který jim budou platit. Použijí přitom systému DRG. Opatření má fungovat od ledna 2007

2) Vztah státu a pojišťoven

Zákon definuje, jaká zdravotní péče se má plně nebo částečně hradit ze zdravotního pojištění, maximální čekací dobu a maximální vzdálenost ke zdravotnickému zařízení.

3) Konkurence zdravotnických zařízení

Pojišťovny budou uzavírat smlouvy jen s těmi nemocnicemi a soukromými lékaři, kteří nabídnou nejlepší péči za nejlepší cenu.

4) Informace o systému

Občané dostanou k dispozici informace o kvalitě služeb v jednotlivých klinikách.

5) Konkurence zdravotních pojišťoven

Pojišťovny budou občanům nabízet různé zdravotní plány. Za příplatek mohou zajistit lepší služby než zákonné pojištění, naopak mohou nabízet lacinější pojistku, když občan přistoupí na program řízené péče.

„Jsem v úřadě zatím jen 60 dnů a na rozdíl od kolegy Nečase se nemohu opřít o výsledky žádné Bezděkovy komise,“ upozornil Julínek. Může však zdržení dohnat, protože dohoda předsedů ODS a ČSSD s ním počítá do druhé Topolánkovy vlády.

Do konce roku chce Julínek zveřejnit plán na přípravu nových zákonů a sestavit zdravotnickou obdobu Bezděkovy komise, kde by společně pracovali experti a zástupci parlamentních stran.

„Zatím dostáváme od stran pozitivní signály,“ potvrzuje náměstek Hroboň.

Jak platit příští rok

Julínkova reforma předpokládá, že se nejdříve vyjasní vztahy mezi hlavními hráči ve zdravotnictví. Prvním krokem už byla dohoda pojišťoven a zdravotníků na tom, jak se bude platit zdravotní péče v příštím roce.

Výdaje pojišťoven vyrostou o 3-4 procenta a objem poskytnutých služeb budou kontrolovat podle systému DRG, který umožňuje nejen počítat jednotlivé výkony lékařů, ale také hodnotit jejich složitost.

Dalším přípravným krokem bude zákon, který stanoví, jaké služby jsou pojišťovny povinny občanům hradit. „Teprve když bude jasně stanovena odpovědnost pojišťoven, mohou dostat volnou ruku ve výběru pracovišť, se kterými uzavřou smlouvu,“ vysvětluje Hroboň.

Rath: Konkurence je nesmysl

Navzdory pedběžné dohodě o Julínkově setrvání i v druhé Topolánkově vládě, je návrh reformy konfliktní. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek sice řekl, že chce s ODS spolupracovat na změnách zdravotnického systému, na dotaz Aktuálně.cz však upřesnil: „Nemluvili jsme o reformě, ale o tom, že je třeba zajistit stabilitu systému.“

A předseda zdravotnického výboru David Rath (ČSSD) přitom hlavní krok reformy jednoznačně odmítá.

„Pan Julínek žije na Měsíci. Konkurence ve zdravotnictví není a nikdy nebude,“ míní Rath.

Podle něho nezáleží, jestli o smlouvách se zdravotníky rozhodují úředníci státu, anebo pojišťoven. „Důležité však je, jakou kdo nese odpovědnost,“ upozorňuje.

U ministra, anebo politické strany nemůže být o odpovědnosti před občany pochyb, říká Rath. Manažery pojišťoven však nejvýš zajímá, jak udržet v pořádku účetnictví. To se jim může snadno dařit, když omezí zdravotní služby, varuje.

A takový výsledek by měl podle Ratha Julínkův plán. Představa, že pojišťovny budou mezi sebou soutěžit o přízeň občanů nabídkou co nejlepších služeb, je podle bývalého ministra scestná.

Rath souhlasí s méně významnými kroky reformy a připomíná, že se sám například snažil zprůhlednit seznam výkonů, které jsou pojišťovny povinny platit.

Občan žádá informace

Na nedostatky některých částí Julínkova plánu upozorňuje i zdravotnictký expert Pavel Vepřek.

„Exministr Rath má pravdu v tom, že v současném systému by konkurence fungovat nemohla. To by musely pojišťovny vypadat jinak.“ Nejdříve by si musely podle Vepřeka osvojit roli agenta, který zastupuje své klienty na trhu se zdravotní péčí.

Vepřekovo sdružení Občan prosazuje právními prostředky, aby stát zveřejňoval informace o kvalitě péče v jednotlivých nemocnicích. Proto mu vadí, že ministr Julínek nechce zveřejňovat informace o kvalitě péče hned na počátku reformy.

„V systému by měl hrát rozhodující roli občan a zveřejňování informací by mělo být druhou hlavní částí reformy. Může to ale chvíli počkat,“ vysvětlil náměstek Hroboň.

Podle Vepřeka není důvod čekat. „Už dnes jsou k dispozici informace, které by šlo zpracovat a získat dobrý obraz o kvalitě péče. Jen ty informace nejsou veřejné.“

Expert radí, aby se sestavovaly žebříčky, jak pracují kliniky v jednotlivých oborech. Spotřebitelské průzkumy by měly průběžně testovat úroveň nemocnic.

Petr Holub, Aktuálně.cz

Julínkova reforma: Pacient nezaplatí víc
Ohodnoťte tento článek!